Čtvrtek 13. prosince. Svátek má Lucie.

Z pohledu ČNB je vývoj cen výrobců faktorem hovořícím pro zpřísňování měnových podmínek v české ekonomice

Investice 16.11.2018 | 09:46 0 Komentářů

Ceny průmyslových výrobců v říjnu zrychlily svůj meziroční růst: nyní rostou nejrychleji od ledna roku 2012. Zrychlení meziročního růstu cen průmyslových výrobců bylo taženo naprostou většinou odvětví, významný dopad měl zjevně růst cen ropy. K růstu se vrátily také výrobní ceny v zemědělství a lze předpokládat, že tato tendence bude dále zesilovat jak ve zbytku letošního roku, tak v prvním pololetí 2019.


Výrobní ceny v české ekonomice zrychlují svůj růst: platí to jak o průmyslu, tak o zemědělství. Projevuje se zde vývoj cen komodit na světových trzích, tedy růst cen ropy či základních kovů, letošní horké počasí vede k růstu cen v rostlinné výrobě. Absence posilování koruny, výrazný růst mezd a nadále silná poptávka v tuzemské ekonomice jsou dalšími faktory, jež vedou k rychlejšímu růstu výrobních cen.

Říjnový meziroční růst cen průmyslových výrobců na úrovni 3,9 % je nejsilnější od ledna 2012 a ceny v průmyslu rostou rychleji, než co pro závěrečné čtvrtletí letošního roku předpokládala ČNB. Ceny ropy v listopadu klesly a jejich výrazná proinflační role, zaznamenaná v říjnu, by se tak neměla opakovat, nicméně růst cen průmyslových výrobců se bude asi v průměru zrychlovat i v dalších měsících včetně prvního čtvrtletí nového roku.

V případě zemědělství se na cenách v rostlinné výrobě projevuje letošní velmi teplé počasí a jeho nepříznivý dopad na úrodu. Růst cen v rostlinné výrobě by se měl přelévat také do růstu cen v živočišné výrobě a následně do růstu cen potravin pro konečné spotřebitele.

Z pohledu ČNB je vývoj cen výrobců faktorem hovořícím pro zpřísňování měnových podmínek v české ekonomice, ve stejném směru hovoří i vývoj koruny. Nicméně: ČNB zvýšila své sazby čtyřikrát v řadě, což spolu se slabšími daty o výkonu HDP podporuje očekávání, že v prosinci zůstanou úroky centrální banky beze změny. Pro takový případ ovšem předpokládám, že se zvýšení úroků ČNB se dočkáme na prvním zasedání bankovní rady v roce 2019, jež připadá na únor.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.