CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

10. 02. 2016

0 komentářů

Nabídka surových diamantů bude do roku 2030 dle prognózy klesat v průměru až o 2 % ročně

 


 

V období 2015 – 2030 globální nabídka surových diamantů bude klesat podle aktuální studie** Bain & Company a Antwerp World Diamond Centre v průměru o 1 – 2 % ročně, a to v důsledku stárnutí a vyčerpání stávajících dolů a relativně malého počtu nových zdrojů. 

Nové doly do roku 2021 vypustí na trh až 20 milionů karátů ročně a následně do roku 2030 přidají na trh už jen 5 milionů karátů za rok. Roční globální produkce se očekává až 150 milionů karátů v roce 2021, ale do roku 2030 spadne na 100 milionů. Pro srovnání v období 2010 – 2015 oscilovala těžba kolem 130 milionů karátů ročně. Tato předpověď vychází z analýzy v současnosti činných dolů, zveřejněných plánů pro rozšiřování těžby a očekávané produkce nových dolů. 

Zatím k největšímu poklesu těžby došlo v Austrálii a v Africe. Ani pokračující růst těžby v Kanadě a Botswaně nestačil vyrovnat pokles těžby v Zimbabwe, kterou negativně ovlivnily aluviální sedimenty (náplavové usazeniny) a následný nedostatek investic i znalostí pro alternativu v podobě hloubkové těžby.

Na straně poptávky budou Čína, Indie a USA i nadále největšími trhy s diamantovými šperky. Vývoj těchto trhů bude ovlivňovat i vývoj poptávky po surových diamantech. V USA se očekává růst poptávky  o 2,5 – 3,5 % ročně. Čínský trh bude příští rok stagnovat, ale od roku roku 2017 se očekává mírné oživení na růst o  4,5 – 5,5 % ročně až do roku 2030

Indický trh se promění z rozvíjejícího se trhu na více vyspělý/nasycený. Navzdory tomu zvyšující se počet obyvatel stěhujících se do měst, růst střední třídy a zvyšování obliby zásnubních prstenů podpoří poptávku v průměru o 8 – 9 % ročně ve středním horizontu a v průměru o 4 – 5 % ročně v dlouhodobém horizontu.

REKLAMA

Součástí poptávky po broušených kamenech není jen poptávka po diamantových špercích, ale i investiční poptávka, která  podle mého názoru ještě více rozšíří mezeru mezi nabídkou a poptávkou,” říká Luboš Říha, prezident DIC a dodává: “Očekávám, že investiční poptávka poroste s tím, jak se bude zrychlovat střídání hospodářského růstu a poklesu. Zatím tvoří zhruba 5 %, ale například investiční poptávka po zlatu je 20 % z celkové poptávky po tomto kovu a u stříbra to je 18 %, tudíž zde v dlouhodobém výhledu očekávám pozitivní vývoj.”

**Předpověď se opírá o základní faktory ovlivňující nabídku a poptávku. Nebere v potaz krátkodobé faktory a neočekávaně velké makroekonomické výkyvy, jako jsou potencionální globální makroekonomické šoky, geopolitická rizika, změny v preferencích spotřebitelů a odklon od diamantových šperků, nové zdroje poptávky, změna ceny komodit v hlavních producentských zemích a hledání potenciálních nových zdrojů dodávek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Krize - propad - graf

Ekonomiky sčítají ztráty. Mají už nejhorší za sebou?

Světová ekonomika se stále sbírá z šoku způsobeného pandemií koronaviru. Podle posledních dat a analýz propady nabírají obrovských rozměrů. Prognózy ale očekávají i poměrně slibné scénáře, i když je ale jasné, že na předkrizovou úroveň se ekonomiky vrátí až za mnoho měsíců či let.

Text: Karel Pučelík

17. 08. 2020

Budova České národní banky (ČNB)

Zpráva o inflaci: ČNB letos zvýší úrokové sazby ještě dvakrát

Česká národní banka vydala Zprávu o inflaci III/2018. V ní mimo jiné předpovídá, že v roce 2019 bude inflace stále nad dvěma procenty. Bedlivě sledované úrokové sazby pak ČNB letos pravděpodobně zvýší ještě dvakrát, a to v září a pak v posledním čtvrtletí letošního roku.

Text: Monika Lukešová

10. 08. 2018


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *