CZK/€ 25.235 -0,36%

CZK/$ 23.713 -0,23%

CZK/£ 29.534 -0,43%

CZK/CHF 25.979 -0,25%

17. 10. 2016

0 komentářů

Zářijová data hlásí meziměsíční nárůst cen výrobců napříč sektory české ekonomiky

 


 

Zářijová data hlásí meziměsíční nárůst cen výrobců napříč sektory české ekonomiky: tedy v průmyslu, zemědělství, a také ve stavebnictví a službách.

Zůstává otázkou, zda se meziměsíční růst zopakuje i v dalších měsících anebo zda září představuje výjimku: v průmyslu totiž sehrály výraznou roli ceny ropy (rafinované ropné produkty) a z historického pohledu je pak výjimečně silný více než čtyřprocentní meziměsíční nárůst výrobních cen v zemědělství. Detailnější pohled na strukturu cen průmyslových výrobců hlásí, že se v září nijak nezměnila situace v odvětvích s vyšší přidanou hodnotou, jako jsou počítače, elektrická zařízení, stroje a zařízení či dopravní prostředky. Respektive: v těchto případech se meziroční tempo růstu cen zmírnilo anebo se ceny dokonce vrátily k meziročnímu poklesu.

Jak v průmyslu, tak v zemědělství ceny výrobců pokračují v meziročním poklesu, hloubka tohoto cenového poklesu se ale zmírňuje. Na kladná meziroční čísla si ale v případě cen průmyslových výrobců počkáme zřejmě až do 1. čtvrtletí roku 2017, v případě zemědělství se výrobní ceny přehoupnou do meziročního růstu zřejmě až během jarních měsíců roku 2017, tedy ve 2. čtvrtletí.

Každopádně, za letošní 3. čtvrtletí jako celek klesly ceny průmyslových výrobců meziročně o 3,2 % a ceny zemědělských výrobců o 5,7 %. V obou případech je pokles o něco výraznější, než co předpokládala ČNB: ta ve své prognóze odhadovala pokles cen průmyslových výrobců o 2,8 % a u cen zemědělských výrobců předpokládala centrální banka meziroční pokles o 5,5 %.

Ceny ropy, tedy ceny pohonných hmot, povedou ke zmírnění meziročního poklesu cen průmyslových výrobců i v dalších měsících a zároveň budou faktorem, jenž bude tlačit k růstu i celkovou meziroční inflaci, tedy index spotřebitelských cen. Nicméně, cenové tlaky v české ekonomice zůstávají mírné a ani zářijová statistika cen výrobců tento obrázek nemění, jakkoliv zejména v případě cen v zemědělství byl meziměsíční nárůst dosti výrazný.

REKLAMA

Nic se takto nemění ani z pohledu ČNB: ta již nějakou dobu naznačuje, že může ukončit svůj kurzový závazek zhruba v polovině roku 2017. Vedle samotného inflačního vývoj v české ekonomice ale bude mít na rozhodování bankovní rady ČNB velký vliv také nastavení měnové politiky v eurozóně. A právě tento faktor, tedy měnové politika ECB, povede dle mého názoru k tomu, že ČNB bude reálně schopna uvažovat o opuštění svého kurzového závazku až v poslední třetině roku 2017: nejdříve tedy v září, spíše ale však až v závěrečném čtvrtletí roku 2017.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Co stojí za růstem inflace?

Česká inflace mimořádně roste. Podobný scénář lze nalézt i v dalších ekonomikách, Spojené státy ani Británii nevyjímaje.  Ovšem české statistiky jsou v mnohém horší než například v eurozóně. Růst inflace v České republice má podle odborníků vícero příčin.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

22. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *