Pondělí 14. června. Svátek má Roland.

Americká dluhová pyramida se zřítí. Vyhraje ten, kdo vsadí na stříbro

Investice 27.06.2016 | 16:53 0 Komentářů

Finanční trhy jsou pod tlakem a v nejistotě, světový růst bude nižší, než se předpokládalo, v USA přibylo nejméně pracovních míst za posledních 6 let, čínská ekonomika potřebuje reformy, jinak neudrží vnitřní tlak, brazilská ekonomika se nachází ve velké recesi, Venezuela se potácí na hranici možného rozkladu… To je jen několik událostí, které hýbou dnešním světem. K tomu je potřeba ještě připojit blížící se referendum o setrvání Velké Británie v EU – záležitost, která může ovlivnit celou Evropu a svět. Kdo obstojí? Akcie, dolar nebo zlato?

Zcela bez diskuze. Světem vládne nejistota a to se projevuje také v náladách investorů. Ti hledají cestu, která by ochránila jejich bohatství. Nejedná se navíc jen o velké investory; i ti drobní pociťují nejistotu a chtějí zabránit ztrátám svého majetku.

Americká  ekonomika za měsíc květen vytvořila jen 38 000 nových pracovních míst a zaostala tak daleko za odhady, pohybujícími se kolem 160 000. Tato zpráva doslova šokovala, protože číslo je nejnižší od roku 2010. A co víc, nově vzniklá pracovní místa se týkala především oblasti služeb, které jsou většinou méně placené. Jde nicméně jen o jednu z mnoha trhlin, které můžou v budoucnu způsobit vážné hospodářské a finanční problémy. Na zprávy z trhu práce zareagovaly také zlato a stříbro, jejichž ceny zamířily nahoru.

Pohled na vývoj indexů S&P 500 a Dow Jones a celkový dluh USA naznačuje zřetelný, leč velmi zajímavý trend: během 36 let vzrostl S&P 500 19krát, Dow Jones 21krát a dluh USA vyskočil na 22násobek. Velké nárůsty indexů tedy probíhaly spolu s masivní akumulací amerického dluhu – ten se stává neudržitelným a jeho snížení je v nedohlednu. To vše může mít za následek podkopání a následné zřícení hodnoty papírových aktiv.

Indexy S&P 500 a Dow Jones rostly na dluh a kvůli dluhu taky padnou. Záchrana se skýtá ve zlatě a stříbře. Oba vzácné kovy, obzvláště stříbro, jsou skutečně podhodnocené.

Průměrná cena zlata byla na začátku roku 1980 na hodnotě 620 $ a k dnešku vzrostla téměř dvojnásobně. Na druhé straně je stříbro, které se pohybuje kolem 16 $ a je tedy naopak o více než polovinu levnější než v roce 1980.

Při pohledu na oba grafy je zjevné, že zatímco dluh USA masivně rostl (22×), kovy a ropa se držely relativně zpátky. Proč tomu tak bylo? Byly tyto ceny nějak uměle ovlivňovány?

Růst amerického dluhu připomíná Ponziho schéma. To je označení pro podvodné investiční operace, kdy investoři svěřují provozovateli fondu peníze za účelem jejich zúročení, avšak provozovatel tyto peníze dále neinvestuje, a namísto toho pouze vyplácí prostředky fondu jen investorům, kteří si o ně zažádají a odejdou. Tento systém může omezeně fungovat, dokud je více těch, co přicházejí než těch, co odcházejí. Když už ve fondu nezbydou žádné peníze na vyplácení, fond zkrachuje a vyplaceni tak budou jen někteří investoři, zatímco ostatní nedostanou nic. Na podobném principu investoři dotovali americký dluh, prostředky byly od hmotných investic jako je zlato a stříbro stahovány do „papírů”. Inflace tak byla udržována na nízké úrovni. To vše snižovalo hodnotu zlata a stříbra.

Když se pak na trzích objeví skutečně velké trhliny, budou investoři hledat záchranu ve zlatě a stříbře. Vidíme, jak jsou zlato a stříbro podhodnocené. Stříbro od roku 1980 ztratilo více než polovinu hodnoty. Tento kov má kam růst a stane se časem pravděpodobně nejvýkonnějším aktivem v oblasti drahých kovů.

Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.