Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Zasedání ČNB se ponese v jestřábím duchu

Banky 22.09.2017 | 17:37 0 Komentářů

Na středečním zasedání ponechá ČNB podle našich předpokladů úrokové sazby beze změny, rétorika však bude jestřábí. Ke zpřísnění měnové politiky přistoupí až v listopadu, kdy bude mít k dispozici novou Inflační zprávu.

Od posledního zasedání ČNB se podle našeho názoru rizika vychýlila proinflačním směrem. Růst mezd i HDP výrazně předčil jak očekávání trhu, tak i ČNB. Ve prospěch vyšších úrokových sazeb se vyjádřili i samotní centrální bankéři (Vojtěch Benda, Mojmír Hampl i Jiří Rusnok). Inflace sice v srpnu o jednu desetinu zaostala za prognózou centrální banky, jádrové ceny jsou však na stejné úrovni jako v roce 2008, kdy vrcholil hospodářský cyklus. Zářijové zasedání se tak podle našeho názoru ponese ve výrazně jestřábím duchu, aby trhy připravilo na zvýšení úrokových sazeb 2. listopadu.  Více informací naleznete v našem reportu http://bit.ly/2xmxIGg.

Zářijový konjukturální průzkum ukáže, jaká nálada panuje v domácí ekonomice. V srpnu se důvěra zlepšila ve všech kategoriích, u spotřebitelů dosáhla dokonce nejvyšší hodnoty od konce loňského roku. Utažená situace na trhu práce, která se přetavuje do růstu mezd, naznačuje, že by spotřebitelská důvěra mohla zůstat na vysokých úrovních i nadále. Díky vyššímu čerpání peněz z fondů EU by se postupně měla lepšit i nálada ve stavebnictví.

Kurz koruny měl v první polovině týdne tendenci ztrácet. Krátce se podíval až nad hladinu 26,14 CZK/EUR, poté však své ztráty začal umazávat. Aktivita na trhu zůstávala nízká. Nejlépe se domácí měně vedlo v pátek, kdy posílila až na 26,03 CZK/EUR. Na těchto úrovních se koruna nacházela naposledy na začátku září. Kurz se tak pravděpodobně začíná připravovat na středeční zasedání České národní banky, které se ponese v jestřábím duchu. Zda to však bude dostatečně silný impulz na to, aby koruna prorazila důležitou psychologickou hranici 26,00CZK/EUR, je v tuto chvíli obtížné předpovídat. Do konce roku se však podle naší prognózy pod tuto úroveň podívá.

Maďarský forint se v průběhu týdne držel na slabších úrovních (308-310HUF/EUR). Na jeho vývoji se podepsala i maďarská centrální banka, která v úterý opět sáhla k nestandardním nástrojům měnové politiky. Klíčovou úrokovou sazbu sice ponechala na úrovni 0,9 %, jednodenní sazbu však snížila z -0,05 % na -0,15 %. Zároveň snížila limit pro vstup komerčních bank do tříměsíční depozitní facility, a to z původních 300 mld. HUF na 75 mld. HUF. Zlotému zkazilo náladu i to, že podle nové inflační prognózy centrální banky, nebude 3% inflačního cíle dosaženo ani v roce 2019.

Data přicházející z polské reálné ekonomiky (průmysl, maloobchod, míra nezaměstnanosti) dopadla více než dobře, na výraznější posílení polského zlotého to ale nestačilo. Nové impulzy nepřinesl ani záznam z posledního zasedání polské centrální banky, na kterém ponechala úrokové sazby beze změny (na 1,5 %).

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.