Sobota 24. července. Svátek má Kristýna.

Zaměstnanci prožívají zlatou éru. Mzdy raketově rostou

Makro BH Securities 09.03.2018 | 09:44 0 Komentářů

„Raketový růst mezd proměňuje Českou republiku. Zatímco firmy mají z tohoto vývoje vrásky na čele a obávají se rostoucích mzdových nákladů, zaměstnanci prožívají zlatou éru. Díky rostoucím mzdám se jim rychle navyšuje životní úroveň,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

„Růst mezd společně s posilováním české koruny prodražuje tuzemskou pracovní sílu pro zahraniční investory. Česká republika se postupně transformuje z nízkonákladové ekonomiky na vyspělou. Přestáváme konkurovat prostřednictvím nízkých cen a začínáme se orientovat na kvalitu,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Průměrná mzda v roce 2017 dosáhla výše 29 504 korun, což představuje reálné navýšení o 4,4 %. Silný růst průměrné mzdy byl vyvolán situací na trhu práce, kde je akutní nedostatek zaměstnanců. Jednotlivé firmy se o zaměstnance přetahují, což vede k navyšování mezd. Tato situace bude přetrvávat i v roce 2018, kdy mzdové ohodnocení bude dál rychle narůstat.

Růst mezd umožňuje navyšovat spotřebu domácností, která byla hlavním tahounem růstu hrubého domácího produktu. Postupně dochází k transformaci české ekonomiky, kdy přestáváme konkurovat pouze cenou a začínáme se více orientovat na kvalitu. Vyšší přidaná hodnota tuzemské ekonomiky umožní další navyšování mezd, což se bude projevovat rostoucí životní úrovní české společnosti.

České mzdy dohání západoevropskou úroveň. To je způsobeno nejen růstem mezd, ale i posilováním koruny vůči euru. V průběhu roku 2017 došlo k posílení koruny vůči euru o více než 5 %, čímž se tuzemské mzdy přiblížily těm západoevropským.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.