Neděle 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Zveme Vás do galerie na výstavu ZÁTIŠÍ ze sbírky Kooperativy

Pro zájemce o výtvarné umění se dnes v galerii Kooperativy otevřela nová expozice s názvem Zátiší ze sbírky Kooperativy. Výstava bude v centrále pojišťovny Kooperativa v Karlíně umístěna až do 31. října 2017.

„Pohledem mě, laika, si může umělec vybrat za objekt svého díla v zásadě tři věci – člověka, krajinu nebo nějaké další předměty či objekty. Namalovat úchvatný západ slunce nad horami či věrně zobrazit člověka i s jeho vlastnostmi či emocemi…to je jistě úchvatné. Neméně krásně, bravurně a zajímavě lze ale zobrazit i prosté všední věci či určitou symboliku vztahu mezi nimi. Jablko, dýmku, vázu, sklenici. Možná nevěříte, ale právě proto je potřeba se přesvědčit na vlastní oči,“ zve na výstavu Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa.

Zátiší je fenomén, který nás provází přes všechny epochy a způsoby myšlení. A bude tomu i nadále. Je staré jako lidstvo samo a vždy vyvolávalo zájem a pozornost malířů. Pro antické umění bylo zátiší velice oblíbeným tématem pro zobrazování nejrůznějších předmětů a symboliku vztahu mezi nimi. Byl to žánr, na kterém mohl starověký mistr přímo demonstrovat míru svého iluzivního umění. V dobách antiky byla iluze třetího rozměru tou nejvyšší metou v malířství. Renesance tyto myšlenky ještě rozvinula a zazářila v době humanismu a svou dokonalost dovršila v období baroka.

V barokní periodě došlo k nejvypjatějším výkonům v tomto více než oblíbeném žánru. V 19. století zájem o zátiší nepolevil a mnoho klasických malířů akademismu, romantiků a později novátorských impresionistů drželo toto téma na nejvyšším stupni malířské kvality. Do zvláštních výšin a poloh vynesli zátiší Braque a Picasso a poskytli tak mnoho inspirací jak světovým, tak i českým moderním malířům.

Na výstavě ZÁTIŠÍ ze sbírky Kooperativy představuje Kooperativa díla českých umělců od 18. století po současnost. Uvidíte zde např. díla Jana Kašpara Hirschely, Josefa Matěje Navrátila, Jana Slavíčka, Otakara Kubína, Ludvíka Kuby, Václava Špály, Václava Rabase, Josefa Lieslera, Emila Filly a Václava Hejny, která potvrzují velikost a krásu českého výtvarného umění.

Expozice je v galerii Kooperativy návštěvníkům zdarma přístupná od úterý do neděle, od 10 do 18 hodin.

Jeden komentář: “Zveme Vás do galerie na výstavu ZÁTIŠÍ ze sbírky Kooperativy”

  1. Kasíková Božena napsal:

    Hledám, jaká je nyní výstava v KB v Karlíně. Marně, Objeví se mi nabídka z r.2017. Chodím tam celkem pravidelně se staršími klienty. Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.