CZK/€ 23.645 -0,11%

CZK/$ 21.991 -0,15%

CZK/£ 27.241 -0,06%

CZK/CHF 24.364 +0,16%

23. 03. 2023

0 komentářů

Změna času na letní s sebou nese nebezpečí většího počtu vážných dopravních nehod

 

Nebezpečná je především spánková deprivace a únava účastníků silničního provozu. Statistiky nehod se v prvních dnech po změně času na letní zhoršují. Kdo je nejohroženější a jak jezdit bezpečně?

Loading 

O výhodnosti provádění změny času na letní a na konci října zpět na standardní středoevropský astronomický se dlouhodobě vedou vášnivé diskuze. Není divu, řada lidí mívá problémy přizpůsobit se změněným podmínkám. Změna času může mít vliv i na výkon řidičů. Podle odborníků z americké University of Colorado se jedná především o spánkovou deprivaci. Výkon ospalých řidičů nejednou klesá na úroveň šoférů jedoucích pod vlivem alkoholu. Řidiči mohou mít problém s vnímáním a vyhodnocováním potenciálně nebezpečných situací a také jejich reakce nemusí být dostatečně rychlé. Skokové zkrácení doby spánku o jednu hodinu narušuje jeho kvalitu, což s sebou následně nese problémy s nedostatečnou mírou pozornosti za volantem. Nebezpečné je především pondělí bezprostředně navazující na víkend, kdy ke změně času došlo. Analýza statistických dat nehodovosti provedená za 21 let severoamerickou National Highway Transportation Safety Administration prokázala zvýšený výskyt smrtelných dopravních nehod, ke kterým dochází v dané pondělí, o cca 7 procent oproti ostatním pondělkům roku. Studie zveřejněná v American Economic Journal dokládá, že vlivem změny času na letní zemře na silnicích USA cca 30 osob ročně. Osmiprocentní nárůst počtu dopravních nehod evidují i v Kanadě, podobně vyznívají i analýzy ve Velké Británii. „Na začátku týdne po provedené změně času se totiž na silnicích potkává velké množství nedospalých lidí, kteří nadprůměrně chybují a navíc mohou být podráždění. To s sebou nese mimo jiné nižší míru vzájemné tolerance,“ vysvětluje Budský.

Zahraniční data potvrzují i české pojišťovny. Například Kooperativa v loňském roce zaznamenala výrazný nárůst škod v podstatě celý týden po změně času. „V pondělí třetího dubna 2022 to bylo o cca 11 % více škod, ale úterý, středa a čtvrtek po změně času přinesly dokonce více než 20% nárůst škod oproti době před změnou času,“upozorňuje na kritické dny Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

Nedostatečný spánek a také únava jsou jedním z nejvýznamnějších faktorů, které zapříčiňují dopravní nehody. Nejohroženější jsou v tomto ohledu mladí řidiči do 25 let, senioři, lidé pracující na směny a řidiči, kteří denně ujedou stovky kilometrů. Ať už řidiči kamionů, autobusů nebo obchodní zástupci. Únava zvyšuje riziko nehody a reakce takto unaveného řidiče se dají přirovnat k těm, které má podnapilý šofér – nesoustředěnost, nervozita, zkratovité jednání, nebo naopak velmi pomalé reakce, špatný odhad.

„Je dobré se v posledních dnech před změnou času a především o daném víkendu dostatečně vyspat, vytvořit si spánkovou rezervu. A během prvních pracovních dnů pozměně času počítat s možným vlivem únavy na kvalitu vlastního řidičského výkonu i kondici ostatních účastníků silničního provozu, včetně chodců. Zkrátka opatrnost i vzájemná tolerance jsou více než kdy jindy na místě,“ uzavírá Budský.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Swiss Life v Česku posílí, stane se jedinou užívanou značkou po akvizici společnosti Fincentrum švýcarskou skupinou Swiss Life

Společnost Fincentrum & Swiss Life Select  změní k 1. květnu 2023 název na Swiss Life Select. Dceřiná realitní společnost Fincentrum Reality, která patří mezi největší realitní kanceláře v zemi, změní název na Swiss Life Select Reality. Změnou názvů formálně končí post-akviziční proces spojení dvou tradičních finančně-poradenských společností Fincentrum a […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

03. 04. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *