CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

29. 05. 2014

0 komentářů

Subjekty:

ZEMĚDĚLCŮM LETOS NA JAŘE ŠKODILO HLAVNĚ KRUPOBITÍ

 


 

Letošní zima a jaro naštěstí nepřinesly zemědělcům tak extrémně vysoké škody, jako tomu bylo předloni. První čtyři měsíce roku 2014 byly specifické zejména množstvím škod, které způsobilo krupobití a také dřívějším příchodem jarních mrazíků. Naopak mírné zimní teploty plodiny de facto nijak neohrozily.

Letošní rok zatím naštěstí nepřinesl dramatické události, které by měly devastující vliv na porosty zemědělských plodin v České republice. Rozsahem poškozených plodin sice období od 1. ledna do 12. května 2014 překonává loňský rok, zdaleka však nedosahuje rekordních  70 milionů korun z roku 2012. 

„V současné době máme hlášeny škody na 13 tisíci hektarech zemědělské půdy v  očekávaném objemu přibližně 52 milionů korun,“ říká Alena Stiborová, ředitelka útvaru zemědělského pojištění České pojišťovny a dodává: „Zemědělci se na nás nejčastěji obraceli  se škodami po krupobití. Jde o poměrně neobvyklý jev, protože  s krupobitími takového rozsahu se pravidelně setkáváme spíše až v pozdějších obdobích, kdy působí devastující škody na již zralé úrodě.“ Škody z krupobití jsou aktuálně odhadovány na téměř 25 milionů korun.

Mrazy letos způsobily minimální újmy na porostech vinné révy, škodily však na ovoci. „Postiženo bylo přes tisíc hektarů především sadů s jabloněmi a také většina jahodových plantáží. Škody zde předběžně odhadujeme
na dvacet milionů korun,“
vypočítává Alena Stiborová. Hlavně u jabloní je předpoklad, že se rozsahem nejedná o enormní poškození, které by mělo mít zásadní vliv na letošní sklizeň. Jarní mrazy však ještě mohou přijít, v rekordním roce 2012 se například objevily i ve druhé polovině května. 

Výrazně nižší je letos počet škod tzv. vyzimováním. Průběh letošní mírné zimy totiž umožnil, až na ojedinělé případy, porostům ozimých plodin dobře přezimovat. I zasažení plísní sněžnou bylo minimální. Registrováno tak bylo poškození pouze na cca 1100 ha těchto plodin, což představuje nejnižší číslo za poslední roky (v roce 2013 šlo o 1370 hektarů a v roce 2012 o 21 tisíc hektarů).

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spoluúčast na havarijním pojištění si dobře spočítejte. Škoda vás může vyjít draho

Ke každému vozidlu je dobré mít i havarijní pojištění. Jak se ale orientovat v pojistkách a jaký vliv na naše rozhodnutí bude mít spoluúčast při sjednané smlouvě? Spoluúčast na škodní události je dvojsečným nástrojem pro mnoho pojišťoven. Na jednu stranu tu máme podstatně levnější havarijní pojištění, na straně druhé ale leží nemožnost hlášení drobné škody.

Text: Jan Lukeš

27. 08. 2015

Jiří Fialka: Lidem stále více záleží na krytí životních rizik

Na investiční životní pojištění padla tvrdší regulace. ČNB ho zakazuje prodávat „na spoření“, ČAP se dohodla na informační otevřenosti a ministerstvo financí zpřísňuje daňové zvýhodnění. Jak tato opatření dopadnou na pojišťovny a jejich klienty? Odpovídá Jiří Fialka, člen představenstva České pojišťovny odpovědný za životní pojištění.

Text: Petr Zámečník

14. 11. 2014


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *