Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Na podílové fondy s rozumem

Autor: Daniel Kuchta | 07.02.2011 02:30 | Kategorie: Investice roku | 3 komentáře
Na podílové fondy s rozumem

Když se někdo rozhodne investovat, základním motivem jsou buďto dobré výnosy, nebo zachování hodnoty a nízké riziko. Většina lidí chce jedno i druhé, ale málokdo ví, že to není při výběru fondu to podstatné.

Výběr správné investice, resp. podílového fondu, který je dostupný prakticky každému, je pro mnohé lidi tak složitá záležitost, že jí v konečném důsledku věnují příliš málo pozornosti, než měli. Buď si investici nechají namluvit v bance při přepážce, nebo od poradce, v tom horším případě v rámci nějakého pojištění.

S rozumem v koncích

Jak se lidé rozhodují neracionálně při koupi různých jiných, často zbytečných, statků, tak se rozhodují nerozumně při investování. Jak při nákupu televize, bot, či oblečení hledí stále pouze na cenu, tak při investici hledí maximálně na to, jak se vyvíjely výnosy fondu v minulosti. Rizika, které vysoké výnosy přináší, už je pak většinou nezajímají.

Někdy to spíše vypadá, že nákupu jiných věcí věnují mnohem více času, ale informacím o tom, jak si vybrat ten správný investiční produkt, nebo fond, věnují času mnohem méně. A přitom by stačilo relativně málo času, v dnešní době jsou totiž informace dostupné skutečně všude. Rozdíl mezi kvalitním tovarem a napodobeninami z tržnice si již dnes uvědomuje mnoho lidí, rozdíl mezi rizikem akciového fondu a fondu peněžního fondu je ale ještě stále velkou neznámou. Riziko souvisí také s očekáváními jednotlivého investora. Někdo chce velký výnos a musí si uvědomit, že je s tím spojeno nemalé riziko vyšších možných ztrát, někdo zkrátka riskovat nechce, ale musí si uvědomit, že vysoké výnosy očekávat nemůže.

Měnové riziko je dobrý sluha, ale zlý pán

Pokud se už jedná o riziko, je nutné připomenout specifičnost měnového rizika. Investor zaměřený na co nejvyšší výnos, může akceptovat měnové riziko nejenom jako možnost případné ztráty při posilování koruny, ale také příležitost k dosažení vyššího zhodnocení v případě oslabení kurzu koruny k jiným měnám. Nepředvídatelnost pohybu na měnovém trhu pak dává dynamickým investorům více možností, a poměrně široký výběr nástrojů v několika cizích měnách.

V každém případě by ale měnové riziko neměli podstupovat ti investoři, kterým jde zejména o uchování hodnoty. U konzervativních investorů se investice do fondu vedeného v cizí měně mění na pouhou spekulaci na pohyb měnového kurzu, který je příliš nepředvídatelný. Společně s nízkými výnosy fondu pak pohyby kurzu koruny „nesprávným směrem“ mohou znamenat nezanedbatelné ztráty. A ty jsou u konzervativních investic skutečně nežádoucí. Problémem korunových investorů tak může být poměrně malý výběr konzervativních nástrojů vedených, nebo zajištěných do české koruny.

Dotazníky nejsou jen cárem papíru

Co se týče rizikového profilu investora, mnozí začínající investoři si prakticky nejsou vědomi, do jaké skupiny patří. Tento problém se snaží řešit různé investiční dotazníky (upravené především v rámci směrnice MiFID), které by měl důkladně vyplnit každý investor. Určitě není řešením nechat jejich vyplnění na poradce, nebo pracovníka v bance za přepážkou (což se také někdy stává). Vzhledem k ještě stále poměrně velké konzervativnosti většiny domácích investorů budou asi mnozí z nich překvapeni, že rizikové nástroje pro ně nejsou určeny.

S tím souvisí také nutnost zjistit si o fondu, do kterého chceme investovat, prakticky všechny dostupné informace, nejenom to, co nám řekne prodejce fondu. Strategie fondu, alokace aktiv, doporučený investiční horizont poplatky apod., to všechno musí investor vědět ještě předtím, než své peníze někam umístí. Přečtení statutu fondu, nebo informací na letácích napsané nejmenším možným písmem by měly být rovněž povinností. Pokud už se tedy potenciální investor nechá zlákat k investování, nemusí si v žádném případě vybrat to první, co mu je nabízeno. Určitě je lepší si trochu počkat a případně přijít o možný výnos, než příliš pospíchat a pak se dívat na to, jak investice prodělává.

Dlouhý investiční horizont a pravidelné investice pomohou

Z nezkušenosti pramení další častá chyba investorů, a to je orientování se při výběru fondů minulou výkonností. Rostoucí graf z posledních dvou let, který ukáže investorovi poradce, nebo pracovník v bance, sice vypadá skutečně lákavě, ale budoucí výnosy na jeho základě nikdo nezaručí. Pak se může velmi lehce stát to, čehož jsme byli svědky v posledních letech (a vlastně při každé prasklé bublině). Investoři nakoupí fond na vrcholu po několikaletém růstu, ale krátce nato dojde ke změně trendu.

Po určité době již pohled na klesající výnosy nevydrží a prodají investici s velikou ztrátou. Jako naschvál, těsně potom se začne trhům dařit a fond, již bez peněz nešťastného investora, začne opět dosahovat výnosy. Když už tedy investor investuje do produktu, který může v průběhu investice zaznamenat propad, resp. výkyvy ve výkonnosti, nesmí se nechat vykolejit možnými krátkodobými výkyvy. Do rizikovějších produktů je vždy vhodnější investovat s delším investičním horizontem, pokud je jasné, investor bude potřebovat prostředky v brzké době, je vhodnější konzervativní produkt, i když s nižším potenciálním výnosem.

Kromě toho, že by se investoři měli vyhnout rozhodování na základě minulých výnosů, se nepříznivému vývoji jejich investice mohou vyhnout také pravidelným investováním. Kromě toho, že není potřeba k investování velká suma, je jeho výhodou průměrování nákladů, kdy při poklesu nakupuje investor za nižší cenu více podílových listů, které pak při opětovném růstu znamenají vyšší nominální výnosy.

Anketa

Jakým fondům věříte nejvíc?

Akciovým. (190)
 
Dluhopisovým. (20)
 
Zajištěným. (13)
 
Peněžního trhu. (8)
 
Jiným. (9)
 
Žádným. (59)
 Celkem hlasovalo 299 čtenářů

Na podílové fondy s rozumem >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Jak se hodnotí fondy Autor: Daniel Kuchta | 08.02.2011 01:30

Podílovým fondům loni vévodily akcie Autor: Daniel Kuchta | 08.02.2011 14:00

Někdo OTC rád „hrubě tržně“ Autor: Ondřej Klečka | 14.02.2011 00:00

Hledání likvidity na OTC trzích Autor: Ondřej Klečka | 21.02.2011 00:00

Poslední přidané komentáře (celkem 3 komentáře)

RE: Ad měnové riziko | 18.02.2011 19:14
RE: Ad měnové riziko Radek | 18.02.2011 13:01
Ad měnové riziko Jan Maňák, BNPP IP | 17.02.2011 23:48

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Investice roku

Jana Zámečníková | 07.02.2017 18:00 Fincentrum & Forbes Investicí roku 2016 se stal Fidelity Asian High Yield Fund

Vítězem sedmého ročníku analýzy českého investičního trhu s názvem Fincentrum & Forbes Investice roku 2016 se stal progresivní dluhopisový fond Fidelity Funds – Asian High Yield Fund. Výsledkům fondu pomohly v loňském roce menší obavy o ekonomický vývoj Číny, stabilizace cen komodit i vývoj kurzu koruny k dolaru. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 02.02.2016 18:00 Fincentrum & Forbes Investicí roku 2015 se stal NN (L) Health Care

Šestý ročník analýzy českého investičního trhu s názvem Fincentrum & Forbes Investice roku 2015 přinesl vítězství akciovému fondu NN (L) Health Care. Fond zvítězil zejména díky svému zaměření na zdravotnictví a biotechnologie, které se řadily v posledních třech letech k nejvýnosnějším. Celá zpráva »

Komentářů: 6 / 6 Poslední komentář: 31.08.2016 17:00

Daniel Kuchta | 15.02.2013 00:00 Investice roku jako návod na zajištění penze

Penzijní reforma se rozběhla, ale zájem lidí o nové fondy je horší, než se očekávalo (a ani očekávání nebyla nijak vysoká). Důvodů nezájmu může být hodně, jedním z nich může být také fakt, že když už se někdo odhodlá řešit svou penzi jinak, než spoléháním se na stát, má poměrně mnoho alternativ, které mohou být výhodnější. A vodítkem pro výběr může být například ocenění Fincentrum Investice roku. Celá zpráva »

Komentářů: 12 / 12 Poslední komentář: 05.03.2013 23:43

Daniel Kuchta | 07.02.2013 00:00 Deset mýtů, které vám při investování nepomohou

Je investování pouze pro bohaté? Vyplatí se investovat do nástrojů, které v minulosti hodně vydělaly? Jsou dluhopisy bezrizikovou investicí s rozumným výnosem? Je dobré načasování základem pro výnosnou investici? Na všechny otázky by mohla být odpověď ne. Všechno jsou to totiž mýty, které ovlivňují myšlení investorů, ale na výnosy nemají vliv prakticky žádný. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 12.02.2013 11:06

Redakce | 06.02.2013 16:00 Výsledky třetího ročníku analýzy Investice roku 2012 představeny: nejlepším fondem se stal Fond korporátních dluhopisů ČP INVEST

Společnosti Fincentrum, PwC Česká republika a odborný portál Investujeme.cz dnes představily výsledky analýzy investičního trhu v České republice s názvem Investice roku 2012. Cílem analýzy, kterou zveřejňují partneři již třetím rokem, je přispět ke vzdělávání českých spotřebitelů, kteří při správě svých osobních financí dlouhodobě chybují, a zvýšit u nich zájem o sebevzdělávání v oblasti osobních financí. V rámci analýzy jsou zveřejněny nejlepší podílové fondy nabízené na českém trhu pro běžné spotřebitele za rok 2012. Celá zpráva »

Komentářů: 49 / 49 Poslední komentář: 25.02.2013 14:57Další články »

Krátké zprávy z Investice roku

25.01.2017 11:59 Fincentrum&Forbes Investíciou roka sa stal EURO Cash dlhopisový, o.p.f.

Píšeme na Investujeme.sk: Vo výnosoch vlani excelovali najmä brazílske a ruské akciové fondy. Najvýkonnejší z hodnotených fondov klientom zarobil viac ako 72 percent. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.01.2016 12:05 Fincentrum & Forbes investíciou roka 2015 sa stal Generali Fond korporátních dluhopisů

Píšeme na Investujeme.sk: Z pohľadu výnosov vlani excelovali najmä európske a japonské akciové fondy. Najvýkonnejší z hodnotených fondov klientom vlani zarobil 34 percent. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

28.01.2015 12:00 Víťazom je Investície roka 2014 je Zaistený – IAD depozitné konto

Píšeme na Investujeme.sk: Spoločnosť Fincentrum už piaty rok spracováva analýzu slovenského investičného trhu podielových fondov v siedmich kategóriách. Vo výnosoch excelovali najmä akciové fondy. Najvýkonnejší fond klientom vlani zarobil až 80 percent. Víťazom Fincentrum & Forbes Investícia roka 2014 sa rovnako ako minulý rok stal Zaistený – IAD depozitné konto, o.p.f. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

29.01.2014 14:11 Fincentrum a Forbes oceňovali najlepšie podielové fondy

Píšeme na Investujeme.sk: Spoločnosť Fincentrum už štvrtý rok spracováva analýzu slovenského investičného trhu podielových fondov v siedmych kategóriách. Ak zohľadníme primeranosť rizika najzaujímavejšími investičnými inštrumentmi boli v minulom roku prevažne akcie. Napriek tomu Fincentrum & Forbes Investíciou roka 2013 sa stal „Zaistený – IAD depozitné konto, o.p.f.“, ktorý si svojou výrazne nízkou volatilitov zabezpečil prvenstvo so slušným náskokom v pomere nadvýnosu a volatility. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2013 14:43 Investícia roka: Ako sa darilo oceneným fondom v roku 2012

Píšeme na Investujeme.sk: V roku 2011 patrili podľa výsledkov analýzy Fincentrum Investícia roka k najlepším fondom dostupným slovenským klientom. Pri investíciách však platí, že minulé výnosy nie sú zárukou budúcich. Ako sa teda darilo oceneným fondom s ročným odstupom – v roku 2012? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (151)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1337)
 Celkem hlasovalo 1503 čtenářů

banner-300-300