Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

Za inflací stojí drahé potraviny

Makro 09.08.2017 | 11:59 0 Komentářů

Inflaci opět táhnou nahoru především potraviny. Za poslední měsíc se jejich ceny zvýšily o 0,9 %, meziročně si za ně připlácíme v průměru šest procent a jsou tak nejvyšší v historii. Asi nejviditelnějším reprezentantem dražších potravin je máslo, jehož cena se za poslední rok zvýšila o téměř 45 %. 
Na červencové meziměsíční inflaci se vedle potravin podílely zejména vyšší sezónní ceny dovolených a alkoholu. Levnější naproti tomu byly pohonné hmoty, v jejichž cenách ještě dozníval vliv levnější ropy a slabého amerického dolaru.

Meziroční inflace cílovaná centrální bankou se aktuálně dostává na 2,5 %, kde byla naposledy v prvním čtvrtletí letošního roku. Z jejího rozkladu je zřejmé, že téměř polovinu inflace zajistily dražší potraviny. Vedle toho si stále více musejí lidé připlácet za bydlení, respektive nájemné a služby s bydlením spojené. Dozvuky EET spolu s vyššími cenami potravin se pak následně ještě dále promítají do cen v restauracích, kde jsou aktuálně ceny vyšší o šest procent.

Asi nepřekvapí, že zatím domácnosti mohou ušetřit za dováženou elektroniku a zejména pak za mobily. A to se ještě v cenách nejspíše plně neprojevilo výrazné posílení koruny vůči americkému dolaru a rovněž její tříprocentní posílení vůči euru.

Pokud půjdeme po rekordech, tak nejenom ceny potravin dosahují nejvyšších hodnot, ale rekordní jsou i ceny v rámci dalších skupin spotřebitelského koše. Jde především o alkohol a cigarety, bydlení, stravování a ubytování. Dodáváme, že časová řada sahá až do roku 1995.

Inflace se nejspíše udrží v blízkosti současných hodnot i v dalších měsících. I nadále ji budou „řídit“ především potraviny, jejichž ceny odrážejí rostoucí náklady v potravinářském průmyslu. Současně je třeba počítat i s dalším růstem nákladů na bydlení, který bude vycházet především od dražšího nájemného. K růstu cen ovšem už nejspíše přispívá i silná spotřebitelská poptávka, kterou reprezentují rekordní maloobchodní tržby.

Z pohledu ČNB se inflace vyvíjí podle očekávání (v souladu s prognózou), což znamená, že centrální banka nemusí podnikat v nejbližších měsících žádnou další akci poté, co minulý týden zvýšila své úrokové sazby.

Petr Dufek
Finanční trhy
Československá obchodní banka, a. s.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.