Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Investiční a občanské riziko: Podobnosti a rozdíly

Autor: Miloslav Šimek | 27.11.2008 00:00 | Kategorie: Investice | 8 komentářů
Investiční a občanské riziko: Podobnosti a rozdíly

Proč nám některá rizika nevadí, běžně je podstupujeme a proč, když slyšíme o rizicích finančních trhů nám vstávají vlasy hrůzou? Omlouvám se za ten výraz, ale u někoho to tak skutečně může být. Mít akciové portfolio -50 % jistě není vůbec příjemné...

V minulém článku jsem započal svůj pohled na riziko a uvedl několik příkladů z běžného života člověka, kde všude jej provází.

Posledních několik měsíců nás periodika a televize informují o probíhající krizi, která se promítá z/do finančních trhů a posléze i do běžného života člověka. Finanční instituce hlásí plánované snižování pracovních míst, stejně tak automobilky zavádí se odstávky ve výrobách, další na řadě budou subdodavatelé komponent, plánované investice se znovu zvažují s ohledem na budoucí odhadovaný vývoj hospodářství. Pokud člověk občas nahlédne do ekonomické části tisku, naskytne se mu nepříliš povzbudivý pohled na tu změť záporných čísel ve výkonnostech fondů za poslední období.

 

1D

1T

1M

3M

6M

1R

3R

5R

YTD

ING Český akciový

1.98%

1.37%

-17.65%

-33.40%

-39.61%

-49.45%

-34.02%

37.67%

-46.92%

ČS Sporotrend

1.00%

1.45%

-15.15%

-48.11%

-52.79%

-61.54%

-51.10%

-4.35%

-58.94%

IKS Akciový plus

2.29%

2.97%

-9.76%

-36.47%

-44.62%

-52.86%

-47.71%

-44.24%

-50.63%

ČP Fond glob. značek

0.00%

-6.10%

-9.77%

-26.14%

-31.70%

-37.07%

-28.09%

-21.02%

-35.87%

Conseq Akciový A

1.60%

-0.20%

-22.38%

-39.61%

-46.00%

-55.33%

-39.16%

7.60%

-52.90%


Zdroj: www.ifondy.cz, stav k 7. 11. 2008    (Výkonnost za období: 1D = den, 1T = týden, 1M = měsíc, 1R = rok, YTD = od počátku roku)

Pokud jste investoval někdy před 1 - 2 roky, lze pochopit, že při pohledu na statistiku výkonnosti převládá skepse, nespokojenost, možná vztek, úzkost a další projevy emocí, které vnitřně nepřispívají k rovnováze. Pokud jste dosud neinvestoval, je celkem přirozené, že tyto údaje mohou být zdrojem následné averze k budoucí účasti na finančních trzích a převládají černé myšlenky, které nás spíš přimějí držet se dál či zcela stranou od této oblasti. Aniž by to člověk jakkoliv blíže analyzoval.

Minule jsem poukázal na několik činností, které běžně člověk dělá: jízda autem, nákup zboží, loterie/sázky, sport, bankovní vklady. Když posloucháme rádio nebo televizi, často se tam objevují záběry nehod. Jak to, že poté nepřestaneme používat automobil? Právě jsme obdrželi jasný důkaz rizika. Reportáž o nevhodnosti/nespolehlivosti výrobku/služby by nás podle tohoto přístupu k riziku měla přimět si takový typ výrobku/služby vůbec nepořizovat. Ve skutečnosti co uděláme? Vybereme si jiného výrobce/dodavatele. Není to zvláštní přístup vůči tomu, jak se stavíme k riziku finančních trhů? Podívejme se na to podrobněji:

  • Jízda autem – pokud jsme řidiči, absolvovali jsme autoškolu, testy a při určité míře opatrnosti si dovolíme podstoupit riziko jízdy. Pokud bude silný déšť, mlha či námraza na silnici, zcela automaticky jedeme pomaleji. Jak to? Jsme si vědomi zvýšeného rizika vzhledem k počasí a pomalejší jízdou se jej snažíme přirozeně omezit na přijatelnou mez.  Pokud jedeme dlouhou cestu sami, přirozeně uděláme pauzu, popř. někde přes noc přespíme. Opět se snažíme eliminovat riziko, tentokrát z únavy.
  • Nákup zboží – běžně si jej necháme předvést. Proč? Proč někdo preferuje značku výrobku? Pokud jsem typ, který dá na značku, má k tomu dobrý důvod. Spolehlivost, servis, kvalita, cokoliv jiného a vždy je zatím snaha omezit riziko špatného nákupu. Při nákupu na internetu se často vracíme na portál, se kterým jsme byli spokojeni (má-li požadovaný druh zboží), volíme stejný způsob doručení, platby.
  • Sázky – sázkaře bych rozdělil na dvě skupiny. První, která to bere jako zábavu, co kdyby to náhodou vyšlo, a druhá, podstatná menšina, co se tímto živí. Možná jste si všimli (pokud jste někdy zavítali do sázkové kanceláře), že někteří sázejí třeba 20 ticketů najednou. Jedná se o rozpisy, tedy různé kombinace možných výsledků, které mají mezi sebou určitá pravidla. Nebo chcete-li, jde v podstatě o systém. Osobně jsem viděl třeba vyvěšený výherní tiket, kde bylo 5 zápasů NHL a natvrdo vždy kříž, nula, tedy remíza. Pravděpodobnost, že toto někdo vsadil sólo…? Mnohem reálnější je skutečnost, že to byl právě jeden z těch několika vsazených tiketů, který mu zaplatil ostatní a pokryl riziko celkové ztráty. Navenek však takový tiket pro první skupinu je vzpruhou do dalšího sázení a někteří se to snaží napodobit sólo tikety. Inu, i takové sázkaře kancelář potřebuje, aby mohla dál fungovat.
  • Zaměstnání – samozřejmě riziko kolapsu firmy stěží jako jedinec jakkoliv ovlivním. Ale co třeba: “… jde to tam od deseti k pěti a je jen otázkou, jak dlouho ještě. Raději se poohlédnu jinde.“ Slyšeli jste ji? V důsledku to znamená, že si začínám připouštět riziko zaměstnání a případně se jej snažím řešit.
  • Sport – vyberu si třeba hokej. Nejsou hokejisti na ledu nějak obézní? A pak když je vidíme na tiskovce, jsou to takoví střízlíci. Snad jen osoba bez jakéhokoliv pudu sebezáchovy by se postavila bez výstroje do hokejové branky. Ale protože jsou si hokejisté vědomi tvrdosti střely, používají chrániče, aby tato rizika omezila. Zcela přirozeně. Pokud se jeden z hráčů zraní, přestanou všichni hrát? Nikoliv, přestože dostali předložený důkaz rizika, které zde existuje i přes veškerou výbavu a zázemí.
  • Pojištění – pokud riziko přesahuje únosnou mez a mohlo by mít velký dopad na životní standard, volíme pojištění. Pro všechny případy.

Co zde nalezneme společného? Krom toho, že tyto činnosti obsahují riziko, tak se zde objevuje všude zcela přirozená, racionální či podvědomá reakce člověka vedoucí k tomu, aby ochránil svůj život, své zdraví, svůj životní standard. A právě proto, že je mnohdy tak podvědomá až reflexivní, se nad ní nikterak nepozastavujeme. Přitom každé konání výše uvedené bylo v prvotní fázi stimulováno podnětem z okolí, které přimělo podvědomí člověka si připustit riziko a následně reagovat.

Proč je reakce člověka na riziko plynoucí z finančních trhů podstatně odlišná? Proč rovnou zaujme negativní postoj a přijme dogma za své? Jedním z důvodů je jistě ta skutečnost, že se zde přímo rozhoduje o penězích. To ve výše uvedených činnostech také, jenže zprostředkovaně. Pokud si nabourám auto (a nemám havarijní pojištění), bude mne to něco stát. Případ sázek netřeba komentovat, přijdu-li o místo, též se mě to finančně dotkne, v případě zdravotní indispozice to rovněž pocítím.

Pokud by stejný postoj jako k finančnímu riziku zaujal člověk i k ostatním činnostem, vlastně by život ustal. Ve skutečnosti k tomu nedojde, protože některá rizika jsme se již naučili zvládat, přijali jsme je do našeho života a síla návyku je vytlačila do jiné části mozku a na některé reagujeme již reflexivně. Víme, že kamna pálí (= riziko), v případě nutnosti, reagujeme reflexivně, aniž bychom jakkoliv přemýšleli.

Shrnu-li dříve uvedené, dovolím si napsat, že strach a obavy, které pramení z pojmu riziko finančních trhů (riziko investování) má tři hlavní příčiny:

  1. Většina si neumí za tímto pojmem představit konkrétní věc, částku, ohraničenou oblast, tedy neumí si dané riziko definovat. Asi jako když někdo řekne, že přišel o peníze. Ale neřekne o kolik: o stovku, o tisíc, ještě o víc? Nebo když je řečeno, že si někdo koupil auto. Nevíte jaké, zda nové nebo ojeté, a přirozeně se zeptáte na značku. Potřebujete si informaci nějak zhmotnit, konkretizovat. Jenže jak to provést u finančního rizika?
  2. Pokud bude riziko definované a ohraničené, nastává další problematická situace. Jak s ním pracovat? Jak jej účinně omezovat a kontrolovat?
  3. K bodu 1) přispívají všeobecné informace prezentované v mediích, čímž dochází k ovlivňování davu a dav pak ovlivňuje vás jako jedince, i kdybyste periodika nesledovali.

Zde bych ukončil druhou část věnovanou chování člověka z hlediska jeho přijímání, podstupování a uvědomování si rizika běžného života, hledání paralel a rozdílů s rizikem plynoucím z finančních trhů. V následující části se zaměřím právě na příčiny, proč je tržní riziko vnímáno odlišně.

Anketa

Jste ochotni přijmout investiční riziko?

Ano. (303)
 
Ne. (59)
 
Nevím, zeptám se manželky... (44)
 Celkem hlasovalo 406 čtenářů

Investiční a občanské riziko: Podobnosti a rozdíly >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 8 komentářů)

Chtělo | 30.11.2008 22:27
Vyborne! FL | 30.11.2008 00:30
RE: RE: RE: Banka roku Radek | 27.11.2008 13:03
RE: RE: Banka roku Ondřej Záruba | 27.11.2008 12:38
akciový portfolio mva1 | 27.11.2008 11:11

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Investice

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 06.01.2017 13:38

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 28.12.2016 00:00 Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Spojené státy rozšířily sankce proti Rusku. V Bílém domě se ale od ledna zabydlí nově zvolený americký prezident. Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že by mohl přijít zlom v americko-ruských vztazích. Ve změnu věří i investoři. Největší zisky si připsaly ruské podílové fondy. Zlaté doly pokračují v poklesu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Investice

20.01.2017 17:20 Těžba diamantů se přesune z pevniny do moře

Stále rostoucí poptávka po nejtvrdším z drahých kamenů pomalu dosahuje hranice, kterou nebudou schopny doly zasitit. Podle výzkumníků je však reálné se zaměřit na mořské dno, na kterém leží miliardy dolarů v podobě diamantů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 16:28 Další český start-up slaví úspěch ve světě

Úspěchu start-up Apiary si všiml i softwarový gigant Oracle. Ihned se rozhodl jej koupit a nebojí se z něj vyplatit miliardy korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 14:43 BIG EXPERT Je počátek nového roku zklamáním?

Po velmi vydařeném podzimu akciovým trhům došel dech. Většina indexů osciluje v bočním pásmu a volatilita na trzích je poblíž svých minim. Očekávání, že první lednový měsíc nového roku bude možným strašákem pro akciové investory, se nepotvrdila. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 13:23 Česká ekonomika narazila na svůj strop

Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka jsou doby, kdy česká ekonomika rostla o 5 procent ty tam. Strop našeho hospodářství se ustálil na limitu tří procent. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 11:54 Tradiční, či alternatívni poskytovatelia pôžičiek?

Píšeme na Investujeme.sk: Alternatívne spôsoby financovania sa na Slovensku udomácňujú stále viac. Ide napríklad o peer to peer pôžičky, alebo o operatívny lízing. Napriek tradičnému zameraniu Slovákov a stále pretrvávajúcej dominancii úverov, sa tak aj u nás udomácňujú nové formy obstarávania vecí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (77)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (607)
 Celkem hlasovalo 691 čtenářů

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »