CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

16. 11. 2018

0 komentářů

Z pohledu ČNB je vývoj cen výrobců faktorem hovořícím pro zpřísňování měnových podmínek v české ekonomice

 

Ceny průmyslových výrobců v říjnu zrychlily svůj meziroční růst: nyní rostou nejrychleji od ledna roku 2012. Zrychlení meziročního růstu cen průmyslových výrobců bylo taženo naprostou většinou odvětví, významný dopad měl zjevně růst cen ropy. K růstu se vrátily také výrobní ceny v zemědělství a lze předpokládat, že tato tendence bude dále zesilovat jak ve zbytku letošního roku, tak v prvním pololetí 2019.

Loading



 


Výrobní ceny v české ekonomice zrychlují svůj růst: platí to jak o průmyslu, tak o zemědělství. Projevuje se zde vývoj cen komodit na světových trzích, tedy růst cen ropy či základních kovů, letošní horké počasí vede k růstu cen v rostlinné výrobě. Absence posilování koruny, výrazný růst mezd a nadále silná poptávka v tuzemské ekonomice jsou dalšími faktory, jež vedou k rychlejšímu růstu výrobních cen.

Říjnový meziroční růst cen průmyslových výrobců na úrovni 3,9 % je nejsilnější od ledna 2012 a ceny v průmyslu rostou rychleji, než co pro závěrečné čtvrtletí letošního roku předpokládala ČNB. Ceny ropy v listopadu klesly a jejich výrazná proinflační role, zaznamenaná v říjnu, by se tak neměla opakovat, nicméně růst cen průmyslových výrobců se bude asi v průměru zrychlovat i v dalších měsících včetně prvního čtvrtletí nového roku.

V případě zemědělství se na cenách v rostlinné výrobě projevuje letošní velmi teplé počasí a jeho nepříznivý dopad na úrodu. Růst cen v rostlinné výrobě by se měl přelévat také do růstu cen v živočišné výrobě a následně do růstu cen potravin pro konečné spotřebitele.

Z pohledu ČNB je vývoj cen výrobců faktorem hovořícím pro zpřísňování měnových podmínek v české ekonomice, ve stejném směru hovoří i vývoj koruny. Nicméně: ČNB zvýšila své sazby čtyřikrát v řadě, což spolu se slabšími daty o výkonu HDP podporuje očekávání, že v prosinci zůstanou úroky centrální banky beze změny. Pro takový případ ovšem předpokládám, že se zvýšení úroků ČNB se dočkáme na prvním zasedání bankovní rady v roce 2019, jež připadá na únor.

Radomír Jáč
hlavní ekonom
Generali Investments CEE

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *