Státní podpora stavebního spoření v současnosti spočívá především ve státním příspěvku až ve výši 3000 Kč, osvobození úroku z vkladů od daňové povinnosti a možnosti odpočtu zaplacených úroků z úvěru od daňového základu.
Ministr financí Miroslav Kalousek připravil nový zákon o dani z příjmu a audit daňových výjimek. Nyní ho projednávají ekonomičtí ministři a během pár týdnů by měl dorazit do vlády. „Zatím jsme se nedohodli, které výjimky se omezí. Okamžité zrušení státní podpory by stavební spoření položilo. O zrušení daňových úlev na stavební spoření a hypotéky budeme diskutovat, dokážu si je představit,“ řekl Kalousek.
V dnešním rozhovoru pro Hospodářské noviny premiér Mirek Topolánek mimo jiné řekl, že stavební spoření již dávno nemá charakter spoření na řešení otázek bydlení a proto je připraven zrušit státní podporu stavebního spoření.
Stavební spořitelny půjčily za 11 měsíců loňského roku téměř 67 miliard korun. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2006 šlo o devětatřicetiprocentní nárůst a za celý rok 2006 spořitelny poskytly úvěry za téměř 53 miliard korun, jak vyplývá ze statistik všech šesti stavebních spořitelen.
Na přímé podpoře stavebního spoření z rozpočtu vyplácí stát ročně kolem 16 miliard. Daňové úlevy přijdou na další 1 a půl miliardy. Zrušení přímých státních dotací by mohlo paradoxně státní výdaje na podporu stavebního spoření ještě zvýšit. Podobná situace nastala totiž v roce 2003, kdy vláda Vladimíra Špidly rozhodla o snížení státní podpory ze 4500 Kč na 3000 Kč. Rok před změnou lidé ve snaze získat na poslední chvíli výhodnější podmínky uzavřeli nevídaných 2,5 milionu nových smluv a státní podpora vzrostla o dvě miliardy Kč.
REKLAMA
Zdroj: Patria Online, iHNED
Čtete dále:
Luboš Svačina: Pro úvěr na bydlení do banky, nebo do spořitelny?
Luboš Svačina: Evergreen na téma hypoteční úvěry: úroková sazba, fixace
Petr Zámečník: Jak dopadne daňová reforma na příjem finančních poradců