Úterý 13. dubna. Svátek má Aleš.

Zlato má podporu v číslech

Trh nyní očekává menší růst US sazeb

  • Tato situace společně s kvantitativním uvolňováním ECB podporuje růst ceny zlata
  • Posun ceny nad 1209,4 USD by mohl spustit test klíčové hladiny odporu

Zlato se v minulém měsíci příliš neodchýlilo od úrovně 1 200 dolarů, což se shoduje s obdobím nevýrazných pohybů amerického dolaru. Poté, co začátkem týdne nalezlo podporu pod hranicí 1 190 USD, se včera vrátilo zpět nad 1 200 dolarů díky měkčímu dolaru a nepřesvědčivým údajům o americké průmyslové výrobě.

Vzhledem k tomu, že americké ekonomické údaje zatím nedokázaly naplnit předpovědi, došlo k dalšímu snížení očekávání, o kolik se nakonec americké úrokové sazby zvýší. Graf níže ukazuje vývoj obchodů spekulujících na budoucí výši US sazeb. Jak vidíme, hodnota pro prosinec 2015 dosáhla minima, a to na úrovni pouhých 34 základních bodů, což je o téměř 25 bodů méně, než byla očekávání na počátku března.

Podíváme-li se o rok dále, v prosinci 2016 jsou očekávány úrokové sazby kolem jednoho procenta, což znamená, že trh v dalších 20 měsících v podstatě neočekává žádné agresivní zpřísňování.

Očekávání menšího růstu sazeb v USA a situace v Evropě, kde masivní kvantitativní uvolňování Evropské centrální banky nadále snižuje výnosy z klíčových obligací, zatím poskytují zlatu podporu, kterou potřebuje, aby mohlo vzdorovat silnějšímu dolaru. Německé vládní obligace nyní nabízejí pozitivní výnosy pouze na devítiletých obligacích a desetileté dluhopisy v současné době nabízejí výnos do splatnosti pouhých 0,09 %.

Zatímco hedgové fondy pokryly v posledních týdnech krátké pozice a otevřely nové dlouhé pozice, stále ještě čekáme na nějaké zlepšení v držbě burzově obchodovatelných instrumentů podložených fyzickým zlatem. Díky tomu a vzhledem k celkově vlažnému postoji vůči zlatu, by změnu nálady vyvolalo pouze prolomení hranice 1 225 dolarů.

Takové prolomení se v tuto chvíli neočekává, avšak posun nad 1 209,4 USD (ústup o 61,8 % z nedávných 1 225 USD na odprodej při 1 184 USD) by mohl signalizovat pohyb tímto směrem a zároveň jej otestovat na této klíčové hladině odporu. 

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.