Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Zdánlivě pomalejší průmysl

07.06.2017 | 14:56 0 Komentářů

Ani průmysl se v dubnu nevyhnul dopadu kalendářních vlivů v podobě meziročně nižšího počtu pracovních dní. Průmysl zaostal za výsledkem loňského roku o 2,5 %. Daň nestejného počtu pracovních dnů si vybralo i stavebnictví. Stavební sektor však tuto překážku přestál a meziročně vzrostl o 4 %. Nejnovější informace z průmyslu a stavebnictví dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Dynamika průmyslového sektoru v dubnu oslabila. Zatímco březen přinesl sympatická čísla, v dubnu se vývoj obrátil. Po březnovém meziročním růstu o 10,2 % průmysl v dubnu poklesl o 2,5 %. Dubnové oslabení však není varovným znamením. Stejně jako maloobchod a zahraniční obchod, i průmysl byl ovlivněn meziročně rozdílným počtem pracovních dnů. Po očištění o tento rozdíl se situace v průmyslu meziročně zlepšila o 5,9 %.

Průmysl v prvním čtvrtletí potvrdil svou roli motoru české ekonomiky na straně nabídky. Průmysl včetně těžby a dobývání se na tvorbě HDP podílel téměř jednou polovinou (1,2 %). Předstihový ukazatel průmyslu, Index nákupních manažerů, ve zpracovatelském průmyslu vysílá i přes dubnovou meziměsíční stagnaci a květnový meziměsíční pokles pozitivní signály. Z historického hlediska jsou současné hodnoty indexu stále velmi vysoké. Optimismus v průmyslu navíc navozují informace přicházející od německých kolegů.

Nejúspěšnějším odvětvím českého průmyslu jsou opět výrobci automobilů, a to i navzdory meziročnímu poklesu jejich produkce o téměř 5 %. Z jejich úspěchu těží i přidružená odvětví, jako jsou například zpracovatelé pryžových a plastových výrobků, kteří i navzdory vlivu kalendáře udrželi svou produkci v kladných číslech. Příslib nových zakázek v prvních třech měsících letošního roku naznačuje výrobcům automobilů a přidruženým odvětvím příznivou budoucnost. Objednávky za samotný duben opět vinou kalendáře meziročně poklesly. Vzhledem k tomu, že duben byl letos jediným měsícem s třídenním meziročním rozdílem pracovních dnů, lze očekávat, že dubnový propad už nebude v letošním roce překonán.

Sektor stavebnictví v dubnu překvapil, z hlediska meziročního srovnání totiž vzrostl o 4 %. Sezónní očištění výsledek povýšilo až na neuvěřitelných 9,6 %. Březnová čísla naznačila určitý pokrok vedoucí k alespoň částečnému stavebnímu zotavení. Zlepšení v sektoru pozemního stavitelství totiž následovala výstavba dopravních staveb a ostatních inženýrských děl. V dubnu se však inženýrské stavitelství opět podívalo pod úroveň loňského roku. Předpokládáme, že tato zastávka je pouze dočasná a v dalších měsících tento sektor znovu poroste nad úroveň roku 2016.

Tisková zpráva MONETA Money Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.