CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

14. 02. 2018

0 komentářů

Zima přeje lyžařům, ale úrazů je více než v předchozích letech

 

Zimní sezóna je v České republice v plném proudu. Příznivé sněhové podmínky přináší skvělé zimní zážitky, přispívají ale ve zvětšené míře také k nehodám na lyžích, snowboardech i běžkách. Již nyní evidují pojišťovny i Horská služba za aktuální zimní sezónu 2017/2018 více úrazů než v předchozích letech. Od počátku sezóny doposud vyjížděla Horská služba již k 3 471 zásahům (data k 7. únoru 2018).

Loading



 

Nárůst úrazů je vždy očekáván se zvýšeným počtem návštěvníků v lyžařských areálech. Ten  zimní střediska zažívají v době svátků na konci roku a během pololetních či jarních prázdnin.  „Prozatím jsme nejprudší nárůst úrazů a našich zásahů zaznamenali na přelomu roku. Byla to doba, kdy většina rekreačních sportovců vyrazila na lyže v zimní sezóně poprvé. Zároveň se do hor vydalo velké množství pěších turistů a běžkařů. Nešlo tedy jen o zásahy u lehčích či těžších zranění na svahu, ale třeba i u zbloudilých osob,“ říká Jiří Brožek, výkonný ředitel Horské služby. Dodává, že Horská služba vyjížděla také k případům, které pro ni nejsou typické, jako jsou řezné rány, popáleniny či poranění v důsledku potyček, a to především v souvislosti s novoročními oslavami.

K nejvíce úrazům došlo v důsledku lyžování (1985) a při snowboardingu (576). Záchranáři Horské služby nejčastěji ošetřovali poranění kloubů, zhmoždění, zlomeniny či tržné rány. Více než v předchozích letech zaznamenala horská služba těžké úrazy. „České hory už mají v této sezóně za sebou bohužel celou řadu těžkých a nepříjemných úrazů dospělých i dětí. Výjimkou není asistence letecké záchranné služby, která přichází na pomoc ve chvíli, kdy je poraněný v ohrožení života, obtížný terén neumožňuje převoz jinou cestou nebo druh zranění neumožňuje převoz za pomoci skútru,“ zmiňuje Jiří Brožek.

Ve zvýšené míře eviduje v letošní zimní sezóně Horská služba těžké úrazy dětí. „Mezi nejvážnější úrazy na českých horách se za tuto sezónu řadí například zlomenina stehenní kosti u osmileté lyžařky nebo úraz desetiletého chlapce, který sjel mimo sjezdovku do lesa a narazil do stromu a utrpěl řezné rány na krku,“ doplňuje Jiří Brožek. V letošním roce pak již došlo k 12 úmrtím, tedy o polovinu více než v předchozí sezóně, kdy jich Horská služba ke stejnému datu zaznamenala 6.

Jak předcházet úrazu?

REKLAMA

Základem prevence jakýchkoliv úrazů na horách je opatrnost, ohleduplnost, ale také dostatečná a kvalitní zimní výbava. Každý lyžař vyrážející na svah by měl znát také desatero pravidel FIS (Mezinárodní lyžařské federace), která doporučují, jak se na svahu chovat, abychom sobě i jiným neublížili. Jejich dodržování je navíc zohledněno v případě, že dojde k pojistné události.

„Během zimní sezóny evidujeme desítky případů úrazů, zejména na lyžích. Často se setkáváme s tím, že si lyžaři neuvědomují, že v případě srážky musí poškozenému hradit újmu na zdraví, vybavení, ale také například ušlý zisk v době rekonvalescence,“ upozorňuje Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny.

Občasným nešvarem českých lyžařů je požívání alkoholu v průběhu dne. „Čeští lyžaři si rádi přímo na svahu dopřejí punč, ale také několik piv či rum. Měli by myslet na to, že po požití alkoholu jsou reakce člověka zhoršené, i když se to na první pohled nezdá. Pokud v podnapilém stavu srazí jiného lyžaře, mohou nejenom někomu jinému přivodit vážný úraz, ale způsobí si tím také značné potíže v případě pojistné události. Pojišťovna jim může odmítnout či krátit pojistné plnění,“ komentuje Vanda Kýpeť.

Na bezpečnost je potřeba dbát i tehdy, vydává-li se osoba do hor na pěší turistiku. „I v případě procházek po horách je dobré myslet na určitá opatření. Kromě vhodné výbavy je potřeba mít přichystaný plán odpovídající našim fyzickým schopnostem a schopnostem nejméně zdatného člena skupiny. Jedním z nejdůležitějších pravidel pak je, abyste vybrané osobě přesně popsali, kam se chystáte a kdy očekáváte návrat,“ upozorňuje Vanda Kýpeť.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rozhovor: Pojišťovna má vyřešit problém, ne jen zaplatit škodu

Skutečnou hrozbou pro pojišťovny nejsou klimatické změny ani technologické firmy, které by si rády ukrojily díl trhu, ale to, jak rychle se dokáží pojišťovny přizpůsobit změnám a nepodcenit žádný aspekt, který na ně může dopadnout. V rozhovoru to uvedl prezident České asociace pojišťoven Martin Diviš.

Text: Redakce

24. 04. 2024

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Jaké sankce hrozí při nedodržení povinností v rámci daňového přiznání?

Stále platí, že nejvíc lidí podává přiznání k dani z příjmu fyzických osob až poslední týden v březnu. Proto Finanční správa od pondělí 25. března do úterý 2. dubna letos prodlužuje úřední hodiny podatelen všech finančních úřadů. Finanční úřady budou otevřené od 8 do 17 hodin. Neplatí to však pro […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *