CZK/€ 24.725 -0,02%

CZK/$ 23.392 -0,47%

CZK/£ 28.684 -0,51%

CZK/CHF 24.374 -0,73%

31. 05. 2022

0 komentářů

Zlato můžete mít za pár dnů i za měsíc. Dodávky se výrazně liší

 

Zejména prudce rostoucí inflace, válečný konflikt na Ukrajině a nejisté ekonomické vyhlídky zvýšily v letošním roce skokově poptávku českých domácností po fyzickém zlatě. U některých firem tak mohou zákazníci na zakoupené slitky čekat týdny i měsíce. Naopak u velkých zavedených prodejců jen dny. 

„V případě aktuálního extrémního nárůstu poptávky při vyčerpání kapacity sléváren může nedostatek fyzického kovu dopadnout na celý trh včetně velkých odběratelů a slévárny pak dají kov přednostně tomu, kdo si za dodávku fyzického zlata připlatí něco navíc,“ říká manažer zákaznické péče Golden Gate CZ Pavel Řihák.

Poptávka po fyzických drahých kovech se v březnu, dubu a květnu zvýšila meziročně o 50 až 100 procent. Tržby Golden Gate CZ za první čtyři měsíce vzrostly o 43 procent na 2,38 miliardy korun.

„Pokud je přímý odběratel ze slévárny zároveň distributorem ke koncovému zákazníkovi, jako je to v případě Golden Gate CZ, má větší šanci pružně reagovat na rostoucí poptávku. Díky přímému napojení na slévárny má většinu standardních slitků k dodání ihned nebo v řádu několika málo dnů,“ dodává Pavel Řihák.

Poptávka přilákala nezkušené obchodníky

Rostoucí poptávka po zlatě přilákala na trh nejen některé banky, ale i nové e-shopy, které mnohdy nejsou schopné rychlé dodání zlata garantovat.

REKLAMA

Cena zlata přitom v posledních měsících klesla. V souvislosti s konfliktem na Ukrajině nejprve zlato skokově posílilo, v současnosti se ale obchoduje okolo 1850 dolarů za troyskou unci, tedy necelá tři procenta nad cenou ze začátku letošního roku. Na začátku března přitom zlato atakovalo hranici 2050 dolarů, což znamenalo osmiprocentní nárůst. Poté se investoři uklidnili a cena žlutého kovu v posledních týdnech spíše klesá. Objemy obchodů nicméně rostou.

„V Česku jsou k dispozici většinou o slitky vyráběné ve Švýcarsku. Jsou to velké výrobní firmy, které dodávají své produkty velkým odběratelům. Slévárny drahých kovů využívají k distribuci velké obchodní firmy. Ty pak fyzické zlato jako velkoobchod prodávají dalším menším prodejcům,“ popisuje Řihák.

Problémem je jednoduše omezené množství zlata, které mohou slévárny vyrobit. Těžbu suroviny a následnou výrobu vzhledem ke vzácnosti drahého kovu nejde skokově navýšit. Proto hodně záleží na zkušenosti, velikosti a finančních možnostech přímého odběratele kovu ze slévárny, jak velké objemy si může dovolit u slévárny předem zajistit a profinancovat.

„Pokud při stabilních prodejních objemech přijde skokový nárůst poptávky, jaký jsme zažili v prvním kvartálu letošního roku, pak se může lehce stát, že na menší prodejce, kteří stojí na samém konci prodejního řetězce, se prostě nedostane. Dodací lhůty se tak mohou prodloužit nejen na týdny, ale i na měsíce,“ uvedl analytik Golden Gate Marek Brávník.

Důležitý je zpětný odkup

Přímé napojení distributora na slévárny drahých kovů je důležité i v případě zpětného odkupu od klientů. Zpětný odkup nabízí většina prodejců na českém trhu, někteří jej ale negarantují smluvně. To si mohou dovolit opět jen větší prodejci napojení na slévárny, kteří mohou kdykoliv vykoupený kov se slévárnou vyměnit za peníze.

Golden Gate CZ garantuje výkup drahých kovů smluvně a výkupní ceny uvádí transparentně online. Aktuálně peníze za výkup převádí svým klientům ještě v den výkupu, klient tedy má peníze na účtu druhý maximálně třetí den. Pro případ většího objemu výkupu, který nás jednou určitě čeká, pak smluvně garantuje lhůtu 15 dnů. Výkupní cena je však i v tomto případě platná v okamžiku samotného výkupu a klient ví, jakou částku obdrží na svůj bankovní účet.

 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Matouš Tlapák z Lifeliqe: S jedním povoláním si na celý život nevystačíme

Český technologický start-up Lifeliqe prorazil v USA. V rámci projektu SANDI získala parta nadšenců z Brna třímilionový grant a pomáhá státu Nevada mírnit ekonomické dopady pandemie covid-19. Pomocí interaktivního obsahu ve 3D, virtuální (VR) a rozšířené (AR) realitě mění podobu rekvalifikací dospělých a připravuje je na ekonomiku […]

Text: Filip Kučera

23. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.