Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Zlaťáky: Nejčastěji zákazníkům posíláme poštou jednouncové zlaté nebo stříbrné mince

Investice 15.04.2021 | 09:59 0 Komentářů

Poptávka po drahých kovech se během koronavirové krize drží na vysoké úrovni. Tento trend potvrzuje jenom dobře známý fakt, že investice do drahých kovů je sázka na jistotu. Lidé v nejistých dobách vkládají finanční prostředky do zaručených aktiv, mezi které se může kromě zlata zařadit také stříbro, palladium a platina. Vzácné kovy jsou vnímány jako bezpečný přístav, jejich hodnota v čase díky inflaci roste.

Historické hodnoty zlata tuto skutečnost jenom potvrzují. I přes krátkodobé poklesy ceny zlata, které jsou způsobeny ve většině případů korekcí trhu, cena zlata v dlouhodobém horizontu roste. V roce 2000 byla jeho průměrná cena 273 USD za trojskou unci, v roce 2010 se pohybovala okolo 1420 dolarů, v roce 2015 klesla na 1060 USD a v srpnu loňského roku dokonce pokořila hranici 2000 dolarů, dnes se jeho cena ustálila na hodnotě 1700 dolarů za trojskou unci.

„Do zlata a ostatních drahých kovů se vyplatí investice z dlouhodobého hlediska, radíme našim klientům, aby si uložili do drahých kovů finanční prostředky, které nebudou potřebovat minimálně 5 let,“ komentuje Jan Rožek, obchodní ředitel společnosti Zlaťáky a dodává: „Současná nejistá koronavirová doba, zvýšila zájem zákazníků o bezpečné investice, mezi kterými mají své nezastupitelné místo právě drahé kovy.“

V dnešní době se i nákup drahých kovů přesunul online

Zákazníci nemají problém nakupovat komoditu jako zlato na e-shopech. Jak zákazník pozná, že nakupuje od důvěryhodného e-shopu?

„Obchodník by měl mít na svém webu transparentně uvedeny obchodní podmínky, dále že deklaruje dohodu s Puncovním úřadem a důležité je, zda obchodník nabízí zpětný výkup zlata a za jakých podmínek. Pokud na webu z nějakého důvodu chybí informace potřebné k uzavření obchodu, doporučuji si je vyžádat e-mailem,“ uvádí Jan Rožek ze společnosti Zlaťáky. O obchodníkovi si také může zákazník předem přečíst dostupné reference, kterých je na internetu spoustu.

„Nakupování drahých kovů online není pro naše zákazníky překážkou, zboží zasíláme našim klientům Českou poštou, ta jako jediná totiž nabízí pojištění na větší sumu. Běžně rozesíláme poštou v jednom balíčku až 500 kusů jednouncových stříbrných mincí nebo 10 až 20 kusů zlatých mincí o hmotnosti 1 Oz. Nejdražší balík, který lze poštou poslat je v celkové hodnotě 1,2 miliónů Kč. Není výjimkou, že si zákazník objedná a následně vyzvedne 10 000 kusů stříbrných mincí nebo 20 jednokilogramových zlatých cihliček,“ popisuje Jan Rožek.

Stále největší zájem je o tradiční žlutý kov a také stříbro. „Za poslední dva roky vzrostla poptávka jak o nákup, ale také o výkup u těchto kovů o 60 %. Zlato se podílelo 60 % na našich celkových tržbách v loňském roce. Roste ale zájem i o stříbro, v roce 2020 tvořilo 39 % našich prodejů,“ říká Jan Rožek.

Stříbro je dlouhodobě podhodnocený kov a pro jeho využití v průmyslu a díky omezeným zdrojům, se předpokládá, že jeho cena bude růst. Poptávka po stříbře roste díky novým technologiím, kde je stříbro využíváno, například v solárních panelech, 5G sítích a elektromobilech. Jeho atraktivnosti jistě napomáhá i jeho dostupná cena a vysoká likvidita. Před rokem se jeho cena pohybovala kolem 15 dolarů za trojskou unci, dnes dosahuje 25 dolarů.

Ostatní drahé kovy, jako palladium a platina jsou spíše doplňkové investiční produkty. Palladium se hojně využívá v katalyzátorech aut s benzínovým pohonem, v dieselových motorech má pak uplatnění jeho sesterský kov platina. Cena těchto dvou kovů je tedy závislá především na průmyslové poptávce. Hodnota palladia je vyšší, protože poptávka po benzínových motorech stoupá.

Tyto kovy se nechovají jako klasické investiční kovy – zlato a stříbro – jejichž cena v době nejistoty roste. Cena palladia a platiny roste v době ekonomického boomu, kdy je poptávána ze strany průmyslových podniků.

„Výrobky z těchto vzácných kovů, jako mince, medaile či šperky, mají nezanedbatelnou sběratelskou a uměleckou hodnotu. Zatímco zlato přináší svým majitelům výraznější zisky v dobách hospodářské a politické nejistoty, palladiu a platině se díky využití v průmyslu daří většinou i v dobách hospodářské konjuktury, a proto je pro investory vítaným doplněním vyváženého portfolia,“ vysvětluje Jan Rožek, obchodní ředitel společnosti Zlaťáky.

Obchodníkům s drahými kovy nevzrostly tržby v loňském roce jenom díky zvýšené poptávce, ale samozřejmě i díky vyšší ceně zlata a dalších kovů.

Jak nakupuje zlato zákazník poprvé?

„Většina prvních zákazníků přijde s myšlenkou nákupu zlaté cihličky. Jakmile si ho ale vyslechneme, zjistíme jeho důvody nákupu, zpravidla se nakonec rozhodne pro nákup mince. Hlavním důvodem je vyšší likvidita. Slitky doporučujeme pouze při nákupu větší gramáže, zhruba od 100 g a více, jelikož nákupní cena vyjde levněji než u mince. Čím větší gramáž, tím lepší cena za gram,“ dodává Jan Rožek ze Zlaťáků.

Ideální je nakupovat zlato pravidelně, tím se investor vyhne krátkodobým výkyvům ceny zlata a nakupuje pak za průměrnou hodnotu. Zlato a drahé kovy jsou nedílnou součástí investičního portfolia. Zlato si zpravidla investoři nekupují primárně proto, aby rychle vydělali. Neznamená to však, že investice do drahých kovů v krátkodobém horizontu nefungují. Jestliže se správně trefí okamžik, kdy je zlato v důsledku cyklického vývoje ekonomiky levné a nakoupí se v době prosperity a pak přijde ekonomická krize, způsobená, ať již cyklickým vývojem ekonomiky nebo globálně významnou událostí, či pandemií, pak může investorovi přinést velmi slušné zhodnocení i krátkodobě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.