Růst úrokových sazeb, vysoká inflace a oslabující akciové indexy téměř všech světových burz se v posledních dnech negativně projevily do vývoje zhodnocení prostředků svěřených do podílových fondů.
Zdroj: iHNed
Největší ztráty logicky zaznamenali podílníci akciových podílových fondů, kdy například největší tuzemský akciový fond – ING český akciový – za měsíc ztratil téměř 16 procent.
Zdroj: iHNed
Velké zisky investorům nepřináší ani fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy, jejichž výnosnost je ovlivňována mimo jiné výší základních úrokových sazeb centrálních bank. Například Česká národní banka úroky za poslední rok zvýšila již čtyřikrát a většina analytiků očekává další zvýšení na počátku února.
Na podobný vývoj a tak rychlý pokles nejsou čeští investoři zvyklí, pražská burza rostla v posledních třech letech bez větších výkyvů téměř 3 roky, nicméně aktuální volatilita trhů není ničím výjimečným a investor s těmito výkyvy musí počítat a případně těchto výkyvů využít jako příležitost pro výhodný nákup.
"Kdo se cítí, může navýšit rizikovou složku a nakoupit nyní levněji. Tento nákup by měl ale být v souladu s dlouhodobou strategií investora," říká analytik David Urbánek z firmy Moneco.
V žádném případě není ideální při poklesu trhů své prostředky z fondů předčasně vybírat a tím fakticky potvrdit svou ztrátu. Období korekce je naopak vhodným obdobím buď pro dokoupení "levných" podílových jednotek do stávajícího portfolia anebo nastartování programu pravidelných investic, tedy investování pravidelných částek v pravidelných intervalech s cílem eliminovat výkyvy vlastní investice.
Při posuzování výnosnosti je nutné také zohlednit současnou míru inflace, která se v současnosti pohybuje téměř na úrovni 6 %.
Zdroj: iHNed
Čtete dále:
Petr Fejtek: V prosinci fondy předvedly standard
Daniel Kuchta: Budou developerské firmy hitem letošního roku?