1. Recesi se nemůžeme vyhýbat donekonečna. Před několika dny Buffett uvedl, že pokud se výrazně zvýší nezaměstnanost, spustí se „dominový efekt“ a americká ekonomika se v roce 2008 dostane do recese. Nicméně si není jistý, zda se nezaměstnanost v příštím roce opravdu zvýší. Vlastně je překvapen, že veškeré oslabení, jehož jsme svědky v bytovém sektoru, nezasáhlo pracovní trh – tedy zatím. Buffett si je naopak jistý tím, že: „Pravidelné recese jsou pro kapitalismus přirozené. Lidé občas přestřelí.“ (A reportérce z CNBC Becky Quick řekl, že vzhledem k jejímu mládí jich ještě 6 až 7 zažije.)
2. Budoucí recese přežijme stejně, jako jsme přežili minulé problémy. Buffett v srpnu řekl: „máme skvělou ekonomiku… Nikdy nic takového ve světové historii neexistovalo. Žijeme si v průměru sedmkrát lépe než před sto lety… Problémy se objevují neustále. Například v minulém století jsme zažili „Velkou depresi“ a 2. světovou válku, dále studenou válku, atomovou bombu. Zemi se nicméně daří dobře.“
3. Recese vytváří příležitosti. „Své nejlepší nákupy v životě jsem provedl v roce 1974. A to bylo období velkého pesimismu, ropného šoku, stagflace a dalších podobných věcí. Ale akcie byly levné.“
4. Všechny akcie levné nebudou. Tak jako Ted Williams čeká na správný odpal, tak i úspěšný investor čeká na správné akcie za správnou cenu. A to se neděje každý den. „Na investování je krásné to, že nemusíte odpálit každý míček. Můžete jen pozorovat míčky, jak letí o jeden palec nad nebo pod správnou úroveň, ale nemusíte je odpalovat. Žádný rozhodčí vás nevyautuje.“ Potíže nastanou, říká Buffett, pokud se necháte strhnout skandováním diváků „Odpal, pálkaři, odpal!“
5. Dav může chybovat. Buffett cituje radu svého mentora Benjamina Grahama: „To, zda máte nebo nemáte pravdu, nezávisí na tom, zda s vámi ostatní souhlasí.“ „Pravdu máte, protože máte správná fakta a správně uvažujete – to je jediná věc, která zaručuje pravdu. A pokud máte správná fakta a správně uvažujete, nemusíte si dělat starosti kvůli někomu jinému.“
REKLAMA
6. Investoři se budou mylně domnívat, že klesající ceny akcií jsou špatné. „Pokud by dnes McDonald´s snížil cenu hamburgerů, bude to pro mě skvělá zpráva. Nepůjdu tam a nebudu si myslet, škoda, včera jsem zaplatil o něco víc. Pomyslím si, že ode dneška je budu moci koupit levněji. Chcete, abyste cokoli, co v budoucnu nakoupíte, sehnali levněji.“
7. Dobré časy dávají vznik špatným rozhodnutím. Ve svém dopise Berkshireským akcionářům z roku 2000 Buffett přirovnal ty, kteří nakupují ve velkém za vysoké ceny, k Popelce na plese. „Nevědí, že prodloužené radovánky – tj. pokračování se spekulacemi u společností, které mají ohromné valuace vzhledem k ziskům, které by mohly generovat v budoucnosti – povedou k proměně v dýni a myš. Nicméně nechtějí přijít ani o minutu z tohoto báječného večírku. Proto si také všichni lehkomyslní účastníci naplánovali, že odejdou jen pár sekund před půlnocí. Je tu však jeden problém: Tančí v sále s hodinami bez ručiček.“
8. Přijde další divoká zábava, po které bude následovat další těžká kocovina. S ohlédnutím na spekulace v období internetové bubliny Buffet řekl, že „se svět zbláznil. Z minulosti plyne ponaučení, že lidé se minulostí neponaučí.“
Zdroj: CNBC, Aktualne.cz
Čtete dále:
Daniel Kuchta: Hlavní témata příštího roku: Opatrnost a hypoteční krize
Daniel Kuchta: Příští rok od českých akcií mnoho nečekejte
Luboš Svačina: Adopce podnikatelů na dálku: Mikrofinancujte… Jak na to?
Pavel Stehno: Investování do akcií: Nejlépe přes kyperskou společnost
Vladimír Zdražil: Zdanění dluhopisů: Úrok i zisk při prodeji
Miloslav Šimek: Finanční trhy… zaplatí nám důchod?