23. 01. 2008
Ernst & Young: Investoři v rozvojových zemích podceňují místní rizika
Z průzkumu Ernst & Young mezi více než 900 vrcholovými manažery, kteří mají na starosti řízení rizik a působí buď v centrále nadnárodní korporace, nebo přímo v dceřiné společnosti sídlící v některé z rozvíjejících se ekonomik vyplývá, že zájem investorů o rozvíjející trhy stále trvá, ale zásadně se změnila jejich motivace.
„Zatímco dřív šlo především o úsporu nákladů, dnes je hlavním cílem získat podíl na obrovském potenciálu, který tyto země nabízejí. Rozvíjející se trhy jsou nesmírně dynamické a atraktivní což s sebou ale nese i řadu rizik. A je poněkud znepokojující, že mnohé společnosti stále ještě řeší, jak tato rizika efektivně řídit,“ upozorňuje Jan Fanta, který stojí v čele českého a slovenského týmu Ernst & Young pro poradenské služby v oblasti řízení rizik.
Průzkum ukázal, že zatímco mateřské společnosti mají největší obavy z politických rizik (40 %), jejich dceřiné společnosti se podstatně více zabývají bezprostředními riziky, jako je riziko konkurence (41 %) nebo kurzové riziko (28 %).
Obavy, které společnosti z podnikatelských rizik mají, se nicméně zatím do strategií řízení rizik příliš nepromítají. Více než polovina (56 %) oslovených nadnárodních společností připouští, že žádnou strategii pro řízení rizik v rozvíjejících se ekonomikách nemá. Překvapivým zjištěním je, že nejhůře jsou na tom severoamerické korporace (z nich má strategii pro rozvíjející se ekonomiky pouze čtvrtina, zatímco u evropských společností je to 46 % a u asijských 52 %).
Na základě zkušeností respondentů průzkumu definovala společnost Ernst & Young hlavní faktory, které jsou předpokladem efektivního řízení rizik v rozvíjejících se ekonomikách. Níže uvádíme nejvýznamnější:
• znalost konkrétního trhu, včetně předpisů, kultury a etických norem, a využívání místních odborníků;
• úzká spolupráce s místním partnerem a budování místních vztahů;
• opatrnost a ostražitost, důraz na detail, zdravý skepticismus;
• fyzická přítomnost;
• flexibilita, schopnost včas reagovat na měnící se podmínky, protože změny na rozvíjejících se trzích mohou být často dramatické;
• uvažování v dlouhodobém výhledu, materiální a personální zajištění investice i s ohledem na zvýšené riziko zpronevěry a korupce.
REKLAMA
Zdroj: Tisková zpráva Ernst & Young
Čtete dále:
Jan Traxler: Next 11 – Země budoucnosti: Mexiko
Luboš Svačina: Adopce podnikatelů na dálku: Mikrofinancujte… Jak na to?
Roman Dvořák: Olympijské hry a čínské akcie
Vojtěch Benda: Ropa za potraviny
Petr Kalina: Májský kalendář a „konec světa“
Daniel Kuchta: Rekordy i propady – realita akciových trhů v uplynulém roce