Středa 14. dubna. Svátek má Vincenc.

Výzkum PČS: Třetina klientů přestane po zpřísnění podmínek daňového zvýhodnění životního pojištění využívat zaměstnanecký benefit

Zpřístupnění vkladů na životní pojištění až v 60 letech je překážkou pro třetinu klientů, kterým na smlouvu přispívá zaměstnavatel. Tento benefit čerpá každý osmý Čech, tři ze čtyř dotázaných přitom ani neví, že jim zaměstnavatel na pojistku může přispívat. Daňový odpočet z vlastních vkladů až do výše 12 000 Kč ročně si při zúčtování daně uplatňuje polovina pojištěných. To jsou výsledky výzkumu, který pro Pojišťovnu České spořitelny zpracovala společnost Ipsos.

„Novela zákona o dani z příjmů zavádí od ledna 2015 další podmínku pro zachování daňových výhod životního pojištění, a to znemožnění výplaty jiného příjmu do 60 let klienta,“ připomíná legislativní změnu Petr Procházka, ředitel úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny. „Dva ze tří zaměstnanců, kterým nyní na smlouvu přispívá zaměstnavatel, by této výhody využívali, i kdyby se k penězům dostali až v důchodu.“

Příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění čerpá každý osmý Čech, každý dvanáctý ho chce zachovat i po změně zákona o daních z příjmů. Zaměstnavatelé na smlouvu průměrně přispívají 3 500 Kč ročně. Novela zákona o daních z příjmů rozšiřuje podmínky pro čerpání příspěvku zaměstnavatele na životní pojištění o nemožnost výběrů do 60 let věku. Při porušení podmínek bude muset zaměstnanec příspěvky zaměstnavatele zdanit stejně, jako by byly součástí jeho mzdy.

Na smlouvu, která splňuje podmínky zákona o dani z příjmů, může přispívat zaměstnavatel. Tento příspěvek na životní pojištění je osvobozen od plateb sociálního a zdravotního pojištění, a to až do částky 30 000 Kč ročně. Tato částka platí dohromady na všechny příspěvky zaměstnavatele za životní pojištění a doplňkové penzijní spoření. 

Výzkum pro Pojišťovnu České spořitelny realizovala společnost Ipsos, a to pomocí on-line výzkumu u 1 017 respondentů ve věku od 18 do 65 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.