CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

11. 02. 2008

0 komentářů

Fincentrum: Zrušení státního příspěvku stavebního spoření je nebezpečné

 


 

Počet smluv ze stavebního spoření ve fázi ukládání finančních prostředků klesá, dynamika růstu celkové naspořené částky se snižuje a v blízké budoucnosti se dá očekávat její stagnace až mírný pokles. „Stát by ke změnám v podpoře měl postupovat opatrněji a spíše než ke zrušení přistoupit k jejímu dalšímu snížení, a pak s odstupem vyhodnotit dopad změny na celý systém. Především tedy, zda mají spořitelny dostatek zdrojů pro poskytování úvěrů,“ říká Petr Stuchlík, člen představenstva Fincentrum.


Stejně jako na Slovensku by zrušení podpory přineslo výrazné omezení nabídky úvěrů ze stavebního spoření a zpřísnění jejich podmínek. Ve výsledku by mnohem méně žadatelů dosáhlo na úvěr ze stavebního spoření a výrazně by vzrostly úrokové sazby.

V roce 2008 vyprší u 2 miliónů smluv vázací doba 5 let a je otázka, kolik peněz z těchto smluv uteče ze systému. Dle interní analýzy Fincentra je 77 % klientů rozhodnuto použít peníze ze stavebního spoření na účely nesouvisející s bydlením. V případě výrazného snížení uložených prostředků můžeme letos očekávat omezení nabídky překlenovacích úvěrů stavebními spořitelnami. Pokud by došlo navíc ke zrušení státní podpory, mohl by se celý systém stavebního spoření zhroutit.

Podle odhadů Fincentra ale možná stavební spoření nabere „druhý dech“. V tomto roce je možné očekávat vlnu zvýšeného zájmu o stavební spoření. Důvodem bude jistá obava o zrušení státní podpory, ale také výrazné zvyšování úrokových sazeb hypotečních úvěru. Hypotéka v nejbližších letech rozhodně nebude nejvýhodnějším nástrojem k financování bydlení,“ dodává Stuchlík. 

Vláda také zvažuje zrušení daňových odpočtů z úvěrů na bydlení, čímž by sice došlo k pozitivnímu efektu na výdajové straně státního rozpočtu, ale také k výraznému zásahu do rozpočtu mnoha domácností. „Případné zrušení daňového zvýhodnění výrazně postihne současné dlužníky, kteří si na odpočty zvykli a zahrnuli je do příjmů rodinného rozpočtu,“ dodává Stuchlík. Každoročně by tak domácnost mohla přijít až o 20 tisíc korun, které nyní díky daňovým odpočtům získá od státu zpět.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *