CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Ondřej Záruba

29. 04. 2008

8 komentářů

Investorský zeměpis: Američtí naftaři

 


 

Vsadím se, že kdyby se konala v Česku anketa „Jakou znáte ropnou společnost z USA?“, nevyhrála by to žádná ze společností, které si představíme v tomto článku, nýbrž vítězem by se stal „Jůinkojl“. Až tak zdeformoval všeobecné povědomí o tomto sektoru v naší zemi Larry Hagman v roli Johna Rosse a jeho kolegové a kolegyně ze seriálu Dallas.

Pojďme to napravit, neboť po sektoru finančním se právě v ropném průmyslu točí v USA největší kapitál.

ExxonMobile

Největší ropná společnost světa vznikla po fúzi Exxonu a Mobilu. Bylo to takové obnovené setkání. Obě společnosti jsou potomci Standart Oilu, který roku 1870 založil John Rockefeller. V roce 1904 začala ostrá kampaň proti Standart Oilu, která vyvrcholila roku 1911. Nejvyšší soud USA nařídil Standart Oilu, aby se roztříštil na 34 společností z důvodu zneužívání monopolního postavení. Potomky těchto společností byly právě firmy Exxon s Mobilem. Jejich sňatek se uskutečnil v roce 1999.

I dnes si ExxonMobil udržuje pověst nenáviděné firmy. Důvodů je celkem dost. Za prvé ekologie. Katastrofu tankeru Exxon Valdez před 19 lety, která zamořila 42 000 metrů čtverečních plochy oceánu 11 miliony galonů ropy, nelze jen tak prominout. O to horší se to jeví, když doposud nepřišla finanční náhrada škody.
Jedna významná studie v USA dokonce tvrdí, že ExxonMobil, včetně svých předchůdců, vypustila do matičky přírody během své existence okolo 30 milionů galonů ropy. Aby toho nebylo málo, ExxonMobil finančně podporuje skupiny stojící proti zastáncům teorie globálního oteplování a odmítá Kjótský protokol.

Dalším důvodem k antipatiím je politika. Mnoho lidí obviňuje společnost z jednání, které je proti zájmům světové demokracie. Špinavé obchody v Súdánu a Angole nebo korupce v Kazachstánu a dalších zemích vlastnících bohatá ložiska ropy. Tyto praktiky se pak staly inspirací oscarovému filmu George Clooneyho Syriana.

A jak se vedlo účetně ExxonMobilu? Zisk 40,61 mld. USD, o rok dříve 39,5 mld. USD. To jsou čísla, na která z finančního sektoru nejsme zvyklí. I akciím se dařilo dobře. Tržní hodnota vzrostla ze 410 mld. USD na rovných 500 mld. V obou kategoriích nemá ve světě konkurenci. Co se týče obratu, tak se mohou konkurovat jen Wallmart a Royal Dutch Shell. P/E ExxonMobilu je 12,8. Neřekl bych, že je to vysoké číslo.

REKLAMA

Chevron

Čtvrtá největší ropná společnost světa Chevron je další z dětí Standart Oilu, jež se rozpadl roku 1911. Jedná se o jeho kalifornskou odnož. Chevronu se říkalo dříve SOCAL, jako Standart Oil of California.

Díru do světa udělali v SOCALu, když jim Saudská Arábie roku 1933 udělila povolení k hledání ropy. Roku 1938 našel SOCAL v té době dosud největší nalezené ložisko ropy právě v této zemi. Dceřiná společnost SOCALu California-Arabian Standart Oil comp, která ložisko nalezla, se díky tomu obrovsky rozrostla a roku 1944 se přejmenovala na ARAMCO (Arabian American Oil Company).

V průběhu let sedmdesátých začala saudská vláda skupovat podíl v ARAMCO a roku 1988, kdy už 100 % společnosti bylo ve vlastnictví Saudů, se společnost přejmenovala na Saudi Arabian Oil.

SOCAL získal od Arabů spoustu kapitálu za ARAMCO a příležitost investice se naskytla v roce 1984. Tehdy proběhla svého času největší fúze na světě se společností Gulf Oil.
Fúzí je v případě Chevronu ještě více. Z těch nedávných mě zaujala Unocal Corporation, která byla předním geotermálním hráčem na jihovýchodním asijském trhu. Díky této operaci se Chevron stal největším světovým producentem geotermální energie.

Aktivity firmy jsou široké. Kromě těžby a zpracování ropy a zemního plynu je to také distribuce ropných derivátů skrze benzínové pumpy Chevron, Standart. Dále Chevron fušuje do výroby elektrické energie a vlastní námořně-přepravní společnost, která se nestará jen o dopravu vlastní ropy, ale i konkurence.  

Ani Chevron nemá čistý ekologický rejstřík. Zlí jazykové jí rádi předhazují dceřinou společnost Texaco, jež je má na svědomí likvidaci velké části amazonského pralesa. Většina znečištění přírody od této společnosti se točí okolo vypouštění toxických látek z rafinerií.

Aby to nevyznělo jako ekologický manifest, pojďme se podívat na ekonomické ukazatele. Čistý zisk za rok 2007 činil 18,66 mld. USD, za předchozí účetní období 17,14 mld. USD. Výrazně vzrostla tržní hodnota společnosti, ovšem jak vidíte v grafu, nebyl to zrovna plynulý nárůst. Vyjádřeno číslem, současná hodnota je 190 mld. USD. P/E je rovno 11.


Condoleezza Riceová byla členkou správní rady Chevronu do té doby než se stala poradkyní pro národní bezpečnost.

ConocoPhillips

Continental Oil and Transportation Company slaví v Ponca Citi ve státě Oklahoma již 133. výročí svého založení, které se uskutečnilo v Ogdenu ve státě Utah. Tato část společnosti se jmenuje Conoco. Ke Conocu se v roce 2002 přidal Phillips, který se může pochlubit  praxí v oboru už od roku 1864.
Conoco bylo známe hlavně jako hlavní dodavatel pohonných hmot vládě Spojených států během Druhé světové války. Později se stal dceřinou společností známé chemičky DuPont. V roce 1997 se Conoco odtrhlo od DuPontu a vyrazilo na burzu, kde se stalo největším IPO v historii. Fúze s Phillipsem proběhla v roce 2002.

REKLAMA

Aktivity společnosti jsou těžba, zpracování a distribuce ropy a zemního plynu v USA a Kanadě.

Přestože obrat společnosti vzrostl mírně na 171 mld. USD v roce 2007, zisk klesl z 15,55 na 11,89 mld. USD. Tržní hodnota však nějak zvlášť neutrpěla. Dokonce vzrostla ze 107 na 133 mld. USD. P/E je 10,8.

Valero Energy

Texasští naftaři Valero Energy sídlí ve městě San Antonio. Těží ropu na území USA a v karibském zálivu. Vlastní nejvíce a největší rafinerie v USA, konkrétně 13 rafinerií. Ty spolknou  přes 3 miliony barelů denně. Vlastní rovněž benzínové pumpy značky Diamond, Shamrock, Ultramar nebo Beacon.

Valero je mladá společnost. Vznikla jako odnož z Coastal States Gas Corporation až v roce 1981. Valero od té doby převážně skupovalo společnosti zaměřující se na rafinaci ropy a naopak prodávalo své podíly těžební-převážně související s těžbou zemního plynu.

Domnívám se, že cena akcií této společnosti bude ještě více korelovat s aktuální cenou ropy, protože Valero je převážně zpracovatelská společnost, která je závislá na dodávkách této komodity od třetích subjektů.

Ještě ekologický rejstřík: Political Economy Research Institute tvrdí, že Valero vypouští do vzduchu  přes 1 500 tun toxických částic ročně, což podle žebříčku stačí na 28. místo mezi největšími znečišťovately v USA.

Zisk Valera v roce 2007 byl 5,23 mld. USD, o rok dříve 5,46 mld.  USD. Investoři usuzují, že aktuální cena společnosti, vyjádřená cenou akcií, je 28 mld. USD. Před rokem to bylo 34,76 mld. USD. P/E je velmi nízkých 6,3. Pokud nečekáte, že vzroste cena ropy, doporučuji nakoupit nebo dlouhodobě spekulovat na růst.

Marathon Oil

Další texaská firma, tentokrát z Houstonu, se jmenuje Marathon oil. Marathon hledá a těží ropu a zemní plyn v USA, Kanadě, Norsku a Rovníkové Guineay. Kromě toho má Marathon i aktivity na poli zpracovatelském. Rafinérie společnosti se nalézají převážně v USA a v západní Africe. Z ropných produktů má význačné postavení ve výrobě zkapalnělého zemního plynu a methanolu.
Marathon byl založen v roce 1887 a už po dvou letech jeho existence byl spolknut Standart Oilem. Jménem Marathon se však chlubí až od roku 1962, do té doby  se jmenovala společnost Ohio Oil Company. I Marathon se odtrhl od Standartu Oil v památném roce 1911, kdy došlo násilím k roztříštění této korporace.

Někdy si říkám, co by to bylo za firmu ten Standart Oil, kdyby přežil v původní formě do dnešních dnů? Raději ani nemyslet. Tržní hodnota takové firmy by mohla sahat až někam k jednomu bilionu amerických dolarů. Jen Marathon Oil by přispěl do tohoto ukazatele v současné době 33 mld. USD. Meziročně vzrostl Marathonu obrat na 59 mld. z 53 mld. USD, zisk se snížil o 1,3 mld. USD na současných 3,9 mld. USD. P/E je 8,5.

Occidental Petroleum

Název Occidental znamená doslova, že firma je ze západu. Konkrétně z Kalifornie. V USA jí ale všichni říkají Oxy. Je to taková krásná slovní hříčka, která vznikla díky kotaci na burze. Zkratka Occidentau na NYSE je Oxy. Říkat ropné společnosti „Oxy“ je podobné jako nazývat uzený bůček „bio“.
Firma je na americké naftařské poměry mladá. Nemohla zažít dobu Standart Oilu, protože vznikla až v roce 1920. V Texasu nikdo nevytěží tolik ropy jako Oxy, v Kalifornii je na druhém místě v těžbě zemního plynu. Tím aktivity Oxy nekončí. Má exkluzivní kontrakt na těžbu ropy v Libyi, působí rovněž v Kataru, Ománu, Jemenu a SAE.

Přátelství s  Kadáfím přineslo už pár problémů ze strany vlády Spojených států. Ne že by Occidental byl v kontaktech s Libií nějakou výjimkou. Proslýchá se ale, že právě Oxy má konexe na samotného Muamara největší.

REKLAMA

Z grafu je patné, že Occidental, jako jeden z mála velkých hráčů, zaznamenal v posledním roce plynulý růst hodnoty akcií. Významnou odlišnost oproti ostatním naftařským firmám vidím v tom, že Oxy zároveň jednu z největších továren na plasty a chemikálie na světě. Růst ceny ropy mohl být velká výhoda z hlediska konkurence schopnosti chemické divize, jež se jmenuje OxyChem.

Zisk v roce 2007 vzrostl na 5,4 mld. USD ze 4,18 v roce 2006. Na firmu, která má pouhých 9700 zaměstnanců, je to celkem „darda“. P/E je na 12. Tržní hodnota společnosti je 71 mld.  USD!


I s tímto mužem dělá byznys Occidental Petroleum

Anadarko Petroleum

Pánev Anadarko v Severní Americe je významnou zásobárnou zemního plynu – asi 3 triliony kubických metrů. Toto naleziště bylo objeveno právě touto firmou, a tak si vzala spolu se zmíněným plynem i to překrásné jméno. Kromě těžby ropy a zemního plynu v USA, Kanadě nebo například Alžíru, se může Anadarko pochlubit i ovládanými nalezišti uhlí, vápence, titanu, břidlicového oleje, zeolitu i diamantů.
V roce 2006 přibralo Anadarko pod svá křídla coloradskou firmu Kerr-McGee, jejíž aktivity jsou soustředěny v Mexickém zálivu a Kazachstánu.

Anadarko má pouze 4000 zaměstnanců a obrat okolo 15 mld. USD. Z takového obratu je schopna firma udělat zisk 3,7 mld. USD. O rok dříve dokonce z desetimiliardového obratu čtyřmiliardový zisk. Tato zajímavá rentabilita přilákala mnoho investorů v posledních letech. Výsledek je takový, že P/E společnosti dosahuje 17,3, což v tomto sektoru je dost. Tržní hodnota je 33 mld. USD.

Devon Energy

Devon Energy z Oklahomy je další společností, je pro investory v tomto segmentu relativně drahá. Ropu a zemní plyn hledá, těží a zpracovává v USA, Kanadě, Číně, Brazílii a Ázerbajdžánu. Společnost vznikla až v roce 1971, na burzu v New Yorku vstoupila až v roce 1988.
Příčina její současné vysoké tržní kapitalizace je výrazný nárůst objemu produkce. Devon patří mezi nejrychleji rostoucí naftařské firmy vůbec. V posledních letech koupil za 750. mil USD Northstar Energy, za 2,6 mld. USD PennzEnergy, následovalo 3,5 mld. USD za Santa Fe Snyder, 4,6 mld. USD za Anderson Exploration, 3,5 mld. USD za Mitchell Energy, 5,3 mld. USD za Ocean Energy a 2,2 mld. USD za Chief. To vše se událo během posledních deseti let. Není tedy divu, že pro spoustu investorů je Devon Energy významným hráčem budoucnosti.

Bilanční suma Devonu je 41 mld. USD a tržní hodnota společnosti  se pohybuje dokonce na 53 mld. USD. Zisk oproti roku 2006 vzrostl v roce 2007 o 800 mil. USD na 3,6 mld. USD. Devon má jedno z nejvyšších P/E – 19.

Halliburton

Ačkoli se Halliburton pohybuje téměř na kraji společnosti deseti největších ropných gigantů v USA, žádný drobeček to není. Má více než desetkrát více zaměstnanců než takové Anadarko, které se v tom žebříčku umístilo o dvě místa výš.
Halliburton je další z texaských ropných firem, které sídlí v Houstonu. Společnost však stejně jako mnohé další texaské naftové závody byla založena v Oklahomě a to v roce 1919. Společnost bývala určitě významnější než je dnes. Považte, v 80. letech měla kolem 115 000 zaměstnanců, o deset let později kolem 73 000, dnes zhruba 50 000.

Halliburton má vynikající konexe v Perském zálivu, především ve Spojených arabských emirátech. Před první válkou v zálivu tehdejší ministr obrany Dick Cheney vyčlenil z veřejných rozpočtů částku 8,5 mil. USD na vypracování studie o pohybu vojenské techniky po náročném terénu iráckcých pouští. Studii vypracoval právě Halliburton.

Ještě počátkem 90. let se Halliburton „proslavil“ porušováním embarg na obchod s Libyí a Irákem, což ho stálo na pokutách od vlády USA pěkných pár milionů dollarů. To však není jediná kontroverze, která se táhne s Halliburtonem.

Dick Cheney, který s nástupem Billa Clintona do Bílého domu přišel o práci, byl šéfem představenstva Halliburtonu v letech 1995 až 2000, kdy se připojil ke kandidatuře George Bushe Juniora. Stal se tak 46 viceprezidentem USA.

Halliburton je terčem ostrých útoků za 131 dceřiných společností v offshore lokalitách. K nejdrsnějším prohřeškům patří obvinění z vysoké vládní korupce, které souvisí s druhou válkou v Iráku, kde údajně dostává jednu vládní zakázku za druhou, aniž by musela podstupovat konkurenční boj.

Halliburton neopomněl zmínit ve svém televizním projevu z roku 2004 ani sám Usáma bin Ládin, když nazval zájmy této společnosti hlavní příčinou války v Iráku.

A teď trocha účetnictví: Bilanční suma Halliburtonu je pouhých 13,135 mld. USD, tržby 15 mld. USD a tržní cena společnosti 41 mld. USD. Nevím, jak vám, ale mě to hlava příliš nebere. Jestli to nebude náhodou trochu souviset s těmi tajnými dcerami… Meziročně zvýšil Halliburton zisk z 2,35 na 3,49 mld. USD. P/E je 12,3.


Dick Cheney

Hess

O 57 míst si polepšil Hess Corporation meziročně v tabulce největších firem světa, kterou dává dohromady magazín Forbes. Aktuální pozice je 260. místo. Hess vznikl v roce 1919 jako Amerada Petroleum. Jméno Hess nosí firma po zakladateli Hess Oil and Chemical Leonovi Hessovi. Jeho firma se dala do kupy s Ameradou v roce 1968.
Hess si tímto krokem vysloužil nepříjemný střet s Phillips Petroleum, v té době mnohem významnějším hráčem na ropném poli, dnes je součástí ConocoPhillips. Hess však právní spory ustál. Amerada mu zůstala a dnes se může pochlubit obratem přes 30 mld. USD ročně. Před rokem byla tržní hodnota Hessu necelých 15 mld. USD, dnes je 35 mld. USD. Zisk za rok 2007 dosáhl 1,83 mld. USD, v roce 2006 byl 1,92. P/E vyletělo na 18,4.  

Závěrem

Mezi ropnými společnostmi jsou obrovské rozdíly, jak ve velikosti, struktuře i vývoji, takže je jistě z čeho vybírat. Ropný průmysl obecně momentálně na světě nemá konkurenci v objemu tržeb. Příčin je hned několik: nárůst ceny ropy v posledních letech, strategičnost odvětví a nenasycenost ropou v případě rozvíjejících se zemí.

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • obchodnik

    30 dubna, 2008

    chvaly neni nikdy dost, takze tleskam. tesim se na dalsi sektory.

    Odpovědět

  • Anonym

    30 dubna, 2008

    Naprostý souhlas, je to další skvělý článek ze seriálu Investorský zeměpis. Gratuluji. Už se těším na další díly.

    Odpovědět

  • Vavrinec Kryzanek

    30 dubna, 2008

    Clanek je ctive napsany a mozna je to jen muj dojem, protoze tuhle problematiku nesleduju, ale misty to pripomina ekologicky manifest. Uvedu priklad: „společnost Texaco, jež je má na svědomí likvidaci velké části amazonského pralesa.“
    Je tohle prokazany fakt???? Pokud ne, tak by to chtelo od autora priste vice objektivity a discipliny.

    Odpovědět

  • Anonym

    30 dubna, 2008

    V případě společnosti Texaco se samozřejmě jedná o fakt prokázaný.Informace o ekologických prohřešcích považuji z pohledu potenciálního investora za velmi důležité.Nejsem žádný nadšený fanda do ekologie,ale tato podstatná fakta nelze ignorovat.Můžete zaujmout různý postoj ke globálnímu oteplování nebo k biopalivům.Tady se bavíme o vážných katastrofách,které vznikly úmyslnou či neúmyslnou nedbalostí těchto firem.Mnohé z nich navíc byly kamuflovány.Nepovažuji Exxon a spol. za žádné kapitalistické vykořisťovatele,ale také nemůžeme tyto firmy soudit jen dle hospodářských výsledků.Takový Standart Oil si do roku 1911 dělal absolutně vše,co se mu zachtělo,protože jednal z pozice své síly.To bohužel dělají i někteří jeho dnešní následovníci.

    Odpovědět

  • life-finance

    2 května, 2008

    Kde se dá kromě ifondy.cz porovnat kvalitu podílových fondů?
    Díky

    Odpovědět

  • lacco

    2 května, 2008

    zdravim
    mohl by mi nekdo prosim objasnit co znamena ten ukazatel P/E?
    diky

    Odpovědět

  • FL

    2 května, 2008

    znas google?
    P/E ratio (poměr P/E)
    Poměr mezi tržní cenou akcie (price) a ziskem na akcii (earnings per share, též EPS). Tento poměrový ukazatel představuje důležitou informaci pro investory např. při srovnávání různých akcií z téhož odvětví. Firmy z progresivnějších oborů vykazují ve srovnání s tradičními společnostmi vyšší ukazatel P/E ratio. Akcie s vysokým P/E ratio jsou považovány za rizikovější.

    Odpovědět

  • Anonym

    4 května, 2008

    http://www.sweb.cz/Miroslav.Pitak/statistika.htm
    Vzhledem ke svátku 1.5.2008 jsem zpracoval 2 varianty statistiky – k 30.4.2008 (419 podkladových aktiv, xls a html verze) a k 2.5.2008 (346 podkladových aktiv, pouze xls verze).
    Novinky – xls a html verze statistiky doplněna o samostatnou analýzu komoditních indexů DJ AIG a komodit v měně EUR; OHLC kurs komodit v EUR je vypočítán z OHLC kursů komodit v USD přepočtených přes close kurs EURUSD, kromě indexů MSCI Egypt a MSCI World Water Utilities zrušeny všechny indexy z rodiny MSCI; doplněny nové sektorové, regionální a komoditní indexy – celkem v evidenci 420 podkladových aktiv.

    Odpovědět