CZK/€ 24.645 -0,26%

CZK/$ 23.422 -0,13%

CZK/£ 29.110 -0,59%

CZK/CHF 23.502 -0,56%

04. 08. 2015

0 komentářů

Subjekty:

Zapomenutá hotovost z dovolené: čeští turisté sedí na miliardách korun

 


 

V uchovávání cizí měny jsou Češi na čele Evropy. Podle průzkumu asociace Visa Europe má doma zapomenuté zahraniční bankovky a mince každý druhý český respondent (48 %), což je vysoko nad evropským průměrem (30 %). Češi mají doma obvykle kolem 1500 korun v zahraniční měně. Osm procent dotazovaných však uvedlo, že jejich „zásoby“ přesahují 5500 korun. Jen tato dvanáctina cestovatelů tak doma schraňuje více než 850 milionů korun.

Česká laxnost vs. evropský shopping

Zatímco Češi nemají problém s tím, že jim doma po dovolené zůstanou ležet peníze, na které pak sedá prach, u řady národů je běžnou praxí utrácení do poslední mince. Speciální kategorií jsou v tomto ohledu Rakušané, kteří takto činí v 70 % případů, následováni Němci s 63 %.

„Není zrovna pozitivní, že ve snaze zbavit se posledních kun či dirhamů lidé velmi často utrácejí za vyloženě zbytečné věci. Přitom kdyby i v zahraničí používali stejně jako doma na většinu nákupů kartu Visa, utratili by pouze za to, co skutečně chtějí. Platby kartou jsou pohodlnější, bezpečné a člověku nehrozí, že se domů vrátí s penězi, které skončí pod nánosem prachu,“ upozorňuje Marcel Gajdoš, regionální manažer asociace Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Směnárny netáhnou

Do směnáren se zbylou hotovostí po návratu z dovolené zamíří ani ne pětina Evropanů (19 %). V případě Čechů je to jen 14 %. Jsou však i výjimky – např. ve Španělsku zahraniční hotovost vyměňuje 29 % cestovatelů, v Británii je to každý čtvrtý turista.

visa-01

REKLAMA

 Zdroj: Spotřebitelský průzkum asociace Visa Europe

Šampioni v hromadění cizí měny? Turci

Celoevropské srovnání získaných dat ukazuje, že co jiný národ, to jiné návyky. Zatímco Češi vynikají v míře uchovávaní cizí měny, Turci všechny porážejí co do objemu. Běžně mají doma v přepočtu více než 2 700 korun v zahraničních mincích a bankovkách, tedy více než dvojnásobek evropského průměru. Opačným extrémem je Francie, kde se hodnota „zapomenutých“ peněz pohybuje jen kolem 700 korun.

visa-02

Zdroj: Spotřebitelský průzkum asociace Visa Europe

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Omezená peněžní zásoba bitcoinu

Friedman: Za vším hledej peníze

Jakkoliv Friedman v knize „Za vším hledej peníze“ na vývoj měnových systémů nahlíží etnocentricky z amerického pohledu, český čtenář získává mnoho střípků do mozaiky toho, jak se peníze a peněžní systémy vyvíjely. Čtenář se dozví, jak jako náhražka peněz sloužily třeba cigarety […]

Text: Radovan Novotný

28. 01. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.