Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Zvýšení sazeb korunu příliš nepodpořilo

Banky 27.06.2018 | 16:48 0 Komentářů

Nejdůležitější událostí dneška i tohoto týdne je rozhodnutí ČNB zvýšit svou základní úrokovou sazbu o 25 bb na 1 %. Trh dnes ráno očekával takovéto oznámení s 60% pravděpodobností a koruna na něj reagovala skokovým posílením o 20 haléřů na 25,7 CZK/EUR.

Postupem času ale česká měna ztrácela a nepodpořila ji ani následná tisková konference guvernéra Rusnoka. A to i přesto, že na ní zaznělo, že bankovní rada vyhodnotila rizika stávající prognózy jako proinflační, tedy ve prospěch zvyšování sazeb. Nakonec česká koruna skončila na 25,85 CZK/EUR, tedy 5 haléřů pod tím, kde ráno začala. Více z naší analýzy zasedání ČNB můžete najít zde: http://bit.ly/2KdGsrN.

Ostatní měny v regionu zažívaly spíše zklamání. Polský dnes zůstal od rána víceméně nezměněný na 4,337 PLN/EUR, maďarský forint dokonce oslabil o 0,6 % na 326,9 HUF/EUR. Regionálním měnám nepomáhá období dividend, ani fakt, že hrozba eskalace obchodních válek vede k odlivu kapitálu z regionu. Ke změně pravděpodobně nedojde ani zítra, kdy v regionu bude zveřejněna pouze statistika z maďarského trhu práce. Míra nezaměstnanosti v květnu zůstala podle mediánu trhu na svém dosavadním minimu. Maďarská ekonomika, stejně jako v ostatních zemích V4, čelí napjatému trhu práce, a ani dvouciferný růst mezd nepomáhá tamní inflaci dostat se na cíl maďarské centrální banky. Ta se tak ke zvyšování sazeb letos nedostane. S pozdravem

MONIKA JUNICKE, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.