Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Zápisník investora č. 2: Test dividendové výnosnosti

Investice 11.05.2015 | 17:03 0 Komentářů

V následujícím textu navážeme na minulý test výběru akcií podle P/E poměru a zaměříme se na výběr akcií podle dividendové výnosnosti. Nákup dividendových akcií je mezi investory poměrné oblíbený. Existuje ale důvod pro tuto preferenci? Testovací prostředí je kvůli požadavku na možnost srovnávat strategie úplně stejné, jako u testu P/E poměru.

Parametry testu

Sledovaná aktiva: akcie z indexu S&P 500

Období: 31. 3. 1994 až 31. 3. 2015

Rebalancování portfolia: 2× ročně

Investovaná částka: podle tržní kapitalizace dané akcie. Tato podmínka je nutná, aby bylo možné porovnat strategii s indexem S&P 500, kde jsou váhy jednotlivých akcií nastaveny podle tržní kapitalizace.

Test je vykonaný pomocí jednoduché metody rozdělení portfolia na kvartily od akcií s nejnižší dividendovou výnosností po akcie s nejvyšší dividendovou výnosností. Výkonnost je ve formě total return po započtení dividend, ale před odečtením poplatků a daní.

Výsledky testu

V následující tabulce jsou shrnuty základní výnosové a rizikové charakteristiky jednotlivých kvartilů. Oproti indexu S&P 500 má výraznou nadvýnosnost jenom 4. kvartil, který obsahuje 25 % akcií s nejvyšší dividendovou výnosností. Pro srovnání je uvedený i 1. kvartil akcií vybraných podle P/E poměru.

clipboard0700

Graf č. 1: Kumulativní vývoj hodnoty akciového portfolia při investování na základě dividendové výnosnosti a P/E poměru v %, zdroj: Colosseum

clipboard0701

Investování do akcií s vysokou dividendou je z dlouhodobého hlediska lepší než investování do akcií bez dividendy. Nicméně ve srovnání se strategií nákupu levných akcií vybraných podle P/E poměru si vede tento přístup k investování hůře. Opět je nutné upozornit na období bubliny na přelomu tisíciletí, kdy se nejvíce dařilo akciím s nejnižší (nebo nulovou) dividendou. 

Uvedený test nadhodnocuje skutečnost, kterou je možné reálně očekávat, jelikož nezohledňuje poplatky, daně a další problémy (kupříkladu survivorship bias). S pokročilejšími strategiemi se setkají investoři v portfoliích našeho oddělení Asset management.

Boris Tomčiak, vedoucí oddělení Asset management, Colosseum

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.