CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.707 +0,19%

CZK/£ 29.516 +0,05%

CZK/CHF 26.084 +0,21%

13. 05. 2016

1 komentář

Založení s.r.o. bude podle novely zákona levnější. I tak je třeba počítat s dalšími náklady

 


 

Regulace poplatků je reakcí na požadavek Evropské komise, která jejich snížení stanovila jako podmínku pro možnost čerpání ze strukturálních a investičních fondů. „Evropská unie se dlouhodobě věnuje podpoře malých a středních podniků ať už granty, nebo půjčkami, protože právě tyto podniky značně napomáhají ekonomickému růstu,“ uvádí Jiří Medřický. Požadavek na snížení poplatků lze tedy vnímat jako opodstatněný.

Novela je podle názoru Medřického jednoznačně vstřícným krokem pro budoucí podnikatele, a to především proto, že náklady na založení s.r.o. jsou v České republice podstatně vyšší než v řadě evropských zemí. Jinak tomu není ani v případě sousedního Slovenska, kde je cena za založení podniku 244 eur. „Obecně by nám zahraničí mělo být v tomto směru vzorem, je zde kupříkladu i kratší doba za jakou lze společnost založit – často totiž stačí jediný den. Podle mého názoru by stát měl vytvářet co nejvíce příležitostí motivujících ke vstupu do podnikatelského prostředí,“ dodává dále Medřický.

Nemalou výhodou, kterou však čeští podnikatele mají oproti okolním zemím je možnost založit společnost s ručením omezeným se základním kapitálem 1 Kč. Například v Polsku činí základní vklad 50 000 zlotých, avšak nemusí být vkládán na vázaný účet v bance, na Slovensku je povinný minimální vklad 750 eur za každého společníka, nejméně pak 5000 eur, v Německu je pro změnu nezbytná výše základního jmění 25 000 eur. „Možnost založit společnost se základním vkladem 1 koruny oproti původním 200 000 Kč u nás funguje již dva roky a podnikatelům určitě ulehčuje vždy obtížné začátky. Přesto je třeba mít na paměti, že výše kapitálu musí odpovídat především potřebám podnikání a je zároveň obrazem důvěryhodnosti společnosti,“ uvádí Medřický.

Lze očekávat, že v souvislosti s omezením poplatků dojde k mírnému poklesu příjmů do státní pokladny. Ztráta podpory Evropské unie a možnosti čerpání z fondů by ale měla značně nepříznivější důsledky. „Novela je určitě potvrzením správného směru, stát by měl pokračovat v celkovém snižování byrokratické zátěže, která provází nejen vznik podnikání,“ zakončuje Medřický.

Tisková zpráva Baker Tilly

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Přinesou útoky v Rudém moři inflaci?

Útoky na lodě v Rudém moři mohou způsobit potíže mezinárodnímu obchodu. Rejdařské společnosti pozastavují dopravu důležitou tepnou a náklad posílají alternativními trasami. Ekonomikám ale hrozí, že za delší cesty a rostoucí náklady zaplatí vyšší inflací.

Text: Karel Pučelík

Foto: Zdroj: Pixabay.com

08. 01. 2024

Hromadné žaloby: Financování

Hromadné žaloby se prodraží. Kdo zaplatí náklady?

Směrnici o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů mělo Česko transponovat do prosince 2022. Zákon o hromadném řízení se ale nachází teprve na počátku legislativního procesu. Jedním z největších problémů je otázka financování.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

15. 02. 2023

Hyperloop: výhody a nevýhody

Vyplatí se futuristická investice do hyperloopu?

I přes komplikace způsobené celosvětovou pandemií koronaviru se vývoj nejen v technologických firmách nezastavil. Důkazem může být přelomový test amerického hyperloopu. I ten má však ke konečnému úspěchu zatím poměrně dalekou a komplikovanou cestu. Stejně jako řada mnohých vymožeností má za sebou prvotní úspěchy, ale konečnou stopkou mohou […]

Text: Karel Pučelík

30. 11. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Pavel Šulcik

    6 června, 2017

    Před nedávnem jsem řešil, jakou formu podnikání zvolit. Šlo o služby v IT oblasti a narazil jsem na článek na https://comeflexoffice.cz/clanky/kde-se-vyplati-podnikat-jako-osvc-a-kdy-je-lepsi-zalozit-. Přemýšlel jsem, že pokud budu podnikat jako OSVČ, tak se vystavuji v případě neúspěšného podnikání většímu riziku. Protože dnes je již možné zakládat s.r.o i s korunovým základním kapitálem. Má tedy OSVČ ještě nějaký význam?

    Odpovědět