Čtvrtek 29. října. Svátek má Silvie.

Zaváděním standardu pro elektronickou fakturaci banky zjednodušují platby a usnadňují komunikaci v oblasti zasílání e-faktur do elektronického bankovnictví

Česká bankovní asociace spolu s ICT Unií připravuje standard B2C-ISDOC na vylepšení a zjednodušení tuzemského elektronického fakturačního procesu. Standard usnadňuje a sjednocuje postupy při zasílání elektronických faktur klientům přímo do elektronického bankovnictví.

Ti údaje na faktuře zkontrolují a mohou ihned odeslat on-line platební příkaz k jejímu proplacení. ČBA tímto krokem zjednoduší fakturaci a pomůže klientům-spotřebitelům eliminovat chyby při zadávání plateb.

Jedním z cílů České bankovní asociace ve vztahu k podnikatelskému sektoru je usnadnění a rozšíření elektronické fakturace mezi výstavci dokumentů a jejich zákazníky, klienty elektronického bankovnictví. Standard pro elektronickou fakturaci ČBA také zajistí jednotný otevřený přístup všem účastníkům trhu v oblasti elektronické fakturace. „Praktické využití standardu spočívá především v přenosu platebních údajů bez zásahu lidského faktoru a jejich doručení do elektronického bankovnictví prostřednictvím elektronických faktur. Klient po přihlášení do elektronického bankovnictví pouze zkontroluje předvyplněné údaje a automaticky vygenerovaný platební příkaz odešle ke zpracování standardním procesem autorizace platby. Tím se zvýší komfort pro klienty při zadávání údajů a zároveň se sníží počet chybně zadaných plateb,“ přiblížil výhody standardu Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele ČBA.

Standard podporuje rovněž přijímání neplatebních dokumentů, čímž výstavcům i příjemcům umožní, a především usnadní elektronickou komunikaci v rámci bezpečného a důvěryhodného prostředí včetně možnosti archivace příchozích dokumentů. Klienti využívající elektronické bankovnictví tak budou mít všechny dokumenty získané prostřednictvím elektronického bankovnictví kdykoliv k dispozici na jednom zabezpečeném místě.

Česká bankovní asociace chce tímto krokem podpořit rozšíření a akceptaci elektronických faktur v České republice. Vlastní standard vznikl ve spolupráci s ICT Unií doplněním existujícího národního standardu ISDOC o položky vhodné pro identifikaci klienta-spotřebitele, dále o tzv. neplatební dokumenty a také o procesy zřízení či ukončení fakturační komunikace mezi výstavcem faktury a bankou. Podporu standardu a projektu jeho implementace vyjádřilo i Národní mnohostranné fórum ČR pro elektronickou fakturaci, zřízené Hospodářskou komorou ČR, které vzniklo jako reakce na snahy Evropské unie podpořit a urychlit využívání elektronické fakturace v praxi a potřebnou harmonizaci v této oblasti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.