Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Banky se rozhodly bojovat s lichvou

10.11.2009 16:33 | Kategorie: Banky | 1 komentář

Nevýhodné úvěry označované jako lichva jsou závažným celospolečenským problémem. Bankovní sektor se plně hlásí k boji s tímto nebezpečným fenoménem. Primární problém vidí v absenci regulace těch poskytovatelů půjček, kteří nejsou pod žádným dohledem (tisková zpráva ČBA).

Bankéři plně chápou a sdílejí snahy omezit lichvu, zvláště v nynější době, kdy leckdo může zneužít hospodářské recese k okrádání lidí, nacházejících se v nouzi či obtížné životní situaci. Zamezit takovému jednání je i pro banky mimořádně důležité. Řadu osob může lichva vážně poškodit, navíc kazí i obraz seriózního podnikání ve finančnictví,“ prohlásil výkonný ředitel České bankovní asociace (ČBA) Josef Tauber.

Hlavní směr boje s lichvou vidí ČBA v regulaci tzv. nebankovních poskytovatelů půjček. Ti nejsou nijak evidováni a nepodléhají žádným specifickým pravidlům. Mezi nimi a bankami či dalšími standardními, licencovanými finančními institucemi tak existuje výrazná asymetrie, která může nabízet příležitost k neserióznímu jednání.

Kdo neprojde hodnocením, neměl by si půjčovat

Člověk, který nedostane půjčku od finančního domu hodnotícího jeho schopnost splácet, by ve vlastním zájmu neměl úvěr čerpat ani nikde jinde. Pokud mu totiž někdo půjčí peníze, reálně vznikne veliké nebezpečí, že takový člověk spadne do úvěrové pasti. Regulace nebankovních poskytovatelů by měla oddělit seriózní společnosti z jejich řad od takových, které lidi do úvěrových pastí přímo vhánějí a následně se hojí na jejich majetku,“ zdůraznil předseda spotřebitelské komise ČBA Petr Karel.

ČBA považuje za důležité, aby stát reprezentovaný zákonodárnou i výkonnou mocí hledal co nejefektivnější a především komplexní způsob boje s lichvou, aplikovatelný na dlouhé období. V tomto kontextu bankéři nepovažují za šťastné snahy o zavedení stropů na úroky či případně hodnoty ukazatele RPSN (roční úroková sazba zohledňující nejen úrok z úvěru, ale i ostatní náklady, jako jsou poplatky atd.). Neseriózní podnikatelé totiž často své zisky realizují především v sankčních úrocích a sankčních poplatcích, které se do RPSN nezapočítávají.

Zastropování úroků může situaci i zhoršit

Nejen, že takové zastropování úroků nezamezí tomu nejhoršímu typu podnikání, ale může vést i k dalšímu nebezpečnému efektu. V případě růstu úrokových sazeb – k čemuž i střednědobě samozřejmě může dojít – budou banky nuceny kvůli pevně stanovenému limitu RPSN odmítat řadu klientů. Mnozí z nich pak budou nuceni půjčit si jinde za mnohem horších podmínek, než by dostali u klasického finančního domu. Snaha o ochranu klientů – tedy zavedení stropu – se tak zcela mine účinkem. Naopak – jejich situaci zhorší,“ uzavřel Josef Tauber.

Česká bankovní asociace chce otevřít co nejefektivnější diskusi o lichvě, proto zorganizovala na toto téma obsáhlý seminář v Poslanecké sněmovně. K vystoupení a diskusi podařilo získat mimo jiné náměstkyni ministra financí ČR Kláru Hájkovou, členku bankovní rady České národní banky Evu Zamrazilovou, náměstka ministra spravedlnosti Marka Görgese, veřejného ochránce práv Otakara Motejla, a řadu dalších.

Takovéto fórum je pro nás zárukou efektivity diskuse. Účast řady poslanců včetně předsedy rozpočtového výboru Bohuslava Sobotky a předsedy Stálé komise pro bankovnictví Michala Doktora potom dává jistotu, že výstupy si najdou cestu k sluchu těch, jež budou rozhodovat. Jelikož je lichva mimořádným problémem, považovali jsme za nutné vyvolat debatu, jejíž záběr a representativnost jsou opravdu mimořádné,“ dodal náměstek výkonného ředitele ČBA Jan Matoušek.

Banky se rozhodly bojovat s lichvou >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

lichva poradce | 10.11.2009 18:08

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Banky

Petr Zámečník | 16.02.2017 00:00 Bankovní daň… zaplatí klient!

Sociální demokracie (ČSSD) postupně rozkrývá svůj volební daňový program. Jedním z již zveřejněných bodů je bankovní daň. A kdo ji zaplatí? Pochopitelně klient. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 16.02.2017 16:48

Radovan Novotný | 31.01.2017 00:00 Finanční žraloci: Daňové úniky a offshore bankovnictví

Daňový ráj se může stát i noční můrou. Pokud chcete před daněmi a mocí daňových úředníků utéct do daňového ráje, pak si to raději rozmyslete. I když třeba na daních něco ušetříte, pravděpodobně narazíte na finanční žraloky, kteří se o peníze odkloněné do zahraničí rádi postarají. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 30.01.2017 00:00 Petr Žabža: S pravidelným investováním neotálejte

Investice do fondů nabízených v České republice nepřestávají růst. Stále populárnější jsou také pravidelné investice. „Pravidelné investice by měly tvořit základ portfolia každého investora a s jejich začátkem není třeba otálet,“ říká ředitel investiční produktů ING Bank Petr Žabža, který v lednu 2017 přešel do ING Bank ze společnosti Patria Finance. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

David Krůta | 23.01.2017 00:00 České bankovnictví: Je bezpečné

Luxusní stavby na prestižních místech. Ty nejhezčí domy na náměstích. Chrom, sklo, kamenná schodiště a elegantně oblečení zaměstnanci. To vše se nám vybaví při slově „banka“. Banka ale není jen onen honosný dům.  Celá zpráva »

Komentářů: 7 / 7 Poslední komentář: 24.01.2017 09:06

Radovan Novotný | 19.01.2017 00:00 Finanční žraloci: Banky, poplatkové a úrokové kejkle

Říká se, že moudré je myslet skepticky a přitom počínat si optimisticky. S přehršlí skeptických pohledů na možné hříchy vznikající ve finanční branži se se svými čtenáři rád dělí německý publicista Günter Ogger (*1941). Finanční branže je podle něho povedeným spolkem, pro který jsou malé ryby také ryby. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Banky

17.02.2017 14:46 Papír již netáhne. Banky se přiklánějí k elektronizaci

Přechod z tištěných smluv na ty elektronické začíná využívat větší a větší procento bank. Pro klienta je yvužití elektronického podpisu a biometrického ověřování jednodušší. Pro banku zase levnější. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.02.2017 15:38 Home Credit chystá expanzi mikropůjček do zahraničí

Českému Home Creditu se na poli mikropůjček daří. Začal proto plánovat zahraniční expanzi nových produktů. Do zahraničí chce zamířit s novým produktem, kterým je původní mikropůjčka Click Credit, která se posléze přejmenovala na Japonskou půjčku a v únoru na Kamali. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.02.2017 11:54 Úspory Slovákov sú v (ne)bezpečí!!!

Píšeme na Investujeme.sk: Slováci sa začínajú odvracať od termínovaných vkladov. Paradoxne tak však nerobia v čase najnižšieho reálneho výnosu, ale v čase opticky najnižšieho percentuálneho úroku. Slabá investičná gramotnosť a averzia k riziku je však najmä záležitosťou doterajších generácií. S novými investičnými možnosťami a otvorenou hlavou sa nová generácia budúcich investorov pravdepodobne podstatne zmení. Vzrastie tak aj jej odolnosť voči riziku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

15.02.2017 15:37 MONETA Money Bank má nového ředitele marketingové komunikace

Stal se jím od února letošního roku Jan Müller, který v oboru marketingové komunikace není žádným nováčkem. Nový ředitel má s marketingovou komunikací dvacetileté zkušenosti ve vedení různých týmů i projektů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

15.02.2017 10:22 Útoky podvodných SMS se brzy zaměří i na ostatní banky

Škodlivé programy které se prozatím zaměřují jen na ČSOB banking se podle odborníků brzy zaměří i na ostatní banky. Doposud se cílem kyberútoků staly zatím jen finanční domy v Německu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (132)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1206)
 Celkem hlasovalo 1353 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Banky za posledních 14 dní

Petr Zámečník | 16.02.2017 00:00 Bankovní daň… zaplatí klient!

Sociální demokracie (ČSSD) postupně rozkrývá svůj volební daňový program. Jedním z již zveřejněných bodů je bankovní daň. A kdo ji zaplatí? Pochopitelně klient. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »