Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Zápisník investora č. 5: Dlouhodobá výnosnost komodit

Gorton a Rouwenhorst vydali v roce 2006 dlouhodobý test (od roku 1954 do roku 2004) výnosnosti investice do komodit. Ve své práci zjistili, že umístění části peněz do komodit (komodity v modelovém portfoliu mají všechny stejnou váhu) mělo pro investora přínos ve snížení rizika portfolia při zachování dlouhodobé výnosnosti. Teď svoji práci aktualizovali o deset let do konce roku 2014 a spolu s Geeteshem Bhardwajem uveřejnili studii Facts and Fantasies about Commodity Futures Ten Years Later. Jsou komodity stále zajímavé? Anebo by od nich investoři měli dát ruce pryč?

V původním testu výkonnosti portfolia komoditních futures bylo zjištěno, že dlouhodobá držba komodit přináší investorovi obdobný výnos, jako dosahují globální akcie. Taktéž Sharpův poměr byl velmi podobný. Korelace komodit a akcií byla přitom nízká, v některých obdobích byla dokonce záporná. Doporučení tedy znělo jasně: zařadit komodity do portfolia.

Od roku 2004 se ve světě odehrálo mnoho významných událostí: prudký ekonomický rozmach Číny, finanční krize a globální recese a oživení ekonomického rozmachu v důsledku rozsáhlého monetárního stimulu. Prakticky jsme byli svědky celého ekonomického cyklu od expanze k recesi a zpátky. Deset let dodatečného testu tedy má dobrou vypovídací hodnotu.

Graf: Inflačně očištěná výkonnost portfolia komoditních futures, globálních akcií a dluhopisů, zdroj: Bhardwaj, Gorton, Rouwenhorst

clipboard0802

V uplynulých deseti letech mělo portfolio složené z komoditních futures Sharpův poměr na úrovni 0,24, což je výrazně méně oproti období z původní studie. Tehdy byl Sharpův poměr na dvojnásobné hodnotě 0,43. Pro srovnání akcie měli Sharpův poměr v uplynulých deseti letech 0,48 a dluhopisy 0,56. V původním testu byl Sharpův poměr u akcií 0,38 a u dluhopisů 0,26. Předchozí graf tyto horší údaje vizuálně potvrzuje.

Zajímavý je fakt, že poměr komodit ve stavu backwardation, kdy jsou ceny kontraktů s bližší splatností nad cenou kontraktů se vzdálenější splatností, byl v uplynulých deseti letech jenom 26 %. V původní studii bylo v backwardation 37 % komodit. Backwardation ukazuje určitý nedostatek komodit na trhu. Můžeme tedy říct, že momentálně je nabídka základních surovin na trhu dostatečná. Historické statistiky ukazují, že čím více komodit se v něm nachází, tím je vyšší šance, že ceny komodit jako celek porostou.

Korelace cen komodit s akciemi se výrazně zvýšila, a to zejména u těchto sektorů: kovy, energie, obilniny. Důvodem je především větší zájem finančních investorů o komoditní trhy. Od roku 2004 se Open Interest (počet otevřených kontraktů) u komodit v průměru více než zdvojnásobil. Korelace byla vysoká zejména v období finanční krize, kdy dosahovala až 70 %. V roce 2014 poklesla korelace do pásma 0 až 10 %, což je dlouhodobý průměr.

Dalším významným zjištěním je, že korelace výnosů komodit s inflací se ještě zvýšila na téměř 65 %. V původní studii byla korelace 45 %. Akcie měly v uplynulých deseti letech korelaci s inflací přibližně 20 % (v původní studii –25 %) a dluhopisy dosáhly s inflací korelaci –27 % (v původní studii –22 %). Z tohoto zjištění se dá jasně konstatovat, že komodity jsou jasnou volbou, pokud investor očekává růst inflace.

Komoditní indexy zatím v letošním roce stagnují. Do května jsme sice sledovali tlak na růst cen, ale s prohloubením řecké krize nastal na trhu výprodej. Indexy tlačí od poloviny června dolů zejména pokles cen ropy. Do komodit se dá investovat pomocí derivátů anebo pomocí ETF. Pro dlouhodobé investory může být zajímavý kupříkladu PowerShares DB Commodity Index Tracking Fund (ticker: DBC). Myslíme si, že investoři by měli sledovat zejména informace o inflaci. Pokud se začne zvyšovat, tak bude vhodné diverzifikovat část portfolia i do komodit.

Boris Tomčiak, vedoucí oddělení Asset management, Colosseum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.