Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Zpřesněné údaje o výkonu HDP potvrzují mezičtvrtletní růst české ekonomiky

Zpřesněné údaje o výkonu HDP za loňské třetí čtvrtletí potvrzují mezičtvrtletní růst české ekonomiky na úrovni 0,4 % a meziroční růst 2,5 %.
Za celý loňský rok očekávám růst české ekonomiky na úrovni 2,5 %, v samotném závěrečném čtvrtletí 2019 meziroční růst HDP zřejmě zpomalil do oblasti 2 %.

Za zpomalením růstu HDP v roce 2019 na odhadovaná 2,5 %, oproti růstu 2,8 % vykázanému v roce 2018, je jak slabší růst exportů, tak pomalejší růst poptávky v české ekonomice.
Celoroční růst HDP by měl letos dále zpomalit do oblasti dvou procent: dle mého odhadu poroste česká ekonomika v roce 2020 tempem 1,9 %.
Mezičtvrtletní dynamika růstu HDP by se ale měla v průběhu letošního roku oživovat a v roce 2021 by se pak měl zrychlit i celoroční růst české ekonomiky.

Zpřesněné údaje o HDP za loňské třetí čtvrtletí nepřinesly žádnou zásadní revizi a potvrzují tak meziroční růst české ekonomiky tempem 2,5 %.
Meziroční růst HDP by ve 3. čtvrtletí tažen spotřebou domácností i vlády, příznivý vliv měl také zahraniční obchod.
Mírně negativní vliv měl na celkový výkon HDP vývoj zásob a také meziroční pokles investičních výdajů.
Na mezičtvrtletní úrovni byl potvrzen růst HDP tempem 0,4 %.

V závěrečném čtvrtletí roku 2018 rostl HDP mezičtvrtletně o 0,9 %, takové tempo bude v závěru roku 2019 zopakováno jen těžko a meziroční růst české ekonomiky by měl dále zpomalit.
Očekávám, že závěrečné čtvrtletní roku 2019 vykáže meziroční růst HDP na úrovni 2,0 % a za celý rok 2019 se dočkáme zpomalení růstu na 2,5 % poté, co revidovaný údaj za rok 2018 hlásí, že česká ekonomika tehdy rostla tempem 2,8 %.

Zajímavý je pohled na statistiku sektorových účtů za loňské třetí čtvrtletí, neboť v tomto čtvrtletí se zastavil trend postupného poklesu míry zisku nefinančních podniků a míra jejich zisku nepatrně vzrostla.
Ve třetím čtvrtletí došlo z pohledu nefinančních podniků ke zpomalení růstu mzdových nákladů, ty se meziročně zvýšily o 6,2 %, mírně vzrostla míra investic.

Ziskovost podniků nicméně zůstává z pohledu předchozích roků nízká, ve třetím čtvrtletí vzrostla jen nepatrně ze svého mnohaletého minima.
I nadále zastávám názor, že vývoj ziskovosti podniků bude působit ve směru zpomalení tempa růstu mezd v české ekonomice.
Růst mezd v české ekonomice by měl zpomalit v roce 2020 i v letech následující, přinejmenším letos ale půjde o stále solidní mzdový růst.

Zároveň platí konstatování, že ziskovost tuzemských podniků zůstává v rámci Evropské unie nadprůměrná.
Konkrétně, míra ziskovosti tuzemských nefinančních podniků v loňském třetím čtvrtletí činila 46,4 % (ve druhém čtvrtletí to bylo 46,3 %), přičemž v Evropské unii se tento ukazatel dlouhodobě pohybuje okolo 40 %.

Na straně domácností byl ve třetím čtvrtletí vykázán solidní růst reálných příjmů, meziročně o 3,6 % (ve druhém čtvrtletí 2019 růst reálných příjmů činil 3,4 %).
Zároveň došlo k poklesu úspor, spotřeba domácností si tak udržuje solidní růst a na meziroční úrovni zůstává klíčovým tahounem růstu české ekonomiky jako celku.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.