Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Vývoj regionálních měn dnes zůstal klidný

Investice 09.02.2017 | 18:14 0 Komentářů

Dnešní kalendář ekonomických událostí nenabídnul žádné zajímavé údaje ze středoevropského regionu. To se odrazilo i na vývoji kurzů regionálních měn. Koruna zůstala přikována ke kurzovému závazku. Polský zlotý oproti svým ranním hodnotám mírně oslabil, když se odpoledne obchoduje okolo přibližně za 4,32 PLN/EUR. Maďarský forint naopak mírně posílil a jeho kurz proti euru se obchoduje kolem hladiny 308,2 HUF/EUR.

Dnešní čísla německého zahraničního obchodu přinesla námi očekávané zklamání. To, že vývozy zpomalí, napověděla ze začátku týdne již statistika průmyslové produkce. Vzhledem k tomu, že se jednalo pouze o korekci silného listopadového růstu, nepřikládáme tomuto špatnému výsledku velkou váhu. Anit trhy na tato čísla nereagovaly. Euro proti dolaru dnes mírně oslabilo, když se odpoledne kurz USD/EUR pohyboval kolem 1,067.

Česká inflace se udrží nad dvěma procenty

Zítra bude zveřejněný vývoj domácích cen v lednu. Podle našeho odhadu cenová hladina vzrostla o 0,7 % m/m. Ceny pohonných hmot stouply o 2,7 %, když následovaly listopadové zvýšení cen ropy na světových trzích. Ceny potravin podle nás pokračovaly ve svém prudkém růstu, když v lednu přidaly další 2 % m/m. Nicméně největším tahounem cenového růstu byly jádrové ceny. Jejich zvýšení odhadujeme na 0,6 % m/m. Vzhledem k tomu, že mnohé firmy mění své ceníky na začátku, tak v lednu do cen vstupuje výrazná sezónnost. Dokonce vidíme i riziko, že lednový cenový růst bude ještě vyšší, protože některé podniky mohly reagovat se zpožděním na zavedení elektronické evidence tržeb. Regulované ceny se také mění hlavně na začátku roku. Předpokládáme, že v lednu došlo ke snížení cen plynu pro domácnosti, které způsobily pokles regulovaných cen o 0,5 % m/m.

V meziročním vyjádření by inflace v lednu měla dosáhnout 2,1 %. Silný efekt statistické základny cen potravin a pohonných hmot bude tlačit inflaci na začátku roku nahoru. Na druhou stranu regulované ceny budou jejich tlak do velké míry kompenzovat.

Ve světě zítra zásadní ekonomická data zveřejněna nebudou. Dozvíme se pouze  bude výkon francouzského průmyslu za leden. Ekonomové SG očekávají, že podobně jako německý průmysl i  ten francouzský očekávání analytiků zklame. Podle nich totiž výrazně zkoriguje svůj listopadový růst.

VIKTOR ZEISEL
Ekonom
Komerční banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.