Úterý 27. července. Svátek má Věroslav.

Zapomeňte na své ex: Největší hackathon v ČR vyhrála aplikace, která z fotek odstraňuje bývalé partnery

Investice 27.06.2018 | 16:46 0 Komentářů

Poslední červnový víkend se v pražské Novoměstské radnici konal druhý ročník HackPrague. Více než stovka IT specialistů, ze kterých bylo 40 procent zahraničních, se během 36 hodin snažila vytvořit inovativní řešení a služby v oblasti blockchainu, internetu věcí a umělé inteligence. Z poslední kategorie pochází vítěz celého hackathonu s názvem C4, kterého aplikace dokáže po rozchodu automaticky vymazat tvář jednoho z partnerů ze společných fotek. Raiffeisenbank vyslala na největší hackathon v České republice svého experta z Českého kompetenčního centra na kryptologii a biometrii, který účastníkům radil s jejich projekty.

„Jsme rádi, že jsme do Prahy dokázali přivézt světové speakery, pomocí kterých se nám také podařilo nalákat výjimečné talenty z celé střední Evropy. HackPrague tak zprostředkovalo možnost všem účastníkům seznámit se, a společně ukázat inovační potenciál nejen České republiky, ale celého středoevropského regionu,“ uvedl Michal Jirků, hlavní organizátor hackathonu.

Celkovým vítězem HackPrague 2018 a zároveň vítězem kategorie umělé inteligence s výhrou dohromady 1900 eur se stal tým nazvaný C4. Aplikace od tvůrců Thoung-Hai Phama a Hoa Vu Trongema umí rozeznat všechny tváře lidí na telefonu uživatele a jeho účtech na sociálních sítích. Na základě potvrzení zjistí, koho je potřeba z fotek vymazat. Nakonec odstraní nebo nahradí tvář ve všech obrázcích s předem vybraným stickerem.

„Aplikací, pomocí kterých se dá začít nový vztah, existuje hodně. Ne každý milostný příběh se však končí slovy žili šťastně až do smrti. Mnoho lidí chce po rozchodu vymazat všechny fotky se svými ex, někteří si chtějí zachovat vzpomínky bez jeho nebo její tváře. O to se postaráme my,“ uvedl za vítězný tým Thuong-Hai Pham.

Vítězem kategorie věnující se oblasti blockchainu se stal projekt Curriculum Catenae. Ten kandidátům o práci umožňuje vytvořit blockchainem ověřený životopis a HR profesionálům pak hledat jen mezi ověřenými zájemci o práci. Vyřešit tak chce problém s podvodnými CV a zvýšit důvěru v celý přijímací proces.

V konkurenci 110 účastníků se dále prosadil projekt PlantHacks. Vítěz kategorie internetu věcí, sponzorované společností Unicorn, za 36 hodin vyvinul inteligentní zavlažovací systém, který pomáhá vodu využívat efektivně a zamezit tak zbytečnému plýtvání. PlantHacks zároveň získal cenu za nejlepší technologii, ocenění sponzorované partnerem hackathonu, společností Bloomberg.

„Mým úkolem, jakožto mentora, bylo radit účastníkům s jejich projekty, pomoci jim vyladit jejich prvotní nápad, upozorňovat na možná úskalí jejich postupu a samozřejmě je upozorňovat i na možné bezpečnostní chyby a jak se jim vyhnout. Byla to zajímavá zkušenost. Ne všechny na první pohled zajímavé nápady jsou totiž v praxi vždy realizovatelné,“ komentuje roli mentora Jiří Pavlů, specialista na kryptologii a biometrii z Raiffeisenbank.

Vítězové dalších sponzorských kategorii jsou:

  • Licensio (za nejlepší využití programovacího jazyka Kotlin od firmy JetBrains), který na technologii blockchainu vyvinul licenční platformu umožňující uživatelům zakoupit si časově omezené licence softwarů nebo například vstupenek.
  • Writing with our mind (za nejlepší brain-computer interface od firmy g.tec neurotechnology se sérií hackathonů pod názvem BR41N.IO) se schopností rozpoznávat pohyby svalů v tváři, na základě kterých posílá signály do aplikace s jednoduchou T9 klávesnicí.
  • infinityRoad (za nejlepší travel hack od firmy Kiwi.com) umožňující díky využití umělé inteligenci navrhnout nejlepší destinace pro cestování, které by měl uživatel navštívit, na základě jeho vlastních preferencí.
  • FakeBreaker (za nejlepšího chatbota od firmy DHL IT Services) je jednoduchým chatbotem a rozšířením do webového prohlížeče Google Chrome, který dokáže detekovat falešné zprávy pomocí technologii počítačové lingvistiky a hlubokého učení.

Tisková zpráva: HackPrague

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.