Pondělí 25. ledna. Svátek má Miloš.

Zahraniční obchod je stále silný

Makro 06.04.2017 | 11:31 0 Komentářů

Zahraniční obchod v únoru dosáhnul přebytku ve výši 17,9 miliard korun. V loňském roce v únoru však činil celých 20 mld. CZK. Velmi dobrý přebytek stále vykazuje bilance s dopravními prostředky, kde se projevuje zvýšená poptávka po autech v zemích eurozóny.

Nicméně i zde jsme zaznamenali pokles. Od vyššího propadu bilance zahraniční obchod zachránily chemické výrobky. V loňském roce totiž nefungovaly dvě velké rafinerie.  Za dobrou exportní dynamikou stojí velmi slušná zahraniční poptávka. Nepřímo se projevuje rostoucí poptávka z Číny po německých výrobcích a tamní průmysl pak oslovuje české subdodavatele. To, že je přebytek nižší než v loňském roce, je důsledek vyšších cen komodit. Ty v nominálním vyjádření nafukují dovozy a snižují tak celkovou bilanci zahraničního obchodu.

Očekáváme, že situace podobná v únoru se bude tento rok opakovat. Silnější vývozy budou do velké míry kompenzovány rostoucími dovozy jak v důsledku dražších komodit, tak v důsledku vyšší domácí spotřeby. Celkový přebytek za letošní rok by tak podle našeho odhadu měl mírně ubrat.

 

VIKTOR ZEISEL, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.