Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Za pracovní úraz až čtyřnásobně vyšší odškodné. Nejvíce zranění je ve zpracovatelském průmyslu, smrtelné úrazy dominují stavebnictví

Investice 19.07.2016 | 10:09 0 Komentářů

Zaměstnanci mohou nyní počítat až se čtyřnásobně vyšším odškodněním za pracovní úrazy. Největší podíl (45%) na celkové úrazovosti má přitom zpracovatelský průmysl, jak ukazují nejnovější data Státního úřadu inspekce práce. Nejvíce smrtelných úrazů pak připadá na stavebnictví. Nová pravidla pro odškodnění úrazů loni přineslo příslušné nařízení vlády* a upravují zejména bolestné a náhrady na snížené uplatnění. „Pracovníci nyní mohou hlásit a řešit i drobnější poranění, kvůli kterým by se jim dříve příliš nevyplatilo chodit k lékaři pro posudek o bodovém hodnocení úrazu. Obzvláště pokud nebyla pracovní neschopnost a nebylo třeba řešit náhradu ušlého výdělku,“ říká Petr Kaňka z Bureau Veritas, konzultant pro bezpečnost práce.

Nedbalost v bezpečnosti práce se firmám prodraží

Nedbalost v oblasti bezpečnosti práce se firmám prodraží hned dvakrát. „Pracovní inspektoři je mohou pokutovat za špatnou prevenci rizik a nezajištění ochrany zaměstnance. Ještě větší zátěž však přinesou tučné finanční kompenzace pozůstalým. Ti se mohou v rámci civilních žalob domáhat značně vysokého odškodnění, například v případě smrtelných pracovních úrazů jejich příbuzných. Metodika nejvyššího soudu ocenila život na 10 milionů korun,“ upozorňuje Petr Kaňka z Bureau Veritas, konzultant pro bezpečnost práce.

Vysouzené odškodnění za pracovní úraz nad rámec pojištění firmy

Vysouzená suma peněz může být podle Kaňky vysoko nad rámec běžných kompenzací ze zákonného pojištění zaměstnavatele, proto je pro firmy dobré se pro tyto události dopojistit. „Ještě praktičtější je však brát na zřetel, že odpovědnost za bezpečné pracovní podmínky nese vždy zaměstnavatel. Množství a zdroje úrazů pak přímo ovlivňuje kvalita programů prevence rizik a bezpečného chování na pracovišti. Zákonem nařízená povinná technická opatření mnohdy nestačí, není-li na pracovišti potřebná kultura. Některé firmy navíc rády zametají pracovní úrazovost pod koberec a snaží se zaměstnance opít rohlíkem,“ uzavírá konzultant pro bezpečnost práce.

Pracovní úrazovost dle Státního úřadu inspekce práce 

Zaměstnavatelé evidují za rok 2015 celkem 41 951 pracovních úrazů. V zaměstnání zemřelo zaměstnání 131 lidí, což je o 14 případů více než v roce 2014. Nejvíce smrtelných úrazů se stalo v Ústeckém kraji, Středočeském kraji a v Plzeňském kraji, nejméně ve Zlínském kraji. Státní úřad inspekce práce loni udělil firmám 141 pokut celkem ve výši 3,1 milionů korun. 

Tisková zpráva Bureau Veritas

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.