CZK/€ 25.330 +0,16%

CZK/$ 24.057 +0,45%

CZK/£ 30.413 +0,26%

CZK/CHF 27.245 +0,62%

Text: Jan Traxler

06. 02. 2008

10 komentářů

Chile: Je vhodnou investiční příležitostí?

 


 

 

V minulých měsících jsme se podrobně podívali na jednotlivé země z konceptu „Next Eleven“. Nyní budu v seriálu volně pokračovat. Můžete se těšit na analýzy dalších zemí a regionů. Tentokrát jsem zvolil Chile.

Stabilní vládnoucí elita

Chile, oficiálním názvem Chilská republika, je od roku 1990, kdy skončila vojenská diktatura generála Pinocheta, na stabilní cestě k demokratické a prosperující společnosti. Velkou roli při tom bezesporu hraje i stabilita vládnoucí elity. Od roku 1990 je bez přestávky u moci středolevá koalice, která si říká Concertación.

Hlavou státu je prezident, který zároveň předsedá vládě, podobně jako např. v USA. Od března roku 2006 se této funkce ujala Michellet Bachelet jako historicky první prezidentka Chile. Mimochodem, prezident je volen přímo, na čtyřleté období a nemůže bezprostředně opakovat mandát.

Silná mladá generace

Chile je relativně „mladá země“. 23 % populace je mladší patnácti let, pouze 7 % obyvatel je starší než 65 let. Z toho je vidět silné zastoupení ekonomicky aktivních lidí. Průměrný roční přírůstek obyvatel v posledních letech pozvolna klesá, pro rok 2007 je odhadováno 0,92 %, což  můžeme označit za „optimální“.

REKLAMA

Celkově jde o málo osídlenou zemi s cca 16,3 miliony obyvatel. Drtivá většina Chilanů jsou potomci Evropanů, původní indiánské kmeny zaujímají v populaci pouhá 3 %. Převážná část Chilanů (zhruba 90 %) se hlásí ke křesťanství, ať už jde o římskokatolickou či jiné církve.

Velmi dobrá makrodata

Chile patří k nejrozvinutějším zemím celé Latinské Ameriky. HDP per capita činil za rok 2006 v přepočtu dle parity kupní síly 12 737 USD. Odhad pro rok 2007 je 14 400 USD, což je nejvyšší číslo z celé Jižní Ameriky (pro informaci, u ČR je za rok 2007 odhadováno 24 400 USD). V roce 2006 došlo ke snížení tempa růstu HDP na 4 %. Za rok 2007 se očekává růst ve výši 5,2 %.

Chile nemá ani výraznější problémy s inflací. V roce 2006 dosáhla inflace výše 2,6 %. Za rok 2007 činí nerevidovaný odhad 5,5 %. Tuto vyšší než očekávanou inflaci způsobil, stejně jako u nás, především růst cen zemědělských komodit a ropy a s tím spojené zdražování takřka všech potravin. Nezaměstnanost se také daří držet pod kontrolou. V prosinci 2006 se jednalo o 8 %, pro rok 2007 byl odhadován pokračující pokles až k 6,5 %. (Zdroj pro makrodata: Centrální banka Chile)

Liberální ekonomické prostředí

Dobré hospodářské výsledky Chile jsou z velké části důsledkem velmi liberálního ekonomického a podnikatelského prostředí. Chile zaujímá jedenáctou příčku (z celkem 155 hodnocených zemí) podle indexu ekonomické svobody, který pravidelně měří washingtonská nadace The Heritage Foundation a americký deník The Wall Street Journal.

REKLAMA

V posledních letech došlo také ke stabilizování měny. Jak ukazuje graf vývoje kurzu USD/CLP, od roku 2003 chilské peso každoročně posiluje k americkému dolaru, což je měna, ve které Chile realizuje většinu zahraničních obchodů. V roce 2007 se dokonce podařilo držet krok s eurem, což je pozitivní zpráva pro české investory.

Graf 1: Vývoj kurzu chilského peso k USD


Kladná bilance státního rozpočtu

Již čtyři roky v řadě hospodaří Chile s přebytkem státního rozpočtu – jako jedna z mála zemí na světě. V roce 2006 dosáhl přebytek státního rozpočtu díky exponenciálnímu růstu cen mědi neuvěřitelných 7,9% (v hodnotovém vyjádření jde o více než 11mld USD). Pozitivní také je, že z přebytku státního rozpočtu vláda vytváří speciální rezervní fond, který plánuje využít při chystané penzijní reformě.

Díky úspěšné rozpočtové politice, žádnému přehnanému zadlužování a bezproblémovému splácení závazků se Chile může těšit nejvyššímu ratingu z celé Latinské Ameriky. Agentura Standard & Poor’s oceňuje státní závazky v domácí měně známkou AA a v zahraniční měně A+ (pro informaci, Česká republika má o stupeň nižší rating A+/A).

REKLAMA

Kladná obchodní bilance

Od roku 2002 dosahuje Chile každoročně kladného salda obchodní bilance a navíc s rostoucí tendencí. V roce 2006 se jednalo o 22,6 mld. USD, pro rok 2007 je odhadováno saldo ve výši cca 25 mld. USD s tím, že objem exportu má být cca 67 mld. USD a objem importu cca 42 mld. USD.

Nejvíce se vyváží do USA, Japonska a Číny. Klíčovou komoditou je měď, která tvoří více než polovinu exportu, z kovů dále molybden a zlato, z dalších komodit pak dřevo a celulóza, losos (a další ryby) a milovníci vína jistě moc dobře znají kvalitní chilská odrůdová vína. Dováží se zejména ropa, zemní plyn, zkapalněný plyn, automobily, elektronika a elektrotechnika. Hlavními importními partnery jsou opět USA, dále Argentina, Brazílie a Čína.

Soběstačné zemědělství

V pěstování všech základních plodin je Chile soběstačné, pěstuje se především obilí, luštěniny, kukuřice, brambory, jablka, hrušky, broskve, kiwi a vinná réva. Důležitou část zemědělství tvoří také rybolov a lesní hospodářství. Chilské zemědělství zaměstnává 13,6 % pracovních sil.

Zanedbaná dopravní infrastruktura

Kde má Chile rezervy, je dopravní infrastruktura. Stávající železnice jsou zastaralé a téměř se nepoužívají. Silniční síť je také ve velmi špatném stavu, pouze 15 % silnic je hodnoceno jako dobré. Není proto divu, že si stávající vláda dala jako jednu z priorit modernizaci a výstavbu nových železničních a silničních tahů. Většinu investic realizuje za účasti soukromého sektoru, který bude na tazích oprávněn k výběru mýtného.

Ve výrobě elektrické energie je Chile kapacitně soběstačné. Momentálně ale řeší vysokou závislost na Argentině, jakožto největším dodavateli zemního plynu (cca 70 %). V plánu je více využívat zkapalněný plyn, který se dováží z Asie. Co je velmi chvályhodné, největší podíl energie (zhruba 40 %) se vyrábí ve vodních elektrárnách.

Pro investice doporučuji ETF

Chile se po všech stránkách jeví jako velmi zdravá ekonomika s perspektivními vyhlídkami. Ovšem jelikož jde o malý národ, nelze s ním počítat jako s budoucím leaderem světové ekonomiky. Tudíž ani nemohlo být Chile zařazeno Jamesem O’Neilem mezi „jedenáctku vyvolených“.

Investoři, kteří by chtěli do portfolia zahrnout tuto exotickou zemi, nemají široký výběr instrumentů. Několik málo chilských akcií je možné koupit na Wall Street. Podílový fond zaměřený čistě na Chile u nás nenajdeme. Nabízí se dva open-end certifikáty od ABN Amra a Deutsche Bank. Oba jsou však velmi špatně diverzifikované. Jako nejvhodnější instrument bych proto doporučil ETF na index MSCI Chile od iShares.


Graf 2: Vývoj chilského akciového trhu (MSCI Chile)

Avšak pozor na rizika. Díky vysoké závislosti na několika málo komoditách, zejména na mědi, je chilská ekonomika vystavena sezónním a konjunkturálním vlivům. Aktuálně, kdy je předmětem diskuze možná recese v USA, která by mohla mít dalekosáhlé následky i pro Čínu a Japonsko, hrozí pokles poptávky po mědi. Případný propad cen mědi by mohl způsobit výrazný pokles příjmů do státní pokladny.

Loading

Vstoupit do diskuze 10 komentářů



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • mmt

    6 února, 2008

    pan Traxler, ak to nie je tajne, odkial cerpate udaje k Vasim „next eleven“ clankom ? zaujima ma to. Dakujem za odpoved. Inak dobry clanok

    Odpovědět

  • Anonym

    7 února, 2008

    Informace cerpam zpravidla na internetu… blize to moc konkretizovat nejde… mam nejake osvedcene zdroje a pak google, cili kde se da. 😉

    Odpovědět

  • Anonym

    7 února, 2008

    mňa zas zaujíma, či to nie je len taká móda. Hľadať stále nové a nové emerging markety. Rovnako ako v 90tych rokoch hľadanie stále nových oblastí v technológiách a podobne. Proste klasická bublina založená na faktoch, ale už trochu pritiahnutá za vlasy.

    Odpovědět

  • Anonym

    7 února, 2008

    No, nekdo to muze brat jako modu. Mym cilem je poskytnout ctenarum relativne ucelene informace o konkretnich trzich. Jestli jste cetl nektere z predchozich analyz, tak jste si urcite mohl vsimnout, ze nektere trhy oznacuji za dlouhodobe perspektivni, jine zase za zbytecne rizikove. Nesnazim se hledat nove a nove trhy, chci pouze informovat ctenare o moznostech a rizicich vybranych trhu, o kterych vetsina lidi nema dostatecne informace.
    Jinak obecne EM nepovazuji za bublinu, i kdyz u nekterych konkretnich trhu se o jakemsi prehrati da hovorit. Jine jsou naopak pomerne „levne“ a dlouhodobe velmi atraktivni. Ovsem u kazdeho EM je nutne pocitat s tim, ze kdyz se clovek trefi v nevhodnou dobu, -30% behem mesice neni nic neobvykleho. Vzdy je treba pocitat s hodne dlouhym horizontem (tradicne uvadenych 5 let je podle me malo) a lepe investici rozlozit do vice splatek. A samozrejme diverzifikovat do vice trhu, sektoru atd… pro Vas urcite nic noveho.
    Hezky den

    Odpovědět

  • Anonym

    7 února, 2008

    samozrejme je dobré, že popíšete tie krajiny a trhy. Len mne osobne tieto investície už nepripadajú nejak extra atraktívne. Veď majú za sebou dlhoročný rast. Nízke PE a dlhodobý horizont možno pomôže a možno nie. Neviem či by investor dlhodobo investujúci do atraktívneho Japonského trhu v 80tych rokoch bol dnes nadšený.

    Odpovědět

  • Anonym

    7 února, 2008

    Otazkou je, zda japonsky trh v osmdesatych letech byl „atraktivni“ investice, nebo pouze „popularni“ investice. Stejne jako treba dotcom akcie na prelomu 99/00. EM obecne jsou popularni, ale jen nektere z nich jsou atraktivni. Zda je to napr Chile, to sam nedovedu posoudit… v necem jde o velmi atraktivni trh (popularni ani moc neni), ale jsou zde urcita specificka rizika – predevsim cena medi. 😉

    Odpovědět

  • Anonym

    7 února, 2008

    díky svým zásobám strategické suroviny – mědi, bude vždy pečlivě sledováno USA. Dá se říci, že asi ku prospěchu politické stability.
    Ovšem jde o zemi, jak již J. Traxler napsal, která stojí prakticky jen na surovinách.

    Odpovědět

  • Anonym

    8 února, 2008

    Jiri, neda se rict, ze by Chile stalo jen na surovinach. Jak zminuji v clanku, Chile je napr zemedelsky sobestacne. Do sveta expeduje vynikajici vino a lososy. Takze nejde jen o suroviny.
    Ale opravdu je zde velke riziko spojene s medi, ktera tvori vice jak polovinu exportu, podili se vyznamnou merou na prijmech do statni pokladny a zaroven na devizovych prijmech. To vse hraje pro chilskou ekonomiku dulezitou roli. Kdyby treba cena medi spadla na polovinu, znamenalo by to pro Chile vazne problemy. Osobne si ale nemyslim, ze by med mela ze svych stavajicich hodnot nejak vyrazne poklesnout. Ale co kdyby, to riziko tu je.
    Jeste jsem si nyni uvedomil, ze jsem v clanku nezminil jednu dulezitou vec. Tezbu medi zajistuje z velke casti stat. V pripade Chile nejde, jak by se nekdo mohl mylne domnivat, o komoditni akcie. Nejvetsi trzni podil na mistni burze maji dve telekomunikacni spolecnosti, jedna banka a dale energeticke spolecnosti.

    Odpovědět

  • Jiří Hlisnikovský

    8 února, 2008

    Myslel jsem to trochu jinak. Zřejmě díky mědi Kissinger zamezil nástupu komunistů a k moci se dostal Pinochet. Politická stabilita Chile je více méně právě paradoxně dána důležitostí mědi. Dalšího Cháveze si v USA nikdo nepřeje:-).
    Chilské víno je výborné a jsem jeho konzumentem:-).

    Odpovědět

  • Anonym

    8 února, 2008

    Osobně jsem zvědavý, jak dopadne americká recese na cenu komodit, konkrétně kovů a ropy. Např. mědi se, zdá se, zatím daří a láme rekordy…
    http://www.investujeme.cz/investicni-zpravy/komodity-med-na-trimesicnim-maximu/
    Pokud by se ale recese prohloubila, pak nejspíš půjdou níž (snad s výjimkou zlata…)

    Odpovědět