Vývoj hospodářství od roku 1945
Velká Británie do tohoto roku zažívala zlaté období 16letého nepřetržitého hospodářského růstu. Byla to velká satisfakce pro všechny, kteří zažili poválečný „socialismus“ v Anglii. Vláda Labouristů se v mnohém podobala komunismu u nás. Labouristé po roce 1945 znárodňovali a zároveň zvedaly daně do závratných výšin.
V roce 1975 šlo na pokrytí veřejných výdajů téměř 50 % HDP. Míra inflace ve zmíněném roce dosáhla 27 %. Inflace byla velmi vysoká dlouhodobě a šla ruku v ruce s oslabováním kurzu měny. Výsledkem byl kupříkladu ještě donedávna zdevastovaný automobilový průmysl a zdravotnictví, které stále patří k nejhorším ze zemí EU-15.
Od roku 1992 zažívala ekonomika Velké Británie zlaté období, které podle názorů expertů rokem 2008 končí. Krize na trhu nemovitostí a růst nákladů škodí celé britské ekonomice. Ta se nyní nachází ve stadiu začínající recese a země vyčkává, jak se projeví do každodenního života obyvatel.
Vysoká inflace
Srpnová inflace byla na úrovni kolem 4,5 %. Další růst inflace se očekává, dokonce se mluví až o možných 5 %. Zároveň působí protiinflační faktory, jakými jsou snížení cen ropy a zotavení dolaru, které zabraňují jejímu ještě výraznějšímu růstovému trendu.
Nejnižší kurz libry od roku 1997
Kurz libry se nyní nachází na nejnižší hodnotě vůči koši měn za 11,5 roku, kdy opustila pevný kurz měny. V poslední době zahýbaly kurzem libry prohlášení Bank of England, že kvůli špatné ekonomické situaci nedojde k regulaci inflace zvýšením úrokových sazeb.
REKLAMA
Britská libra se vůči dolaru nachází na dvouletém minimu a zaznamenala pokles i k euru. Odhaduje se dokonce, že by se během několika měsíců mohla dostat právě vůči euru na své historické minimum.
Horké téma: Úrokové sazby
Úrokové sazby se od dubna tohoto roku drží stále na 5 %. Ekonomové by kvůli snaze oživit ekonomiku uvítali snížení úrokových sazeb, čemuž se BoE (Bank of England) zatím bránila kvůli obavám z růstu inflace.
Ekonomika však zeslábla natolik, že pravděpodobně ke snížení úrokových sazeb dojde i přesto, že Bank of England plánovala ještě nedávno zabránit jejich snižování v celých příštích dvou letech.
Nejnižší růst HDP od roku 1992
HDP meziročně narostl pouze o 1,4 %, což je nejmenší růst od roku 1992. Hodnota byla dosažena díky tradičně výkonným službám, které ovšem i tak zaznamenaly nejnižší růst od roku 1995.
REKLAMA
K ekonomickému růstu dříve značně přispívali investice. Ty jen za poslední čtvrtletí klesly o 5,3 % oproti předchozímu čtvrtletí. Jednou z hlavních příčin se ukazuje fakt, že je pro firmy těžší získat kapitál. Tuto krizi odráží velmi špatná situace například ve stavebnictví. Odhad BoE je růst ekonomiky v roce 2008 o 1 %.
Výdaje spotřebitelů byli naopak překvapivě vysoké a ekonomice pomohly. Došlo také k vylepšení obchodní bilance díky znatelnému poklesu dovozu na ostrovy ovlivněné slabou librou, zatímco domácí produkce stagnovala.
Závěr
Velká spotřeba spolu s HDP a růstem v oblasti stavebnictví hnaly ekonomiku celou minulou dekádu. Tomuto “zlatému období“ je konec a ekonomové Bank of England mluví o recesi. Je nutné podotknout, že se jedná o přirozený vývoj a situaci, která je logickým vyústěním mnoha faktorů a událostí posledních let.
Otázkou zůstává, jak dlouho recese potrvá, jak hluboká bude a jaký bude její dopad na současnou vysokou životní úroveň obyvatel.