Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Zahraniční obchod po prázdninách opět vzrostl

Makro 06.11.2018 | 10:40 0 Komentářů

Bilance zahraničního obchodu se po prázdninách vrátila k pozitivním číslům, když skončila v přebytku ve výši 13,7 mld. Kč (v národním pojetí). Srpnový přebytek byl z původních 2,3 miliard korun revidován na -0,7 miliard.  Vývoz v národním pojetí meziročně vzrostl o 1,8 % a dovoz o 3,7 %. Obdobně jako statistika průmyslu nám zahraniční obchod napovídá další útlum vývozu automobilového průmyslu a nárůst počítačů a strojů. Ty už od listopadu 2017 jsou hlavním tahounem růstu českého exportu. Od letošního února pak bilance v obchodě s počítači a optikou vykazuje trvalý přebytek. Nicméně jeho hodnota je stále v porovnání s přebytkem u aut několikanásobně nižší.

Celková bilance zahraničního obchodu za prvních devět měsíců prozatím dosahuje 112,4 mld. Kč, což je o 34,4 miliard méně než loni. Český vývoz ještě těží z dobré kondice světové ekonomky. Na druhou stranu nedostatek volné pracovní síly na trhu práce firmám prakticky znemožňuje dále rozšiřovat výrobní kapacity.

Index Exportu sestavovaný Asociací Exportérů a Raiffeisenbank předpovídá pro zbytek roku přechodné oživení českého vývozu zásluhou příznivého vývoje kurzu české koruny a stále solidní, ale klesající zahraniční poptávky. Nízká nezaměstnanost, nedostatečné výrobní, dopravní či logistické kapacity však brzdí další růst výroby i vývozu.

Očekáváme, že celková bilance zahraničního obchodu tento rok dosáhne 120 mld. Kč. V roce následujícím by měla dále poklesnout na 80 miliard kvůli slábnoucí zahraniční poptávce a silnější koruně.

František Táborský, analytik Raiffeisenbank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.