CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.616 +0,13%

CZK/£ 28.404 -0,19%

CZK/CHF 25.782 -0,19%

11. 03. 2022

0 komentářů

Zdražování pohonných hmot sleduje celý sektor logistiky

 

Rostoucí ceny pohonných hmot atakující historická maxima mohou pro evropskou logistiku představovat významný stresor. Náhlé změny totiž posilují už tak napjatou cashflow situaci malých a středních dopravců. Ti se potýkají se splatnostmi faktur v řádu měsíců a v klasickém bankovním světě pro ně neexistuje schůdná forma financování. Přitom tvoří hlavní pilíř nejen současné e-commerce ekonomiky a jejich činnost generuje až 10 procent celkového evropského HDP. To znamená, že když tyto firmy nepodpoříme, budeme doplácet všichni a možná nás čeká nepříjemné zdražování služeb.

Loading 

“Při těchto cenách nafty není řešení ani navrhované snížení DPH, protože zakázky se jezdí za stejné peníze, ale náklady na palivo jsou najednou dvojnásobné. Počkám ještě pár týdnů, ale nezbývá mi jiná možnost, než ihned zdražit,” uvádí například dodávkář Jaroslav Kalous.

Zdražování pohonných hmot aktuálně sleduje celý sektor logistiky. Ceny mohou ovlivnit i větší firmy, které přes své zkušenosti a postavení na trhu budou muset o to víc hlídat vlastní cash flow. Obzvlášť nyní je právě zdravé provozní financování důležitější než zisk, a stabilizace cash flow představuje možnost, jak snížit podnikatelské riziko.

Jaroslav Ton, CEO 4Trans

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spěje Ruská ekonomika k zániku, nebo posílí svůj vliv ve světě?

Ruská ekonomika čelí výzvám mezinárodních sankcí a vrchní představitelé se snaží dosáhnout předválečné úrovně do poloviny roku 2024. Rychlost obnovy ekonomiky a přizpůsobení se novým geopolitickým změnám v krátkém čase bude rozhodovat, jak velký podíl bude mít Rusko na světovém vlivu. Blýská se Rusku na lepší časy, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023

Období výhodného spoření se chýlí ke konci

Monetární politika, kterou nejen Česká národní banka (ČNB) momentálně aplikuje přes vysoké úrokové sazby, je přímou odpovědí na inflační tlaky posledních téměř 24 měsíců. Tento omezující přístup má v ideálním případě donutit banky a další velké hráče na finančních trzích změnit svůj typický styl a využívat výhodnějších sazeb k […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023