CZK/€ 24.660 +0,10%

CZK/$ 25.565 +0,12%

CZK/£ 27.628 +0,20%

CZK/CHF 25.946 +0,64%

09. 10. 2018

0 komentářů

Zahraniční obchod brzdí nedostatek výrobních kapacit

 

Bilance zahraničního obchodu skončila v srpnu v mírném přebytku na úrovni 2,3 mld. CZK. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to představuje zhoršení o 2,6 miliardy korun. To není překvapivé, podíváme-li se na vývoj průmyslové produkce, která v srpnu svými výsledky příliš neoslnila. Promítl se zde jak vliv letních dovolených, tak i problémy s kapacitními omezeními, na které domácí firmy narážejí. 

I v srpnu pokračoval trend, který sledujeme již od začátku letošního roku. Dovozy opět rostly rychlejším tempem než vývozy (4,4 % vs. 5,5 %). Promítají se zde dovozně náročné investice i poptávka spotřebitelů po zahraničním zboží. Na straně exportů nebrzdí vývoz pokles zahraničních objednávek, ty se naopak vyvíjejí slibně. Problémem jsou kapacitní limity, na které domácí výrobci narážejí.  To je patrné například v oblasti automobilového průmyslu, kde se aktivum obchodní bilance v srpnu snížilo o 1,9 mld. CZK. Zhoršilo se i saldo ostatních dopravních prostředků a zařízení, na bilanci s ropou a zemním plynem dopadly vyšší ceny na světových komoditních trzích. Nedostatek výrobních kapacit, především z titulu chybějící pracovní síly, se budou na výsledcích českého zahraničního obchodu podepisovat i nadále. Investice se časem sice propíší do vyšší produktivity a rozšířených kapacit, to však zabere ještě nějaký čas.

JANA STECKEROVÁ, KOMERČNÍ BANKA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Základy investování: Trendy a klouzavé průměry

Věštec používá k provádění odhadů kávovou sedlinu, analytik se může opřít o technickou analýzu. Nápomocné může být grafické zobrazení cenového vývoje i zobchodovaných objemů a použití indikátorů, jako jsou klouzavé průměry. Na co se ptát? A co v grafech vlastně hledat?

Text: Radovan Novotný

15. 12. 2015

Ponížená koruna funguje pořád stejně

Řekněme to takto. Česká národní banka dosáhla svojí intervencí jednoho cíle: Srazila korunu. Avšak – a přiznejme si, že to je záhada – kromě změny kurzu se přinejmenším na první a druhý pohled nic podstatnějšího nestalo.

Text: Luboš Smrčka

31. 07. 2014


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.