Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Stávka... nová epidemie Evropy?

Autor: Petr Zámečník | 01.03.2010 00:00 | Kategorie: Editorial | 5 komentářů
Stávka... nová epidemie Evropy?

Chcete vyšší plat? Stávkujte. Chcete nižší zdanění? Stávkujte. Nelíbí se vám vládní reformy? Stávkujte. Zdanili vám benefity, na které jste zvyklí? Stávkujte. Stávka nebo alespoň hrozba stávkou se v posledních dnech zdá být lékem na všechny neduhy...

Jak zajistit úspěch stávky

Základem úspěšné stávky je přesvědčit k pracovní nečinnosti co nejvíce lidí. Povstane-li polovina národa od svých pracovních prostředků a vypraví-li se navíc do ulic, nezmůže se stávkujícími nic ani řecká policie vybavená slzným plynem.

Není-li možné přesvědčit o oprávněnosti svých požadavků (bez ohledu na skutečnost, zda jsou opravdu oprávněné) dostatečné množství lidí, je pozice stávkujících značně oslabena. V takovém případě je nezbytné být zaměstnancem v některém z rezortů, jejichž činnost se dotýká co nejširšího množství obyvatel.

(Budou-li stávkovat ministerští úředníci, většina lidí si nevšimne změny proti běžnému pracovnímu nasazení. Budou-li stávkovat řidiči veřejné dopravy, všimnou si všichni - včetně těch, kteří se do práce pro zvýšenou hustotu provozu nedostanou ani vlastním vozem.)

V demokratické společnosti jsou zákonem zakázány stávky některých profesí. Kupříkladu vojáků. V méně demokratických společnostech pak vojáci také nestávkují, nýbrž pod vedením úzké skupiny vyvolených realizují vojenský puč.

Pokud by vás soudil soudce s páskou "stávka" na paži, vězte, že i on vás musí odsoudit. I stávka soudců je nelegální. A nespoléhejte ani na stávku policistů - ani oni nesmějí přerušit zatýkání pod záminkou, že v 8:00 začíná stávka policejní odborové centrály. Ani chirurg by neměl přerušit operaci jenom proto, že některý politik nesouhlasí s privatizací nemocnic či zavedením regulačních poplatků.

Ve snaze zajistit co nejširší dosah stávky a tím i co největší vyjednávací síly se stávkující (zpravidla již se značným předstihem před stávkou) sdružují v odborových organizacích.

O co se stávkuje?

Pozoruhodné je, že nejčastějším důvodem stávky, která se dotýká široké veřejnosti, jsou finanční výhody poměrně úzké skupiny lidí. Důvodem stávky dopravců, která byla plánována na dnešní 4. hodinu ranní, je zdanění a tím vyšší cena zaměstnaneckých benefitů (ubytovny, režijní jízdenky a stravenky). Odboráře dočasně sklidnil vládní návrh změny zákona o DPH, kterým by měli dostat zpět svůj "chléb", a odboráři odložili stávku na čtvrtek, kdy se ukáže, zda vrámci politických "her" dojde či nedojde k protlačení vládního návrhu na středeční schůzi Poslanecké sněmovny.

Někteří komentátoři ovšem za stávkou dopravců MHD vidí spíše politický podtext před nadcházejícími volbami než cokoli jiného. Nasvědčují tomu některé výroky angažovaných odborářů. "Kvůli obstrukcím občanských demokratů se nedaří návrhy ve sněmovně projednat. Stávka je neodvratná," řekl kupříkladu předseda železničních odborů Jaroslav Pejša.

V Řecku se kupříkladu stávkovalo jako nesouhlas s úspornými opatřeními. Jenže Řecko je v pozici, že šetřit musí, kde se dá, jinak mu hrozí krach. Teprve pak by důchodci a zaměstnanci poznali, jak moc by platili za krizi, kterou nezpůsobili.

Stávka, nebo braní "rukojmích"?

Stávkami a stávkováním je proslulá Francie. Místní zemědělci stávkují snad častěji, než obdělávají pole a obstarávají zvířectvo. Zpravidla si za prostor demonstrace volí dálnici nebo jiný veřejně exponovaný prostor, kde omezují pokud možno co nejvíce lidí. Pochopitelně. Kdyby vylévali mléko na poli za kravínem, asi by se do hlavních zpráv nedostali...

Pro jiný příklad stačí zajít na česko-rakouské hranice. Svého času byla populární blokační stávka hraničních přechodů. (Za pozornost stála "protiblokáda", jejímž cílem bylo zabránit blokádě ze strany rakouských demonstrantů - oba české blokující novináře zpacifikovala rakouská policie...)

V obou těchto případech i v dnešní ohlášené stávce MHD si stávkující berou za rukojmí náhodné cestující, kteří s problematikou stávkujících nemají nic společného a mnohdy je ani nezajímá. A tito "rukojmí" jsou následně hlavním vyjednávacím argumentem. (Chcete uvolnit dálnici (hraniční přechod, ...)? Pak nám zaplaťte (zlevněte, zvyšte odkupní ceny, ...).)

Z některých stávek je lidem doslova špatně. O tom by mohli vyprávět cestující ČSA z Karibiku, jejichž letadlo nemohlo kvůli stávce francouzských letových dispečerů letět přímou trasou přes Francii, ale museli oblétkou s mezipřistáním v Benátkách (nikoli nad Jizerou) za účelem doplnění paliva. Shodou okolností bylo benátské letiště podle zprávy Aktuálně.cz pro mlhu uzavřeno, čemuž podle reakcí cestujících odpovídala i hladkost přistání. Pasažéři si tak díky francouzské stávce vyzkoušeli, k čemu jsou dobré papírové pytlíky v přihrádce s návodem k postupu při nouzovém přistání.

Náklady stávky

Stávka s sebou nenese jen náklady v podobě platby stávkujícím (přidání mzdy, snížení daní, zvýšení výkupní ceny...). O nemalou částku přichází podnik, v řadách jehož zaměstnanců stávka vypukla - nevyrábí, stojí stroje i sjednané zakázky, odběratelé mohou účtovat penále za zpoždění dodávky, dodavatelé penále za zpoždění platby...

Ovšem náklady nesou i ostatní daňoví poplatníci. Stávkuje-li MHD, lidé se nedostanou do zaměstnání, zastaví se provoz i v jejich podniku. Nebo budou muset místo často předplacené veřejné dopravy využít automobil. A samozřejmě nižší produkce se promítne i v nižším výběru daní - a kupříkladu v Řecku tím pádem v potřebě větších škrtů výdajů.

Zaplatí MHD nepřepraveným cestujícím?

Lidé mají mnohdy předplacené dopravní služby ("tramvajenky", "šalinkarty", "lítačky"...). Zaplatili za to, že se budou moci po městě pohybovat veřejnou dopravou podle jízdního řádu plus minus nějaké to zpoždění. Pokud cestující v dopravě nezaplatí jízdné, je sankcionován několikasetkorunovou pokutou. Pokud ho dopravce odmítne přepravit... neměl by zaplatit srovnatelnou pokutu cestujícím?

Anketa

Souhlasíte se stávkou MHD?

Ano. (4)
 
Ne. (32)
 Celkem hlasovalo 36 čtenářů

Stávka... nová epidemie Evropy? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související články

Pochyby o euru? Zapomeňte Autor: Daniel Kuchta | 24.02.2010 00:00

Jak mohou být úspory legálně odcizeny? Autor: Radovan Novotný | 20.01.2010 00:10

Dolétají ČSA? Autor: Petr Zámečník | 12.10.2009 00:00

Poslední přidané komentáře (celkem 5 komentářů)

RE: RE: Solidarita se stávkujícími Učitel | 02.03.2010 22:34
RE: Solidarita se stávkujícími Radek | 02.03.2010 12:01
Solidarita se stávkujícími Ucitel | 02.03.2010 09:31
Název článku je trochu mimo Ferin007 | 01.03.2010 10:29

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

br2016-300-300

Články z Editorial

Mojmír Urbánek | 24.10.2016 00:00 Broker Trust jako poradenská firma

Minulý týden jsem si přečetl dva články od pana Knappa, generálního ředitele Broker Trustu. Není mi z článků jasné, jaké má Broker Trust postavení na trhu, kromě toho, že je největší. Z pozice přímé konkurence bych se chtěl dozvědět, kam firma kráčí a jaké má klienty. Jsou jimi přímo poradci nebo poradenské firmy? Jednou totiž pan Knapp mluví o jejich poradcích a jindy o poradenských firmách. Celá zpráva »

Komentářů: 13 / 13 Poslední komentář: 25.10.2016 13:53
Spolupracujeme
300x300-finfest

Petr Zámečník | 10.10.2016 00:00 Co bude se strukturami po vyhozených zemských ředitelích OVB?

OVB Allfinanz na příkaz dozorčí rady OVB Holding rozvázala spolupráci se třemi zemskými řediteli. Co se stane s jejich strukturami? Celá zpráva »

Komentářů: 16 / 16 Poslední komentář: 11.10.2016 19:40

Luboš Smrčka | 07.10.2016 00:00 Česká stopa v Aston Martin

Slavná britská značka Aston Martin by dneska možná neexistovala nebýt českého strojaře a ekonoma  Harry Pollaka.  Stojí to za připomenutí – třeba v souvislosti s tím, že ikoničtí Angličané právě výrazně rozšiřují svoje aktivity. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Paul Stanfield | 19.09.2016 00:00 „Zprávy o mé smrti byly značně přehnané“

Tento slavný citát pronesl Mark Twain, když se dověděl, že byl omylem prohlášen za mrtvého. Přestože se patrně jedná o citaci mírně upravenou, význam stále do značné míry odpovídá tomu, co měl velký spisovatel na mysli. Na tento citát jsem si vzpomněl i nedávno, když jsem se opět zamýšlel nad tzv. „robo-poradenstvím“ a potenciální rolí a budoucími příležitostmi pro skutečné poradce. Celá zpráva »

Komentářů: 9 / 9 Poslední komentář: 20.09.2016 00:46

Petr Zámečník | 12.09.2016 00:00 Omezení důchodového věku? Nesmysl!

Vláda rozhodla o zastropování věku odchodu do důchodu na 65 let. Jediným důvodem jsou ale volby a populistická snaha získat voličské hlasy. Na vytvoření stropu není racionálního vůbec nic. Celá zpráva »

Komentářů: 4 / 4 Poslední komentář: 13.09.2016 11:24Další články »

Krátké zprávy z Editorial

17.10.2016 11:57 Tvrdý alebo mäkký? Ženy vedia najlepšie... (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Brexit ďalej točí svetom peňazí. Aj keď časť eurolídrov varuje Britov pred tvrdým pristátim, pri ktorom ich krajina príde až o 9,5 percenta HDP, zároveň zdôrazňuje, že je to ich voľba a oni sa musia rozhodnúť. Nakoniec sa ukazuje, že tvrdosť či mäkkosť je tak ako vždy v ženských rukách! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.10.2016 11:59 Ani starodávne Icosium nenahodilo ten správny smer (Svet financií očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Bol synom boha Dia a prekrásnej Alkmény, dcéry kráľa Elektryóna. Bol obdarený nadľudskou silou, odvahou i dôvtipom a dlho bol vzorom pre muža – nebojácneho a šľachetného hrdinu. V gréckej mytológii sa volal Héraklés, v latinizovanej podobe starorímskych čias sa písal ako Heracles, resp. Hercules. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

19.09.2016 11:55 Sú záporné úrokové sadzby len pokusom, ktorý na nás testujú vzdialené civilizácie? (Svet financií očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Aj bankári už riešia úlohu, či náš svet je skutočný alebo žijeme len vo virtuálnej realite. Na základe poznatkov vedcov ale upozorňujú, že aj keď svet je len ilúziou, nedokážeme to zistiť. A možno je to inak – ovládajú nás ilumináti usilujúci o svetovládu a voľby nám i tak nepomôžu! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

22.08.2016 11:57 Ktorá nechce, nech sa zakrýva a ktorá chce, mi svoje vnady rada ukáže! (Svet financií očami komentátora tentoraz na letné témy)

Píšeme na Investujeme.sk: Finančným svetom netočia iba ekonomické fundamenty, ale aj špekulácie. Vývoj v eurozóne i celej EÚ ohrozujú viaceré voľby i ženské plavky nepodliehajúce len móde, ale i politike. Možno niečo o tom vie belgická kapela Vaya Con Dios. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

08.08.2016 11:56 Amerike neuškodil, Európu zneistel (Svet financií očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Dobré NFP údaje trhy prečítali ako blížiace sa zvyšovanie úrokových sadzieb. Časť analytikov ale nechce zobrať do úvahy ďalší dôležitý faktor, hoci Anonymous vedia svoje. Pre neistotu v Európe stúpa cena zlata a ABBA spieva zlatý hit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jste spokojeni s úroky vašeho spořicího účtu?

Ano. (7)
 
Ne. (29)
 
Nemám spořicí účet. (85)
 Celkem hlasovalo 121 čtenářů

Nejčtenější články z Editorial za posledních 14 dní

Petr Zámečník | 10.10.2016 00:00 Co bude se strukturami po vyhozených zemských ředitelích OVB?

OVB Allfinanz na příkaz dozorčí rady OVB Holding rozvázala spolupráci se třemi zemskými řediteli. Co se stane s jejich strukturami? Celá zpráva »

Komentářů: 16 / 16 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »