Pátek 23. října. Svátek má Teodor.

Změna nákupních zvyklostí: Češi používají karty i k drobným platbám

Banky MasterCard 18.02.2014 | 11:56 0 Komentářů

Průzkum společnosti MasterCard®, jedničky v inteligentních, pohodlných a bezpečných platbách, zjistil, že lidé jsou nakloněni placení malých částek kartou. Nákup v hodnotě menší než 50 korun je ochotných zaplatit kartou 36 % lidí. Průměrná částka, za kterou by lidé zaplatili kartou, se snížila oproti roku 2012 z 600 Kč na 205 Kč.

Průzkum Master Index se zaměřoval na využívání platebních karet jejich majiteli. Z výsledků vyplynulo, že největší podíl uživatelů karet si u obchodníků přeje platit drobné nákupy, jejichž hodnota nepřekročí 50 korun. Dalších 25 % procent lidí by pak rádo kartou hradilo částky nižší než 100 korun. Tento trend jde ruku v ruce s nárůstem bezkontaktních platebních karet na českém trhu. Protože zatímco dříve lidé platili drobné částky hotovostí, s nástupem bezkontaktní technologie lidé čím dál častěji využívají k drobným nákupům platební karty. Ochota platit malé částky kartou za rok vzrostla o celých 10 procentních bodů. 

Graf 1: Jaká je nejmenší částka, kterou byste si přáli platit platební kartou?

mastercard-drobne-platby-140218

Zdroj: průzkum Master Index, listopad 2013, N (2013) = 811, N (2012) = 828

Placení bezkontaktně je nakloněno celých 65 % vlastníků platebních karet. Jako největší výhodu uvádějí rychlejší průběh platby než u klasické platební karty. Bezkontaktní technologie MasterCard PayPass je navíc natolik flexibilní, že je možné ji zabudovat do předmětů denního používání. Jako bezkontaktní platební karta tak může fungovat mobilní telefon, hodinky nebo přívěsek na klíče. Populární jsou také bezkontaktní platební nálepky, jimiž je možné opatřit kterýkoli předmět, jejž mívá uživatel běžně při sobě.

„S bezkontaktní technologií PayPass se vám už nikdy nestane, že si budete chtít koupit noviny v trafice a budou vám chybět peníze. K terminálu stačí dostatečně přiblížit kartu nebo třeba mobil s technologií PayPass a transakce je provedena bez nutnosti pustit svou kartu z ruky či zadávat PIN. Rychle, pohodlně a především bezpečně: celé placení máte doslova ve svých rukou,“ říká Richard Walitza, ředitel pro rozvoj mobilních plateb a inovací společnosti MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Frekvence bezkontaktního placení

Nárůst je patrný i v četnosti používání bezkontaktní platební technologie. Jednou a vícekrát týdně platí bezkontaktně celých 55 % držitelů bezkontaktních platebních karet. Celých 50 % respondentů uvedlo, že by rádi platili bezkontaktně častěji, pokud by bylo více míst, kde je možné touto metodou zaplatit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.