CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

09. 12. 2018

0 komentářů

Vývoz automobilů udržel říjnový zahraniční obchod v přebytku

 

Obchodní bilance v říjnu zůstala v plusu. Přebytek dosáhl 5,7 miliardy korun. Letošní říjnový výsledek byl však zhoršením oproti předchozímu roku. Meziročně totiž bilance zahraničního obchodu poklesla o 3,4 miliardy korun. Stálo za tím hlavně zhoršení bilance obchodu s ropou a zemním plynem. Růst cen ropy totiž zdražil dovoz energetických komodit. Kvůli růstu nákladů poškodil i bilanci obchodu s chemickými výrobky. Naopak kladně působil přebytek obchodu s motorovými vozidly, kde dochází k oživení po výpadcích v předchozích měsících. Automobilky již zřejmě překonaly překážky spojené s přechodem na nové emisní limity.

Loading 

Ekonomika se nadále pohybuje na hranici svých produkčních možností a zároveň bojuje s výpadky zahraniční poptávky. Popsali jsme to v našich Ekonomických výhledech http://bit.ly/2FIcwCy. Na trhu práce již není co brát. Firmy nemají jinou možnost než investovat. To potlačí objemy importu výše, přičemž export bude spíše skomírat. Ani zahraniční poptávka totiž v poslední době vývoz příliš nepodporuje. Německá průmyslová produkce se sice pozvolna navrací k růstu, rizika jsou však kvůli obchodním válkám a politickým nejistotám navršena na té horší straně. To český vývoz asi příliš nepodrží.

JAKUB MATĚJŮ, KOMERČNÍ BANKA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Peníze - bankovky - 1000 Kč - czk - české koruny

Přebytek rozpočtu rozdat na důchody? Ne!

Státní rozpočet České republiky skončil rekordním přebytkem. A volební rok nahrává porcování medvěda. Jak naložit s přebytkem rozpočtu? Rozhodně ho nerozdat např. v důchodech!

Text: Petr Zámečník

11. 01. 2017

Ponížená koruna funguje pořád stejně

Řekněme to takto. Česká národní banka dosáhla svojí intervencí jednoho cíle: Srazila korunu. Avšak – a přiznejme si, že to je záhada – kromě změny kurzu se přinejmenším na první a druhý pohled nic podstatnějšího nestalo.

Text: Luboš Smrčka

31. 07. 2014


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *