Neděle 12. července. Svátek má Bořek.

Ze sjezdovky přímo na invalidní vozík

Pojištění 23.01.2018 | 15:14 0 Komentářů

Dne 29. 1. 2018 zahájí Česká televize, jako hlavní mediální partner, vysílání preventivního televizního spotu ze série osvětové kampaně BanalFatal!, která je projektem České asociace paraplegiků – CZEPA. Zimní kampaň „Nejsi bezobratlý“ natočila CZEPA díky podpoře Ministerstva zdravotnictví ČR. Spot varuje před rizikovým chováním na sjezdovce. Jako „banální situaci s fatálními následky“ zobrazuje, jak si rodina na sjezdovce fotí „selfie“ a syn, který rodinu mezitím kouluje uprostřed sjezdovky, je sražen lyžařem.

V České republice se během zimní sezony na sjezdovce vážně zraní až 6 osob, které jsou v důsledku poranění páteře a míchy následně trvale upoutáni na invalidní vozík. Častou příčinou úrazů při zimních sportech bývá nepozornost a zanedbání ochranných pomůcek, zejména helmy a chrániče páteře.

„V dnešní zrychlené době lidé často neodhadnou své schopnosti. Například carvingové lyže jsou mnohem rychlejší než lyže klasické. V případě změny lyží je potřeba se naučit lyže nově ovládat a mít jízdu pod kontrolou. Původci nehod mohou být i zkušení lyžaři. Podstatným pochybením při zimním sportování je také občerstvení alkoholem. Lidé často podceňují terén, který se v zimě, díky kolísání nočních a denních teplot, proměňuje v krátkých časových intervalech. Mnoho úrazů mají na svědomí také srážky lyžařů. Je potřeba stále sledovat, co se děje na sjezdovce a počítat s tím, že chybu můžeme udělat my i někdo jiný“ říká Alena Jančíková, ředitelka CZEPA.

Přestože se lyžování a snowboarding provozují jen několik týdnů v roce, jde o vůbec nejrizikovější sporty z hlediska závažnosti zranění.

Úrazům lze předcházet: „Vždy je dobré si zkontrolovat zimní vybavení a bez výjimky je doplnit o helmu a chránič páteře, které je v současné době již možné pořídit i dětem“, doporučuje Alena Jančíková.

Jedním z  mnoha těch, které na vozík upoutal úraz na sjezdovce je Zuzana Přibilová (nyní 31 let), která s námi v rámci prevence sdílí svůj příběh:

 „Bylo mi 16 a byli jsme s gymplem na lyžařském výcviku v Peci. K chalupě se dalo dojet na lyžích. Po cestě byl malý skokánek. Koncem týdne jsem se rozhodla, že si skočím. Vůbec jsem několik let neskákala. Byla půlka března, sníh odtával a měnil se tvar skokánku, ale neprohlídla jsem si, jak aktuálně vypadá. Byla jsem po týdenním lyžáku unavená, ale rozjela jsme se rychle.  Ještě před skokánkem jsem si uvědomila, že to není v pohodě.  Už se nedalo nic dělat. Dopadla jsem na záda. Zůstala jsem ležet na sněhu, necítila jsem nohy.  Do školy jsem se vrátila po 9 měsících na vozíku. Večer před mým úrazem za námi byli z horské služby. Říkali, že musíme na lyžích přemýšlet, nad počasím, nad tím, jaký je sníh, nad tím, že sjezdovka může být každý den jiná. Říkali, že musíme brát v úvahu změnu terénu i únavu, dobře odhadnout svoje síly a vážit zkušenosti. Byli fajn, ale nějak jsem si to nebrala.  O den později jsem vlastně udělala všechno, před čím nás varovali. Až pak mi došlo, jakou měli pravdu. Byla bych moc ráda, kdyby to díky mému příběhu někomu došlo včas.“

BanalFatal; Banální situace, fatální následky

Preventivní program České asociace paraplegiků – CZEPA proti úrazům páteře a míchy. Součástí kampaně jsou protiúrazové televizní spoty, které varují před rizikovým chováním. V roce 2015 vysílala Česká televize první ze série spotů upozorňující na nebezpečí skoků do vody. Tématem předloňského spotu byly pády z malých výšek. Program zahrnuje také interaktivní semináře pro  děti, mládež a pedagogické pracovníky. Semináře vedou herec a bývalý kaskadér HynekČermák a profesi onální hasiči nebo kaskadéři spolu s vozíčkáři, kteří úraz s poraněním míchy utrpěli. Na semináři se pracuje s amatérskými videi, na kterých jsou zachyceny různé velmi rizikové aktivity.

Některá videa přímo zachycují situace, kdy k poranění míchy skutečně došlo. Instruktoři u jednotlivých videí vysvětlují, jak a proč k úrazu páteře došlo a jak tomu bylo možné předejít. Zdůrazňují potřebu rozvahy, význam dobré fyzické přípravy na sportovní a adrenalinové aktivity a použití ochranných sportovních pomůcek. Vozíčkáři se následně podělí o svůj osobní příběh, otevřeně vypráví o životě na vozíku a všech komplikacích, o kterých lidé většinou ani netuší. Semináře jsou pro všechny děti zdarma díky dárcům a je možné si objednat na www.banalfatal.cz.

CZEPA  opakovaně v rámci prevence upozorňuje na fakt, že následkem poranění míchy není jen imobilita a doživotní pohyb na vozíku, ale například i problémy s inkontinencí nebo poruchy sexuálních funkcí.

Česká asociace paraplegiků – CZEPA 

Jsme nezisková organizace, která sdružuje vozíčkáře s poraněním mích z celé ČR. Hájíme jejich zájmy, usilujeme o vytvoření podmínek pro jejich plnohodnotný život a pro integraci do většinové společnosti. Provázíme je obdobím po úraze i celým dalším životem. Více na www.czepa.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.