CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

03. 10. 2016

0 komentářů

ZÁŘÍ BYLO VE ZNAMENÍ OŽIVENÍ AKTIVITY VE ZPRACOVATELSKÉM PRŮMYSLU

 


 

Indikátor PMI, jenž mapuje vývoj aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v září vzrostl z úrovně 50,1 na úroveň 52,0: jde o nejvyšší úroveň od letošního května a o mírně lepší výsledek, než co očekával finanční trh. Tempo růstu výroby v tuzemském průmyslu je dle tohoto průzkumu nejsilnější od letošního dubna, což je reflexe růstu domácích objednávek. Exportní objednávky naproti tomu stagnují: a pro další vývoj aktivity v českém průmyslu, jenž je výrazně exportně orientován, je oživení zahraničních objednávek velmi důležitým faktorem. Nicméně, zde se snad blýská na lepší časy: průzkumy sentimentu ve zpracovatelském průmyslu jak v eurozóně jako celku, tak v Německu, totiž za měsíc září hlásí taktéž zlepšení.

Každopádně: jakkoliv dává zářijový průzkum PMI tuzemskému průmyslu v rámci jednotlivých měsíců letošního třetího čtvrtletí jasně nejlepší vysvědčení, tak letošní třetí čtvrtletí jako celek zaznamenalo nejslabší růst průmyslové aktivity od druhého čtvrtletí roku 2013. V tomto kontextu tak zářijové výsledky znamenají určitou úlevu poté, co průzkumy za červenec a srpen byly z pohledu tuzemského průmyslu zklamáním. Nicméně: je zde dále co zlepšovat, především na straně objednávek a v prvé řadě na straně objednávek exportních.

Zářijový průzkum hlásí zrychlení růstu průmyslové aktivity také v Maďarsku a Polsku. Polský průmysl (PMI na úrovni 52,2) hlásí nejsilnější tempo růstu výroby i nových objednávek za uplynulých šest měsíců, nicméně i zde zaostaly exportní objednávky, jejichž růst se v porovnání se srpnem mírně zpomalil. Velmi optimisticky pak vypadá indikátor PMI pro maďarský zpracovatelský průmysl, jenž je na své aktuální úrovni 57,0 nejvyšší od ledna roku 2014.

PMI v tuzemském zpracovatelském průmyslu je tak i nadále slabší, než je tomu v Maďarsku a Polsku. Výše se nachází dokonce i PMI pro zpracovatelský průmysl v eurozóně jako celku.

Na jedné straně lze předpokládat, že pokud dochází oživení průmyslové aktivity u našich obchodních partnerů, tak je jen otázkou času, kdy dojde k dalšímu viditelnějšímu zrychlení růstu i na straně českého průmyslu. Průzkum PMI ale zároveň naznačuje, že co se roku 2016 týče, tak český průmysl má již tu lepší část letošního roku, totiž první polovinu roku, za sebou. Signály z průzkumů PMI dle mého názoru nahrávají domněnce, že jak v letošním třetím čtvrtletí, tak pravděpodobně i v několika dalších čtvrtletích uvidíme další zpomalení meziročního tempa růstu HDP České republiky.

REKLAMA

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Co stojí za růstem inflace?

Česká inflace mimořádně roste. Podobný scénář lze nalézt i v dalších ekonomikách, Spojené státy ani Británii nevyjímaje.  Ovšem české statistiky jsou v mnohém horší než například v eurozóně. Růst inflace v České republice má podle odborníků vícero příčin.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Piaxabay.com

22. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *