Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Zítra se dozvíme, co stálo za slušným růstem české ekonomiky na konci roku

Investice 28.02.2019 | 17:53 0 Komentářů

Regionální měny dnes posilovaly ruku v ruce s eurem. To si po zveřejnění statistik únorových inflací z jednotlivých zemí eurozóny připsalo 0,4 % a dostalo se na nejsilnější úroveň za poslední měsíc. Vzápětí ale část svých zisků srovnalo poté, co byla zveřejněna statistika růstu amerického HDP za poslední čtvrtletí loňského roku. Ekonomika v zámoří totiž překvapila svým růstem o 2,6 % q/q anualizovaně. Trh očekával, že přidá pouze 2,2 % q/q anualizovaně.

Koruna si dnes shodně s polským zlotým připsala 0,2 %. Dostala se tak na hodnotu 25,60 CZK/EUR a je nejsilnější za poslední měsíc a půl. Polský zlotý podpořilo i druhé čtení tamního HDP, které ukázalo, že za silným růstem ekonomiky na konci roku stála nejenom solidní domácí poptávka, ale i příspěvek čistých exportů.

Zítra nás podobná statistika čeká na domácím trhu. Česká ekonomika chytla na konci loňského roku druhý dech a přidala 1 % q/q. To představuje meziroční dynamiku 2,9 %. Podle našeho odhadu nejvíce přispěly investice, následovány byly soukromou spotřebou. Ve srovnání mezičtvrtletního růstu se tak česká ekonomika zařadila jen těsně za Maďarsko, které s 5% meziročním růstem na konci roku vede pomyslný žebříček v regionu. Zítra se rovněž můžeme těšit na zpřesněný odhad růstu maďarské ekonomiky.

MONIKA JUNICKE, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.