CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

02. 12. 2019

0 komentářů

Známky jako investice

 

Alternativní formy investic již dávno nejsou doménou pro nejbohatší. Čím dál více lidí, kteří se po zkušenostech z minulých let obávají výkyvů na kapitálových, finančních a komoditních trzích, hledá cesty jak zabezpečit stabilní růst svých dočasně volných prostředků jiným, alternativním způsobem. Kromě již tradičních investic do nemovitostí nebo oblíbeného zlata objevují i další zajímavé investiční příležitosti. Mezi uměním nebo automobilovými veterány si o pozornost říkají také vzácné poštovní známky.

Loading



 

 Zlato nebo umělecké předměty jsou tradičně uznávané jako alternativní investice. Opravdu to platí i o známkách?

Rozhodně ano. Sběratelsky zajímavé poštovní známky jsou nejen v současnosti, ale již více než sto let vyhledávány, celosvětově uznávány a především pak používány jako alternativní investice. Vedle investic do zlata, umění nebo třeba diamantů jsou známky vyhledávány širokým spektrem soukromých i institucionálních investorů, ať už z hlediska dlouhodobého uložení volných finančních zdrojů nebo jen z čisté spekulace. Podle kvalifikovaných odhadů se ročně ve známkách “otočí” více než 10 miliard dolarů. A to je již docela zajímavý objem na trhu, který zde navíc funguje již takřka 150 let.

 

Proč je takový zájem o alternativní investice?

Jedním z důvodů je skutečnost, že v průběhu globální finanční krize před 10-ti lety si mnoho investorů v plné míře a často za vysokou cenu uvědomilo, jak moc zranitelné jsou jejich investice nejen na akciovém, ale i dluhopisovém a peněžním trhu. Současně tato krize velmi negativně zasáhla i trh s nemovitostmi a způsobila nepříjemně vysokou volatilitu na trhu nejen se zlatem, ale i na ostatních obdobných investičních komoditách. Běžný investor se v rámci snahy o větší zabezpečení svých investic vydal hledat další alternativy uložení svých volných zdrojů. A hledal něco, co je prověřeno dlouhodobou investiční historií, něco co podává přijatelný a především stabilní investiční výkon, něco co je přiměřeně dostupné a v neposlední řadě i dostatečně v čase a místě likvidní. A právě investice do známek nebo umění všechny tyto atributy více či méně naplňují. Jednoduše řečeno, alternativní investice tohoto typu již mnohokrát v historii prokázaly, že jsou bezpečným přístavem v době jakýchkoliv finančních, ale i společenských krizí.

REKLAMA

 

Když jste zmínil nemovitosti, není lepší investovat právě do nich?

Správný investor by měl umět správně diverzifikovat rizika svých investic a to i v čase. Ano, dlouhodobá investice do nemovitostí se v současné době může jevit jako investiční jackpot. Kdo investoval do nákupu nemovitosti např. před osmi lety, dnes při prodeji inkasuje výnosy v řádu desítek a často i stovek procent. Ale zeptejte se na takovou investici někoho, kdo kupoval nemovitost např. v roce 2005 a prodával v roce 2010… U běžného investičního bytu se při nákupu dnes dostanete ročně na pravidelný výnos okolo tří procent (což mimo jiné koreluje a z velké části i závisí na průměrných úrokových sazbách hypotéčních úvěrů) a výnos či ztráta při budoucím prodeji se dnes velmi obtížně predikuje. Oproti tomu u dobrých investičních známek může být roční výnos v průměru kolem pěti až sedmi procent a riziko ztráty při prodeji je díky kontinuální poptávce po těchto známkách minimální. Např. klasické známky z USA (vydané v 19. století) měly letos prokazatelný tržní výnos při prodeji přes 150 procent za sedm let. A některé vzácné známky pocházející z britských kolonií vykazují dnes výnos odpovídající dokonce trojnásobku hodnoty, za kterou byly před necelými deseti lety pořízeny.

 

Dá se tedy na známkách vydělat?

Ano, samozřejmě že dá. Stále se totiž zvyšuje nejen počet investorů, kteří známky kupují jako investici se slušným investičním výkonem, ale zároveň také investorů, kteří ve známkách vidí dlouhodobého, bezpečného a trvalého uchovatele hodnoty. Díky Bloombergu a denně zveřejňovaným stamps indexům dobře vědí, že hodnota jejich známek do budoucna rozhodně nebude klesat. Současně pak počet klasických a vzácných známek (zejména z 19. století) je mnoho let již jasně daný a velmi omezený. Zároveň však díky výše uvedeným skutečnostem každoročně roste trh se známkami jako takový, neboť počet lidí, kteří chtějí investovat do známek, se každým rokem zvyšuje. Tyto faktory velmi nahrávají tomu, že se do filatelie vyplatí dlouhodobě investovat a dá se na tom slušně a s relativně malou mírou rizika vydělat.

 

REKLAMA

Jak se k takové raritě dá vůbec dostat?

Jako u většiny alternativních investic se pro neznalého investora vyplatí obrátit se na odborníka v daném oboru. Vzácné a investičně zajímavé známky se většinou prodávají prostřednictvím aukce. Prestižních filatelistických aukcí se po celém světě koná každý týden několik. Takže ideální pro investora je obrátit se v první fázi své zamýšlené investice na poradce, který mu pomůže vybrat, kolik, na jak dlouho a do čeho je vhodné v dané době investovat, pomůže mu sestavit vhodné filatelistické investiční portfolio a následně mu také pomůže dané známky získat. Je to ve své podstatě obdobný systém jako u obchodování s cennými papíry nebo na komoditní burze.

 

Co když ale potřebuji známky rychle prodat?

Kvalitní známky mají dvě zásadní výhody – jsou velmi dobře prodejné v čase i místě a zároveň skvěle přenositelné. Byt nebo investiční zlaté cihly si těžko někam odvezete, ale známky můžete dát do náprsní kapsy a klidně s nimi odjet na druhý konec světa, kde je bez problémů prodáte. Co se týče prodeje známek, jak jsem již zmínil, existují desítky aukčních domů, přes které se známka dá velmi snadno a rychle prodat. Své peníze můžete dostat ještě v den aukce. Pokud držíte dobrou známku, je skoro jistota, že ji prodáte obratem. Další možností je nabídnutí známky skrze svého poradce. Ten by měl mít přehled o poptávkách ostatních investorů a je klidně možné, že po vaší známce touží někdo jiný. Pak může prodej proběhnout prakticky okamžitě.

 

Co byste poradil někomu, kdo by chtěl investovat do známek?

REKLAMA

Pokud se někdo rozhoduje, že by chtěl uložit část volných prostředků do známek, je třeba, stejně jako u jakékoliv jiné investice, držet se zásadních investičních pravidel. Především pak stanovení požadovaného investičního výkonu, očekávané míry rizika a přiměřené likvidity investice v daném místě a čase. Toto vše následně promítnout do plánované diverzifikace svých investic do známek. Nicméně první krok začínajícího filatelistického investora by měl, jak jsem již zmínil, směřovat k filatelistickému odborníkovi. Filatelie je totiž docela věda a kvalitu vaší investice do známek ovlivňuje i množství dalších faktorů. Posuzuje se nejen vzácnost a kvalita dané známky (fyzický stav), ale i to, zda známka prošla poštou nebo jde o tzv. čistý kus a zároveň se důsledně sleduje i historie konkrétní známky, okolnosti jejího vzniku či skutečnost zda byla v minulosti v rukou některého významného investora, sběratele, člena královské rodiny nebo šlechtice.

 

Jak je to s falzifikáty? Nehrozí stejně jako u umění nebo mincí riziko padělků?

Co se týče filatelie, jednotlivé vzácné a investičně zajímavé známky jsou velmi dobře dokumentovány, jsou k nim přiložené celosvětově uznávané posudky, detailně se zapisuje jejich historie a každý majitel, který takovou známku vlastnil.  K dispozici je množství vyobrazení dané známky prostřednictvím desítek aukčních katalogů, často i sto a více let nazpět. Každá taková známka má v podstatě svůj vlastní rodokmen. Falzifikátů se tak bát opravdu nemusíte.

Martin Němeček

Bankéř a odborník na alternativní investice

Člen Prestige Philately Club Prague

 

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *