CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

14. 07. 2015

0 komentářů

Subjekty:

Zápisník investora č. 5: Dlouhodobá výnosnost komodit

 


 

V původním testu výkonnosti portfolia komoditních futures bylo zjištěno, že dlouhodobá držba komodit přináší investorovi obdobný výnos, jako dosahují globální akcie. Taktéž Sharpův poměr byl velmi podobný. Korelace komodit a akcií byla přitom nízká, v některých obdobích byla dokonce záporná. Doporučení tedy znělo jasně: zařadit komodity do portfolia.

Od roku 2004 se ve světě odehrálo mnoho významných událostí: prudký ekonomický rozmach Číny, finanční krize a globální recese a oživení ekonomického rozmachu v důsledku rozsáhlého monetárního stimulu. Prakticky jsme byli svědky celého ekonomického cyklu od expanze k recesi a zpátky. Deset let dodatečného testu tedy má dobrou vypovídací hodnotu.

Graf: Inflačně očištěná výkonnost portfolia komoditních futures, globálních akcií a dluhopisů, zdroj: Bhardwaj, Gorton, Rouwenhorst
clipboard0802

V uplynulých deseti letech mělo portfolio složené z komoditních futures Sharpův poměr na úrovni 0,24, což je výrazně méně oproti období z původní studie. Tehdy byl Sharpův poměr na dvojnásobné hodnotě 0,43. Pro srovnání akcie měli Sharpův poměr v uplynulých deseti letech 0,48 a dluhopisy 0,56. V původním testu byl Sharpův poměr u akcií 0,38 a u dluhopisů 0,26. Předchozí graf tyto horší údaje vizuálně potvrzuje.

Zajímavý je fakt, že poměr komodit ve stavu backwardation, kdy jsou ceny kontraktů s bližší splatností nad cenou kontraktů se vzdálenější splatností, byl v uplynulých deseti letech jenom 26 %. V původní studii bylo v backwardation 37 % komodit. Backwardation ukazuje určitý nedostatek komodit na trhu. Můžeme tedy říct, že momentálně je nabídka základních surovin na trhu dostatečná. Historické statistiky ukazují, že čím více komodit se v něm nachází, tím je vyšší šance, že ceny komodit jako celek porostou.

REKLAMA

Korelace cen komodit s akciemi se výrazně zvýšila, a to zejména u těchto sektorů: kovy, energie, obilniny. Důvodem je především větší zájem finančních investorů o komoditní trhy. Od roku 2004 se Open Interest (počet otevřených kontraktů) u komodit v průměru více než zdvojnásobil. Korelace byla vysoká zejména v období finanční krize, kdy dosahovala až 70 %. V roce 2014 poklesla korelace do pásma 0 až 10 %, což je dlouhodobý průměr.

Dalším významným zjištěním je, že korelace výnosů komodit s inflací se ještě zvýšila na téměř 65 %. V původní studii byla korelace 45 %. Akcie měly v uplynulých deseti letech korelaci s inflací přibližně 20 % (v původní studii –25 %) a dluhopisy dosáhly s inflací korelaci –27 % (v původní studii –22 %). Z tohoto zjištění se dá jasně konstatovat, že komodity jsou jasnou volbou, pokud investor očekává růst inflace.

Komoditní indexy zatím v letošním roce stagnují. Do května jsme sice sledovali tlak na růst cen, ale s prohloubením řecké krize nastal na trhu výprodej. Indexy tlačí od poloviny června dolů zejména pokles cen ropy. Do komodit se dá investovat pomocí derivátů anebo pomocí ETF. Pro dlouhodobé investory může být zajímavý kupříkladu PowerShares DB Commodity Index Tracking Fund (ticker: DBC). Myslíme si, že investoři by měli sledovat zejména informace o inflaci. Pokud se začne zvyšovat, tak bude vhodné diverzifikovat část portfolia i do komodit.

Boris Tomčiak, vedoucí oddělení Asset management, Colosseum

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *