Úterý 19. ledna. Svátek má Doubravka.

Zahraniční obchod v listopadu překvapil vyšším přebytkem

Investice 08.01.2018 | 16:15 0 Komentářů

Bilance zahraničního obchodu skončila v listopadu minulého roku v přebytku 11,7 mld. CZK a meziročně si tak polepšila o 3,4 mld. CZK. Vývozy českého zboží a služeb do zahraničí vzrostly o 2,3 %, zvýšily se však i dovozy v důsledku vyšší domácí poptávky.

Statistika vývozů ukazuje, že čeští exportéři i nadále těží z ekonomické expanze v zahraničí. Poptávka po českých výrobcích, zejména po dopravních prostředcích, elektrických zařízeních a chemických látkách se značně meziročně zvýšila.

Také struktura dovozů prozrazuje, že za výrazným růstem importů stojí jak vyšší poptávka domácností, tak i větší investiční aktivita domácích firem. Vysoká ekonomická důvěra českých domácností táhne nahoru poptávku po spotřebních statcích, jako jsou např. oděvy.  Ke zvýšení hodnoty dovozu přispěly také vyšší ceny komodit v listopadu, a to jak kovů, tak i koksu a ropných výrobků.

Výsledek zahraničního obchodu v listopadu sice příjemně překvapil trh vyšším přebytkem, za celý rok 2017 ale očekáváme mírné meziroční zhoršení, za kterým stojí vyšší importy z důvodu zvýšené investiční aktivity.

 

Monika Junicke
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.