Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Zahraniční obchod stále na prázdninách

Makro 06.10.2017 | 11:50 0 Komentářů

Bilance zahraničního obchodu vykázala za srpen přebytek ve výši 5,9 mld. CZK. Vyhoupla se tak sice z červencového deficitu do kladných čísel, ve srovnání s předchozími měsíci, kdy přebytek dosahoval v průměru 20 miliard korun, její výkonnost stále pokulhává. Celkovou bilanci v meziročním vyjádření srpnu nepříznivě ovlivnilo především prohloubení pasiva bilance s ropou a zemním plynem.

Zatímco v červenci se průměrná cena ropy pohybovala na úrovni 49 dolarů za barel, v srpnu to bylo již necelých 52 dolarů. Dalšího prohloubení bilance s ropou se dočkáme pravděpodobně v září, kdy se cena ropy vyšplhala na průměrných 55,5 dolarů za barel. Na horším výsledku bilance zahraničního obchodu se podepsaly i celozávodní dovolené. Ty sice proběhly v největší míře již v červenci, větší část auto průmyslu než vloni si je však vybrala až v srpnu. Přebytek bilance s motorovými vozidly byl tak meziročně o 1,1 miliardy korun nižší.

V následujících měsících však očekáváme, že se přebytek zahraničního obchodu opět vrátí k dvouciferným číslům.Celozávodní dovolené budou již definitivně za námi, přičemž ve prospěch slušné ekonomické aktivity hovoří i předstihové indikátory. Český index PMI vyskočil v září na 56,6 bodů, nejvyšší hodnotu od letošního dubna, přičemž dobře dopadly i dnešní tovární objednávky v Německu. Směrem dolů by měly přebytek zahraničního obchodu tlačit jen ceny komodit.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.